Përveç një jetese sedentare dhe një dietë jo të shëndetshme, hormonet mund të luajnë një rol të caktuar në fitimin e peshës. Nëse keni qenë pjesë në një nga dietat e proteinave të njohura (domethënë ju hani vetëm mish dhe keni harruar se si duken karbohidratet) për më shumë se një muaj, por pesha juaj nuk ka ndryshuar, estrogjeni ndoshta duhet të fajësohet. Për të balancuar një tepricë të estrogjenit në trupin tuaj, rekomandohet të minimizoni konsumin e produkteve të pasura me proteina.

Ne kemi përgatitur një skedar të plotë mbi hormonet që mund të bëhen një nga pengesat tuaja në rrugën drejt trupit të ëndrrave tuaja.

Hani më pak mish për të larguar estrogjenin e tepërt.

Nivelet e larta të estrogjenit ju bëjnë të fitoni peshë, edhe nëse ndjekni një dietë të shëndetshme. Kjo peshë e tepërt ruhet kryesisht në ije dhe cikli juaj menstrual bëhet i parregullt. Ju madje mund të keni dhimbje koke ose të bëheni tepër emocionale. Estrogjeni i tepërt mund të jetë gjithashtu arsyeja e humbjes së flokëve, humbjes së kujtesës dhe gjumit të parregullt.

Mbledhja e estrogjenit mund të shkaktohet nga ngrënia e mishit që përmban hormone të rritjes. Substancat e ngjashme me estrogjenin përdoren gjithashtu në disa plastika dhe kimikate shtëpiake. Për të pastruar trupin tuaj nga estrogjeni i tepërt, hani më pak mish dhe përpiquni ta zëvendësoni me perime. Ushqimet e larta me fibra do të lidhen me estrogjenin dhe do ta eliminojnë atë nga trupi juaj. Vaji i lirit, tërshëra, mollët dhe dardhet mund të zvogëlojnë ndikimin e tij negativ në trup, ndërsa vaji esencial i rozmarinës ndihmon për të rivendosur ekuilibrin hormonal dhe përmirëson kujtesën tuaj.

Hani ushqime të pasura me serotoninë.

Një mungesë serioze e serotoninës shpesh mund të rezultojë në depresion dhe një humor të keq. Për më tepër, njerëzit me nivele të ulëta të serotoninës shpesh ndryshojnë zakonet e tyre të ngrënies. Nëse ndjeheni sikur doni të hani një tortë të tërë çokollate të gjithën vetë ose ëndërroni të qetësoheni me patate të skuqura gjatë natës, ky është trupi juaj që po ju sinjalizon se keni mungesë të hormonit të lumturisë.

Burimet natyrore të serotoninës janë vezët, arrat dhe ananasi. Ananasi gjithashtu përmbajnë bromelainë; një substancë e fermentuar që parandalon ënjtjen. Ushtrimi i lehtë fizik dhe duke kaluar më shumë kohë jashtë mund të rrisë gjithashtu nivelet e serotoninës në trupin tuaj.

Shtoni më shumë perime në dietën tuaj për të kontrolluar nivelin e grehlinës.

Ghrelin është një hormon që përcakton nëse jeni i uritur apo jo. Është shumë kokëfortë – edhe pas një viti në një dietë me kalori të ulëta, niveli juaj i grehlinës mund të jetë akoma i lartë (trupi juaj do të përpiqet të ruajë indin yndyror). Ghrelina mund t’ju ndihmojë të humbni peshë lehtë, por gjithashtu e bën me të vërtetë të vështirë për të mbajtur këtë ritëm. Sidoqoftë, është e lehtë ta tejkaloni atë.

Thjesht duhet të hani ushqime që zgjasin në stomakun tuaj si perime, fruta, drithëra dhe fara. Pasi t’i keni ngrënë ato, reagimi hormonal do të fillojë dhe do të ndjeheni të ngopur. Zvogëloni sheqerin dhe ushqimet e përpunuara: ato janë të larta në kalori, por ato e mbajnë nivelin e grehlinës të pandryshuar. Së shpejti pasi të keni ngrënë një simite, do të bëheni përsëri të uritur.

Gjumi dhe stresi i vogël janë mënyrat më të mira për të mbajtur nën kontroll nivelin e hormonit. Pas 6-8 orë gjumë, përqendrimi i hormonit në gjak bie. Por kini kujdes – mos u merrni me uljen e nivelit të grelinës, është një hormon i rëndësishëm. Është thelbësore për studimin dhe zhvillimin e aftësive intelektuale.

Përjashtoni sheqerin dhe erëzat nga dieta juaj për të mbajtur nën ekuilibër neuropeptidin Y.

Nëse niveli i neuropeptidit Y është i lartë në gjakun tuaj, do të përfundoni duke pasur një oreks të shtuar. Ky hormon nuk do të çojë vetëm në shtim të peshës, por përkundrazi, në mbipeshë reale klinike. Neuropeptidi Y i tepërt bën që indi i yndyrës të ruhet në pjesën e poshtme të shpinës, vitheve dhe mollaqeve.

Fitimi i shpejtë në peshë bën që të shfaqen shenjat e shtrirjes. I gjithë trupi juaj pëson një stuhi të vërtetë emocionale që konsiston në ankth, nervozizëm dhe dhimbje koke. Ju gjithashtu mund të përjetoni djersitje të tepërt, pikat e pigmentit mund të shfaqen dhe presioni i gjakut do të rritet. Përjashtoni nga dieta juaj të gjitha ushqimet me sasi të lartë sheqeri në to. Erëzat dhe agjentët aromatizues duhet të ndalohen gjithashtu, pasi ato shpesh ju bëjnë të uritur.

Vizitoni mjekun tuaj nëse dyshoni se niveli juaj i prolaktinës është i lartë.

Një nivel i lartë i prolaktinës gjithashtu mund të çojë në shtim të shpejtë të peshës. Gratë mund të vërejnë rritjen e flokëve në të gjithë trupin e tyre, një mustaqe e vogël ka të ngjarë të fillojë të rritet dhe cikli i tyre menstrual do të ndryshojë. Prolaktina e tepërt çon në rritjen e gjëndrave dhjamore tek burrat. Nëse vëreni ndonjë prej këtyre simptomave, është e nevojshme të bisedoni me një mjek sepse nivele të larta të prolaktinës mund të tregojnë një tumor të hipofizës (prolaktinoma).

Natyrisht, ashtu si çdo çekuilibër hormonal, një nivel i lartë i prolaktinës duhet të trajtohet nga mjekët. Por ka ushqime që gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të ulni nivelet e saj. Kushtojini vëmendje xhensenit dhe ginkgo biloba, ato mund të ndihmojnë në trajtimin e çekuilibrit tuaj të prolaktinës.

Bëni pushime më të gjata midis vakteve për të rritur nivelin e glukagonit.

Glukagoni ul oreksin tuaj dhe promovon tretjen e yndyrës. Niveli i këtij hormoni ulet pas një situate stresuese – kjo është mënyra se si njerëz të caktuar fillojnë të hanë nga stresi. Sidoqoftë, një mungesë e glukagonit gjithashtu mund të tregojë se ka probleme me veshkat, mëlçinë ose pankreasin.

Për të rritur nivelin e glukagonit, është thelbësore të normalizoni zakonet tuaja të ngrënies. Nëse bëni pushime të gjata midis vakteve, hormoni do të tretë yndyrën në vetvete.

Ushtrimi fizik mund të jetë i dobishëm gjithashtu: një stërvitje 30-minutëshe do të rrisë ndjeshëm nivelin e glukagonit në gjakun tuaj.

Shtoni pak stres të shëndetshëm në jetën tuaj për të luftuar një mungesë adrenaline.

Adrenalina (epinefrina) rrit proceset metabolike dhe djeg yndyrën. Epinefrina ka të bëjë me emocionet më të mëdha që ndjen në situata të caktuara (ndonjëherë ekstreme). Nëse nuk e keni ndjerë atë ngut në jetën tuaj për një kohë të gjatë, mbase është koha për një ndryshim – ose të humbni peshë gjithashtu. Ju duhet të mbani mend se adrenalina nuk do të ndryshojë asgjë në trupin tuaj nëse nuk ndryshoni zakonet tuaja të ngrënies.

Sidoqoftë, nëse ndërpritni karbohidratet (si buka e bardhë, misri dhe orizi), atëherë adrenalina, së bashku me somatotropinën, do të fillojnë të luftojnë yndyrën tuaj. Gjërat që mund të nxisin adrenalinën janë lojërat kompjuterike, filmat horror, udhëtimet emocionuese dhe madje edhe të folurit në publik. Shtoni një dietë të shëndetshme në të dhe ju do të keni gjithë paketën.

Hani ushqime me fitoestrogjen për të larguar testosteronin e tepërt.

Testosteroni konsiderohet të jetë një hormon mashkullor, por luan një rol të rëndësishëm edhe në trupin femëror. Një sasi e tepërt e testosteronit çon në një rritje në peshën e trupit dhe indet e dhjamit ruhen në pjesët e sipërme të trupit (krahët, kraharori dhe qafa).

Ju mund të ulni nivelet e testosteronit në mënyrë natyrale. Thjesht do të keni nevojë për ndihmën e fitoestrogjenit të cilën mund ta gjeni në soje, kafe dhe produkte me drithëra. Sheqeri i rafinuar duhet të zëvendësohet me mollë të ëmbla dhe kajsi.

Ecni më shumë dhe hani fistikë për të luftuar mungesën e adiponektinës.

Pesha e tepërt shpesh nënkupton që ju mungon adiponectina, veçanërisht nëse yndyra juaj ruhet kryesisht në bel. Nëse jeni diagnostikuar me diabet të tipit II, ka të ngjarë që niveli i adiponektinës në trupin tuaj të jetë shumë i ulët. Ekspertët besojnë se në një moment do të jetë e nevojshme për të luftuar peshën e tepërt dhe problemet e tjera metabolike me injeksione adiponektine. Ata do t’ju ndihmojnë të humbni peshë pa ndërhyrë në oreksin tuaj.

Mos e lini pas dore ushtrimin fizik. Ushtrimi më i mirë që ndihmon në rritjen e adiponektinës është ecja. Rekomandohet të ecni të paktën 8,000 hapa çdo ditë. Ekziston gjithashtu një produkt i mahnitshëm që rregullon nivelin e hormonit në gjakun tuaj: fistikët. Nëse zëvendësoni karbohidratet në dietën tuaj me yndyrna të pangopura (si avokadot, ullinjtë dhe vaji i ullirit), dhjami do të zhduket edhe më shpejt.

Mbani gjëndrën tuaj tiroide të shëndetshme në mënyrë që të qëndroni në gjendje të mirë.

©shutterstock

 

Hormonet tiroide rregullojnë metabolizmin tonë. Një gjëndër tiroide joaktive ose tepër aktive mund të bëjë që niveli juaj bazë metabolik të jetë shumë i ulët ose shumë i lartë. Si rezultat, problemet me gjëndrën tiroide dhe çekuilibri i hormoneve të saj mund të çojnë në shtim të peshës. Nëse dyshoni se gjëndra juaj tiroide mund të mos funksionojë si duhet, është më mirë të planifikoni një vizitë te mjeku juaj.

Sidoqoftë, ekzistojnë disa mënyra natyrale për të mbështetur gjëndrën tuaj tiroide. Arrat dhe zarzavatet me gjethe, për shembull, janë të pasura me mikroelemente dhe minerale që mund të ndihmojnë për gjëndrën tiroide. Por kini kujdes: ka produkte të caktuara që nuk duhet t’i hani në varësi të gjendjes së saktë të gjëndrës tuaj tiroide.

Të gjitha informacionet e paraqitura në këtë artikull janë vetëm për qëllime informuese. Të gjitha këshillat duhet të konsiderohen plotësuese. Nëse mendoni se keni ndonjë problem me hormonet, këshillohuni me mjekun tuaj. Vetëm një profesionist mund t’ju japë diagnozën e duhur.