©depositphotos

Ne shpenzojmë më shumë se 3 miliard dollarë me zbardhjen e dhëmbëve. Këto procedura janë mjaft të shtrenjta dhe duhet të përsëriten vazhdimisht. Por harrojmë që shtëpitë tona janë plot me produkte që mund të na ndihmojnë të kemi dhëmbë “të bardhë si bora”.

Ne besojmë se mallrat e zakonshëm mund të krijojnë magji nëse i përdorim siç duhet. Dhe kjo është arsyeja pse ne jemi të gatshëm të ndajmë me ju disa truke për zbardhjen e dhëmbëve që mund t’i përsëritni lehtësisht në shtëpi.

Xhenxhefil dhe kripë

 

Çfarë ju nevojitet: xhenxhefil, kripë dhe limon

Si t’i përdorni: Grini një pjesë të vogël xhenxhefili, kjo mund të bëhet me një rende. Merrni 1/4 lugë çaji kripë dhe shtojeni në xhenxhefil. Pritini një fetë limoni, shtrydhni lëngun në përzierje dhe përsëri përzieni mirë. Aplikojeni atë me një furçë dhëmbësh.

Argjila kaolinë

© Depositphotos.com © Sam Edwards/Hoxton/East News

Çfarë ju nevojitet: argjilë kaolinë

Si ta përdorni: Thjesht aplikoni argjilën e kaolinës në dhëmbë dhe pastrojini mirë me një furçë dhëmbësh. Mos ushtroni shumë presion, bëjeni butësisht. Më pas shpëlajeni gojën me ujë të pastër.

Kripë Epsom

© EAST NEWS © Shutterstock.com

Çfarë ju nevojitet: Kripë Epsom, ujë

Si ta përdorni: Përzieni kripën dhe ujin në pjesë të barabarta. Përziejeni derisa kripa të tretet plotësisht. Aplikoni përzierjen në dhëmbët tuaj me një furçë dhëmbësh. Ju gjithashtu mund të bëni gargarë me të dhe më pas shpëlajeni gojën me ujë të pastër.

Gjethe nimi

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

Çfarë ju nevojitet: gjethe nimi, ujë

Si t’i përdorni: Vendosni gjethet e nimit në një tenxhere me ujë dhe lërini të ziejnë. Tendoseni atë në mënyrë që lëngu të jetë i pastër. Lëreni të ftohet dhe bëni gargarë me zgjidhjen që rezulton.

Gjethet e mentës dhe vaji i arrës së arrës së kokosit

© IraSokolovskaya/easyfotostock/Eastnews © jordache/easyfotostock/Eastnews

Çfarë ju nevojitet: gjethe mente, vaj kokosi

Si t’i përdorni: Grini gjethet dhe shtojini në vajin e kokosit. Përziejini mirë dhe aplikoni përzierjen në dhëmbët tuaj me një furçë dhëmbësh. Mos përdorni shumë mente, 3-5 gjethe janë më se të mjaftueshme.

Peroksid hidrogjeni dhe sode buke

© EAST NEWS © EAST NEWS

Çfarë ju nevojitet: peroksid hidrogjeni, sode buke

Si t’i përdorni: Përzieni sodën e bukës me peroksidin e hidrogjenit në raport 1: 2. Përzieni derisa të formohet një paste. Lani butësisht dhëmbët me këtë përzierje dhe më pas shpëlajeni gojën me një sasi të bollshme uji.

Kakao pluhur

© Lehtikuva/EAST NEWS © Anetlanda/easyfotostock/Eastnews

Çfarë ju nevojitet: pluhur kakao dhe ujë ose vaj kokosi.

Si t’i përdorni: Përzieni pluhurin e kakaos me vajin e arrës së kokosit ose ujin. Përzieni ato për të krijuar një paste. Lajini dhëmbët si zakonisht me këtë përzierje.

Uthull dhe sode buke

© East News © East News

Çfarë ju nevojitet: sode buke, uthull molle

Si t’i përdorni: Përzieni 1 lugë çaji uthull molle me 1 lugë sode buke. Llokoçisini ato derisa të formojnë një përzierje homogjene. Lyeni dhëmbët me pastën që rezulton dhe shpëlajeni gojën me ujë të bollshëm.

Ju lutemi vini re se të gjitha këto mjete juridike duhet të përdoren me kujdes. Përdorni këto metoda 2-3 herë në javë për disa javë dhe bëni pushime. Nëse filloni të ndjeni dhimbje ose ndjeshmëria e dhëmbëve tuaj rritet, menjëherë ndaloni procedurën.