©shutterstock

Gratë kanë raportuar se lëkura e thatë është problemi i tyre më i zakonshëm. 42% shpenzojnë më shumë se 200 dollarë në vit për të zgjidhur këtë problem që mund të çojë në plakje të shpejtë.

Por është gjithashtu e rëndësishme të dini se si të përdorni kozmetikën, në mënyrë që të mos e dëmtoni më shumë lëkurën tuaj. Për shembull, ekzistojnë disa rregulla të caktuara për përdorimin e maskave prej balte, të cilat nuk e bëjnë lëkurën tuaj edhe më të thatë.

Ne i kushtojmë vëmendje detajeve në lidhje me kujdesin e trupit që mund të ndryshojnë cilësinë e jetës tuaj. Këtu mund të gjeni 11 këshilla që janë më mirë të mos i injoroni.

Mbani maskat prej balte vetëm për një kohë të shkurtër.

© shutterstock.com

Është një mënyrë e shkëlqyeshme të përdorni maska për të ndihmuar lëkurën tuaj të fytyrës të mbetet më e re, por ne mund ta dëmtojmë atë edhe më shumë me maska nëse i përdorim ato gabim.

Është e rëndësishme të mbani mend se, sipas dermatologëve, balta thith vajrat e tepërt. Është më mirë ta mos e lini në fytyrë për një kohë të gjatë sepse lëkura juaj mund të bëhet shumë e thatë.

Qëllimi ynë është vetëm të përvetësojmë vajin e tepërt, por jo të gjithë atë. Ndiqni rekomandimet për mënyrën e duhur të përdorimit të produktit ose shpëlarjen e tij 2-5 minuta pasi të filloni të ndjeni ngushtësi.

Ndiqni një mënyrë të caktuar gjatë aplikimit të kozmetikës.

© shutterstock.com

Dermatologu Dr Dendy Engelman jep këshilla se si të përmirësoni rutinën tuaj për lëkurën. Para së gjithash, gjithmonë duhet të filloni aplikimin e produkteve me konsistencën më të lehtë. Për shembull, në fillim toneri dhe më pas serumet dhe ampulat. Kremi i diellit duhet të jetë gjëja e fundit.

Kremi i diellit duhet të aplikohet çdo ditë, dhe jo vetëm në verë. Edhe 10-15 minuta nën diell në ditë mund të dëmtojë lëkurën tuaj dhe të përshpejtojë plakjen.

Zgjidhni një ditë për t’u çlodhur gjatë javës.

© picture alliance / Frank May/EAST NEWS © picture alliance / Frank May/EAST NEWS

Ky mund të duket si një rregull i thjeshtë dhe i lehtë, por shumë prej nesh ndoshta nuk i japin vetes çdo kohë për t’u çlodhur. Trupit dhe mendjes sonë i duhet çdo javë. Kërkimet sugjerojnë që nivelet e stresit në punë në ditët e sotme janë më të larta se kurrë më parë dhe gati 50% e punëtorëve i përjetojnë ato. Edhe pushimet mund të çojnë në stres kronik dhe rraskapitje.

Thjesht bëjeni rregull që të keni një ditë të lirë nga detyrimet, puna dhe të menduarit intensiv. Këto ditë mund të ndryshojnë jetën tuaj për mirë, sepse ato mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe të shtojnë vite në jetën tuaj.

Mos bëni banjo dielli nëse keni plagë të freskëta.

© shutterstock.com

Për të parandaluar plakjen e shpejtë të lëkurës tuaj, duhet të kujdeseni siç duhet për plagët tuaja. Ne mund të plagosem veten aksidentalisht, por nuk duhet të harrojmë që plagët mund të qëndrojnë për një kohë të gjatë dhe të vazhdojnë të zmadhohen edhe pasi vetë plaga të jetë shëruar. Është më mirë të shmangni rrezet e diellit nëse keni plagë të freskëta dhe nëse i keni ato në një vend të dukshëm duhet të aplikoni krem kundër diellit çdo herë që dilni.

Mbrojtja nga dielli mund të zvogëlojë njollat e kuqe ose kafe që mund të shfaqen me plagët. Mjekët këshillojnë përdorimin e një krem dielli me spektër të gjerë me një SPF prej 30 ose më të lartë.

Mos hiqni dorë nga çokollata.

© Instagram/Sipa USA/East News

Nëse keni vendosur të përjashtoni çokollatën plotësisht për shkak të dietës tuaj, ju mund të dëshironi të ndryshoni mendim. Para së gjithash, trupat kanë nevojë për sheqer që të kenë energjinë për të mbijetuar. Së dyti, çokollata e zezë është e shëndetshme. Kakaoja është e pasur me elementë të quajtur flavanol që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e zemrës.

Çokollata e zezë përmban 2-3 herë më shumë solide të pasura me flavanol kakao sesa çokollata me qumësht. Gjithashtu, është vërejtur që flavanolet ndihmojnë për të relaksuar enët e gjakut, përmirësojnë rrjedhën e gjakut dhe madje edhe ulin presionin e gjakut.

Mos i merrni dietat e njohura si një udhëzues për veprim.

© MEGA/EAST NEWS

Nëse i është dhënë zë një diete të re, mos e konsideroni si 100% të vërtetë. Kontrolloni gjithmonë faktet në lidhje me ushqimin dhe mënyrën e funksionimit të saj. Për më tepër, organet tona janë individuale dhe ato që funksionojnë mirë për një person, nuk do të funksionojnë për një tjetër dhe madje mund t’i dëmtojnë ata.

Vishni një larmi të lartësive të takave.

© shutterstock.com © shutterstock.com

Mjekët sugjerojnë që, për t’i mbajtur këmbët dhe thembrat tuaja të shëndetshme, duhet të ndryshoni llojin e këpucëve dhe lartësitë takave që vishni. Është më mirë të mos vishni këpucë të sheshta gjatë gjithë kohës sepse muskujt tuaj të pulpave mund të zgjaten. Dhe e kundërta ndodh me takat e larta – muskujt tuaj të pulpave mund të bëhen më të shkurtër.

Depiloni sqetullat.

© shutterstock.com

Kozmetologët sugjerojnë të depiloni jo vetëm këmbët dhe duart, por edhe sqetullat. Mund ta bëni një herë ose dy herë në javë dhe kjo mund të ndihmojë për të stimuluar përtëritjen e qelizave dhe hapjen e poreve. Por ju duhet të mbani mend se lëkura nënujore është shumë e ndjeshme, kështu që bëni atë shumë butësisht.

Ushtrohuni menjëherë pasi të mësoni diçka në mënyrë që të forconi kujtesën tuaj.

© Chris Benson / unsplash © ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Sipas studimeve, ju duhet të ushtroheni menjëherë pas studimit në mënyrë që të përmirësoni kujtesën tuaj. Shkencëtarët madje rekomandojnë kohëzgjatjen që ju duhet ta bëni atë – 4 orë. Gjatë një studimi, njerëzit që ushtroheshin për 4 orë pas mësimit, mbanin mend informacion më mirë se të tjerët. Ju me siguri nuk do ta bëni atë gjatë, por gjëja kryesore është që aktiviteti dhe një memorie e mirë janë të lidhura me njëra-tjetrën.

Shmangni izolimin shoqëror për t’u dukur më të rinj dhe për të rritur energjinë.

© face to face/FaceToFace/REPORTER

U vu re se njerëzit që nuk kanë miq ose jetë aktive shoqërore plaken më shpejt. Mjekët sugjerojnë të dilni të paktën një herë në javë. Kjo do të përmirësojë aktivitetin tuaj, shëndetin, gjendjen shpirtërore dhe do t’ju ndihmojë të shmangni plakjen e parakohshme.

Pini më shumë nëse nuk bëni gjumë shumë.

© shutterstock.com © shutterstock.com

Është vërejtur që gjumi prej 6 orësh ose më pak shkaktoi një rrezik deri në 59% më të lartë të dehidrimit. Kështu që nëse nuk flini 7 deri në 8 orë në ditë, pini më shumë ujë për të rivendosur ekuilibrin tuaj të ujit.