©depositphotos

Kristofor Kolombi e përmendi papajan si “frytin e engjëjve” dhe ka kuptim po të hedhim një vështrim në të gjitha përfitimet që i sjell trupit të njeriut. Dhe është shija e shijshme që e bën atë të përsosur për ta ngrënë çdo javë dhe për t’i dhënë trupit tuaj një forcë.

Ne vendosëm të zbulojmë gjithçka që mund të ndihmojë trupin tuaj nëse hani papaja të paktën një herë në javë.

Ul nivelin e kolesterolit.

© depositphotos

Ky frut është i pasur me fibra i cili ndihmon në uljen e kolesterolit të lartë. Përveç kësaj, antioksidantët dhe vitaminat e tij ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Ndihmon për të hequr qafe krimbat dhe parazitët.

© shutterstock © shutterstock

Krimbat dhe parazitët mund të shkaktojnë dëme në trupin tuaj dhe është e rëndësishme të vëzhgoni. Papaja ndihmon në eleminimin e këtyre parazitëve nga trupi pasi zbërthen vezët e tyre. Farat e tyre gjithashtu mund të jenë shumë të dobishme.

Nxit imunitetin.

© depositphotos © shutterstock

Ky frut përmban gjithashtu vitamina A, C dhe E që janë lëndë ushqyese të nevojshme për sistemin imunitar. Është e shkëlqyeshme për trupin tuaj dhe ndihmon për të mbajtur sistemin imunitar në funksionimin e duhur.

Zvogëlon inflamacionin.

© skincareaddiction / reddit

Papaja ka veti anti-inflamatore. Këto mund të jenë vërtet të dobishme për të luftuar lëkurën e përflakur dhe çështje të tilla si artriti, dhimbja e nyjeve, përdhesi dhe astma.

Vonon plakjen.

© shutterstock

Një shumë e ushqyesve në papaja që kemi përmendur tashmë mund të ndihmojnë për të vonuar plakjen, si vitaminat C dhe E, dhe antioksidantët. Ata parandalojnë lëkurën tuaj nga radikalet e lira, dëmtimet nga dielli dhe rrudhat.

Rregullon tensionin e gjakut.

© shutterstock © shutterstock

Kjo ndodh falë pranisë së carpaine në papaja, e cila është përgjegjëse për uljen e presionit të gjakut.

Ul stresin.

© shutterstock © shutterstock

Falë vitaminës C, papaja mund të ndihmojë në uljen e stresit pasi që, sipas një studimi të kryer në Universitetin e Alabama, ai rregullon rrjedhën e hormoneve të stresit.

Si t’i hani farat

© Organicgardening / reddit

Ushqimi i papajas çdo javë ka përfitimet e veta, por thjesht mund të hani farat e frutave për të njëjtin efekt. Ndihmon me eleminimin e krimbave dhe parazitëve, mbrojtjen e veshkave, uljen e inflamacionit, luftimin e baktereve dhe më shumë.

Edhe pse të dobishme, farat e papajas mund të jenë shumë të forta, kështu që rekomandohet të filloni të hani një lugë gjelle në ditë dhe pasi trupi juaj të mësohet me të, mund të hani 2 në ditë.

Është gjithashtu e rëndësishme të dini se fëmijët, gratë shtatzëna dhe ata që ushqehen me gji nuk duhet të konsumojnë këto fara.