Që kur dieta mesdhetare u provua të ishte më e shëndetshme, njerëzit kuptuan se sa shumë lidhet ushqimi me shëndetin. Fatkeqësisht, shumica e komenteve të bëra rreth këtij zakoni të ri dietik u përqëndruan në rritjen e konsumit të një produkti të vetëm, por as edhe të ashtuquajturat superushqimet nuk mund të ofrojnë të gjithë ushqyesit dhe përfitimet shëndetësore të një diete të ekuilibruar.

Sot ne kemi shqyrtuar se çfarë mund të ndodhë kur mbidozoni ushqime të shëndetshme.

Karotat

© depositphotos.com © depositphotos.com

Karotat janë të pasura me beta-karoten, të cilën trupi juaj e shndërron në vitaminë A. Një gjë e tillë pasi vitamina e tepërt nuk ekziston sepse trupi juaj shndërron beta-karotenin në vitaminë A sipas nevojës.

Fatkeqësisht, beta-caroteni i tepërt në trupin tuaj mund të shkaktojë karotenemi, një sëmundje që e kthen lëkurën tuaj në të verdhë. Ajo gradualisht zhduket ndërsa karotina përpunohet dhe nuk shkakton dëm.

Kombucha

© shutterstock.com

Pija kineze që pushtoi botën mijëvjecare të ushqimit vjen me përfitime të tretjes dhe thuhet se rrit bakteret e zorrëve. Sidoqoftë, ai përmban gjithashtu një përbërje të quajtur FODMAP, një nënprodukt i fermentimit të majave i cili nëse konsumohet në sasi të mëdha, mund të shkaktojë fryrje dhe shqetësime të tretjes.

Uji

 

Uji i tepërt mund të krijojnë një çekuilibër elektrolit duke i dërguar nivelet e natriumit në dysheme kur veshkat tuaja nuk mund ta përpunojnë më. Një pasojë tjetër, në raste ekstreme, është akumulimi i ujit në tru që e bën atë të bymehet dhe rrit presionin pasi që kafkat njerëzore nuk mund të shtrihen.

Edhe pse janë shumë të rralla, të dy rastet janë parë tek sportistët duke ndier një nevojë të detyrueshme për t’u rihidratuar pas një seance të gjatë stërvitore ose te njerëzit me probleme të veshkave.

Avokado

© depositphotos.com © shutterstock.com © shutterstock.com

Avokadot përmbajnë fibra dhe një sasi të madhe vitaminash. Mund të ju ndihmojnë gjithashtu të ulni kolesterolin e keq (LDL) dhe të mbrojë qelizat tuaja për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të yndyrave të monosaturuara.

Por dhjami mbetet akoma yndyrë. Një avokado e vetme përmban 240 kalori që është rreth 10% -20% e konsumit ideal të kalorive të një personi dhe konsumimi i shumë kalorive mund të çojë në probleme të bllokimit të arterieve.

Panxhari

© depositphotos.com © depositphotos.com

Panxhari është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave dhe mineraleve. Ai gjithashtu përmban shumë oksid nitrik që trupi juaj e shndërron në nitrate të cilat mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut. Ato më pas shndërrohen në nitrosamina të cilat gjenden gjithashtu në mish, që do të thotë se mund të rrisë shanset e dikujt për të zhvilluar sëmundje. Për shkak të kësaj, do të ishte më së miri të shmangni kombinimin e një konsum të lartë të panxharit dhe mishit të kuq.

Algat e detit

© depositphotos.com

Algat e detit janë një shembull i rrallë i një produkti jo kafshësh të pasura me vitaminë B12, që i bën zëvendësues të shkëlqyeshëm të mishit në dietat vegane dhe vegjetariane.

Është promovuar gjithashtu se është një superushqim që mund t’ju ndihmojë të humbni peshë për shkak të përmbajtjes së tij të pasur me jod dhe fibra. Por një konsum i tepërt i jodit mund të çojë në probleme të tiroides dhe madje edhe shtim në peshë.

Algat e detit gjithashtu mund të përmbajnë sasi të larta të metaleve të rënda në varësi të vendit ku rriten.

Soja dhe derivatet e saj

© shutterstock.com

Ushqimet e sojës janë të pasura me lëndë ushqyese, përfshirë vitaminën B, fibra, kalium, magnez dhe proteina me cilësi të lartë. Konsiderohet si një proteinë e plotë sepse përmban të gjitha 9 aminoacidet thelbësore që trupi nuk mund t’i bëjë.

Por nëse keni ndryshuar dietën tuaj kohët e fundit për shkak të problemeve me tiroidet, kini kujdes: soja mund të ndërhyjë në ilaçet hormonale të përdorura për të trajtuar hipotiroidizmin në pacientët femra. Edhe pse studimet nuk janë përfundimtare, ia vlen të monitorohet me kujdes.

Farat Chia

© shutterstock.com © shutterstock.com

Edhe pse farat chia janë shitur si një superushqim për shkak të përmbajtjes së lartë të omega-3, nuk është gjetur asnjë provë deri më tani për përfitimet e tyre shëndetësore, veçanërisht në lidhje me sëmundjet kardiovaskulare.

Omega 3 që përmbahet në farat chia është më e vështirë për tu absorbuar sesa lloji i siguruar nga salmoni, kështu që pavarësisht se përmbani më shumë, do t’ju duhet të hani rreth 100 gram fara chia për të përthithur po aq sa dëshironi me peshqit.

100 gram fara chia përmbajnë rreth 500 kalori, që është e barabartë me një hamburger.