Gjithmonë ka shumë baktere dhe viruse të këqija përreth nesh, por ne kemi një mekanizëm shumë të efektshëm mbrojtës të brendshëm të quajtur sistemi imunitar. Qelizat speciale janë përhapur në të gjithë trupin tonë dhe kur bakteret ose viruset e mundshme të dëmshme na godasin, qelizat dërgojnë një sinjal paralajmërues në pjesët e tjera të sistemit tonë për t’u kujdesur për të dhe për të parandaluar përhapjen e sëmundjes.

Pra, një sistem imunitar është praktikisht një rrjet dhe bën një punë të mrekullueshme për të na mbrojtur. Për këtë arsye, ne duhet të kujdesemi për të dhe të kujdesemi më mirë për veten tonë.

Ne duam të jemi të përgatitur mirë për çdo rast të mundshëm dhe do t’ju tregojmë për këtë përzgjedhje që të gjithë të mund të qëndrojmë të shëndetshëm.

Hudhra dhe mjalti

Mjalti është i pasur me vitamina, minerale, antioksidantë dhe enzima. Ai gjithashtu vepron si një antioksidant për të luftuar radikalët e lira.

Hudhra përmban përbërës që rrisin aftësinë e qelizave të bardha të gjakut për të luftuar kundër disa viruseve. Është e rëndësishme që të shtypni hudhrat në vend që t’i pritni, sepse gjatë shtypjes, përbërësi kryesor, alliin, kthehet në formën e tij aktive.

 • 1 gotë mjaltë i papërpunuar
 • 8-10 thelbinjë hudhre

Vendosni hudhrat në kavanoz qelqi dhe mbushni kavanozin me mjaltë. Lëreni të pushojë në temperaturën e dhomës për 3-5 ditë dhe vendoseni më pas në frigorifer. Është gati të përdoret pas kësaj kohe. Merrni një lugë çaji mjaltë me një copë hudhër një herë në ditë.

Çaji i shafranit dhe xhenxhefilit

© Depositphotos.com

Kurkuminoidet, përbërës aktivë tek shafrani i Indisë, kanë shumë përfitime shëndetësore, veti antivirus – dhe vetitë e tij imunitare që rritin janë vetëm një pjesë e tij.

Xhenxhefili ka karakteristika shumë të forta anti-bakteriale dhe antivirale të cilat ndihmojnë në mbështetjen e sistemit imunitar.

 • 3 gota ujë të nxehtë
 • 1 cm rrënjë shafran i Indisë, i qëruar dhe i grirë ose 2 lugë shafran i pluhur
 • 1 cm të një cope xhenxhefili, të qëruar dhe të grirë

Vloni ujin dhe shtoni shafran të Indisë dhe xhenxhefil. Lëreni të pushojë për 5-10 minuta. Shtoni mjaltë ose limon për shije.

Ujë me limon

Limonët janë jashtëzakonisht të pasur me Vitaminë C, gjë që i bën ata një forcues të shkëlqyeshëm për sistemin imunitar.

 • 1 gotë ujë të ngrohtë
 • lëng nga 1/2 e një limon
 • Shtrydhni lëngun nga gjysma e një limoni në pak ujë dhe shijojeni.
 • Për shkak se vitamina C është shumë e paqëndrueshme, është më mirë ta përgatitni pijen me limon pak para përdorimit.

Xhenxhefil, limon dhe piper i kuq

© sudochop / imgur

Siç kemi përmendur edhe më lart, xhenxhefili është shumë efektiv si një produkt anti-bakterial dhe anti-viral dhe limoni është shumë i lartë në Vitaminë C.

Piperi është i pasur me Vitaminë C dhe gjithashtu në beta-karoten dhe antioksidantë, të cilat ndihmojnë trupin tuaj të luftojë kundër baktereve të këqija. Ai është mjaft pikant dhe ngre temperaturën e trupit tuaj duke aktivizuar sistemin imunitar.

 • 2 cm të një cope xhenxhefili, të qëruar dhe të grirë
 • lëng 1/2 limon
 • 1/4 lugë piper kanine
 • Përziejini të gjithë përbërësit dhe grijini. Ju gjithashtu mund të shtoni një lugë çaji mjaltë dhe një pjesë të vogël të hudhrës së grirë.

Shurupi i ekinaceres, mjaltit, xhenxhefilit, dhe jamballit

© Depositphotos.com

Mjalti dhe xhenxhefili gjithashtu mund të përdoren në ndërthurje me rrënjët e jamballit dhe ekinasës.

Echinacea mund të quhet barishte e superfuqive sepse e gjithë bima ka një aftësi shumë efektive të forcimit të imunitetit.

Licorice nuk është vetëm një karamele, por në të vërtetë është një rrënjë me karakteristika shumë të larta anti-inflamatore, antimikrobike dhe antioksiduese. Kjo e bën atë një rregullues shumë të efektshëm të imunitetit. Nuk rekomandohet ta përdorni gjithë kohën, thjesht përdorni atë për 4 deri në 6 javë.

 • 4 gota ujë
 • 1/2 filxhan rrënjë jamballi, të qëruar dhe të grirë
 • 1/2 filxhan rrënjë të ekinazës, të qëruar dhe të grirë
 • 1 gotë mjaltë
 • 2 lugë gjelle ose 5 cm të një cope xhenxhefili
 • Vloni ujin, shtoni ekinacea, jamball dhe xhenxhefil dhe ziejeni për 45 minuta. Më pas lëreni të ftohet dhe shtoni mjaltë.

Ekstrakt kërpudhe

© Depositphotos.com

Ekstrakti i kërpudhave ka shumë përfitime shëndetësore dhe është përdorur në mjekësinë kineze për mijëra vjet. Kërpudhat besohet të jenë një ushqim shumë unik që forcon imunitetin për aftësinë e tij për të parandaluar ngjitjen e qelizave imune në muret e enëve të gjakut.

Ekzistojnë disa lloje të kërpudhave me fuqi të forta imunitare, të tilla si shiitake, maitake, cordyceps dhe tremella. Çdo lloj kërpudhe mund të mbështesë ndryshe sistemin imunitar dhe përzierja e disa prej ekstrakteve të tij do të japë përfitimin maksimal.

Lëngu jeshil

© Depositphotos.com

Ky lëng nuk është vetëm plot me vitamina dhe është i shkëlqyeshëm për forcimin e sistemit imunitar, por është gjithashtu shumë i shijshëm!

Spinaqi quhet super ushqim për një arsye, është i pasur me shumë vitamina dhe minerale, përfshirë Vitaminë C, dhe është gjithashtu i lartë në beta-karoten dhe antioksidantë që ndihmon trupin tonë të luftojë infeksionin dhe viruset.

Portokallet janë të pasur me Vitaminë C e cila është thelbësore për të luftuar kundër gripit ose ftohjes.

Selinoja është gjithashtu e pasur me Vitaminë C dhe antioksidantë, gjë që ndihmon që sistemi imunitar të jetë aktiv dhe efikas.

Xhenxhefili është i njohur për vetitë e tij anti-bakteriale dhe antivirale.

 • 2 gota spinaq
 • 2 portokalle
 • 2 kërcej selino
 • 2 cm xhenxhefil, i qëruar dhe i grirë
 • Bëjini lëng të gjithë përbërësit dhe pijeni.

Tinkturë echinacea

© Depositphotos.com

Echinacea është një barishte stimuluese imune e njohur. Ka shumë lloje të echinacea-s, por vetëm 3 erëza dëshmojnë se kanë karakteristika të forcimit të sistemit imunitar – Echinacea Angustifolia, Echinacea Pallida, dhe Echinacea Purpurea. Prandaj, nëse po planifikoni të bëni tretësirë, sigurohuni që të zgjidhni atë të duhurën.

 • echinacea e thatë
 • vodkë

Mbushni gjysmën e një kavanoz qelqi me barishte të thata dhe hidhni vodka derisa kavanozi të jetë gati i mbushur, duke lënë pak hapësirë që barishtja të fryhet pak. Mbylleni fort dhe lëreni të pushojë për 4-6 javë në temperaturën e dhomës, duke e shkundur çdo ditë.

Pas 4-6 javësh, tendosni barishten dhe ruajeni tretësirën në një shishe qelibari. Në shenjën e parë të një ftohjeje merrni gjysmë lugë çaji 3 deri 4 herë në ditë.

Andrografis

© Depositphotos.com

Andrographis është një barishte që është përdorur në mjekësinë natyrore indiane dhe kineze me shekuj si një ilaç i ftohtë dhe një shtesë shtesë parandaluese. Ajo vjen në kapsula dhe tableta. Për qëllime parandaluese, mund të merret në doza të ulta deri në mesatare.