Thonë se çdo konsumues i vërtetë i kafesë ka 2 personalitete: personin që ata janë përpara se të pinë një gllënjkë të parë të kafesë, dhe personin në të cilin ata shndërrohen më pas. Nëse kjo ju duket e njohur, shanset janë që ju jeni shumë të vetëdijshëm se sa shumë varësi mund të shkaktojë kafeina.

Ne e dimë që të heqësh dorë nga ajo filxhan kafeje të shijshme në mëngjes është e vështirë dhe shumë njerëz përfundimisht zmbrapsen. Kjo është arsyeja pse ne kemi vendosur të tregojmë se si trupat tanë reagojnë kur konsumi i kafeinës zvogëlohet në zero dhe çfarë mund të bëjmë në lidhje me të.

Pesha e trupit tuaj ka të ngjarë të ndryshojë.

© Shutterstock.com

Një ndryshim i papritur i peshës trupore mund të shkaktojë stres për këdo dhe ndalimi i kafesë ndonjëherë çon në atë.

Kafeina vepron si një forcues i metabolizmit, do të thotë që trupi juaj djeg kalori në mënyrë më efikase. Kur ndaloni dhe nuk pini kafe, furnizimi me kafeinën me të cilën ishit mësuar nuk do të ketë më efektin e djegies së kalorive dhe në fakt mund të fitoni një peshë.

Përkundrazi, nëse do të ishit mësuar me 3 frappuccinos në ditë dhe të ndaloni t’i ato, mund të humbni peshë, pasi nuk do të konsumonit më shumë kalori.

Përqëndrimi do të jetë më i vështirë.

© Shutterstock.com

Pirja e kafesë i bën njerëzit më vigjilentë pasi stimulon lëshimin e dopaminës dhe adrenalinës, e cila rrit aktivitetin e trurit dhe rrit presionin e gjakut. Kjo do të thotë që pasi të keni ndaluar pirjen e saj, ju ka shumë të ngjarë të përballeni me vështirësi kur duhet të përqendroheni në punë ose aktivitete të tjera të rëndësishme sepse truri juaj nuk do të stimulohet në të njëjtën mënyrë si më parë.

Mund të pësoni dridhje.

 

Kjo mund të duket e rëndë, por nuk është diçka për tu shqetësuar shumë. Kafeina është një burim i fuqishëm stimulimi për sistemin nervor qendror. Sapo ta braktisni atë, mund të pësoni dridhje për shkak të ndërprerjes së këtij efekti stimulues. Disa njerëz madje përjetojnë të përjetojnë dridhje të duarve për shkak të mbidozimeve të rregullta të kafeinës.

Por mos u stresoni – këto dridhje të pakëndshme në duart tuaja do të zbehen përfundimisht pasi ato zgjasin deri në 9 ditë pasi të keni pirë filxhanin tuaj të fundit.

Ankthi do të fillojë.

© Shutterstock.com

Edhe nëse nuk jeni një person me ankth, padyshim që do të pësoni pak ankth sa më shpejt që të vijë tërheqja nga kafeina. Ankthi i shtuar është i zakonshëm për konsumuesit e pijes së kafesë, të cilët vendosin të braktisin pijet e tyre të preferuara. Kjo ndodh për shkak të çekuilibrit kimik në tru të shkaktuar nga një furnizim i pamjaftueshëm i kafeinës.

Dhimbjet e kokës do të jenë më të shpeshta.

© Shutterstock.com

Dhimbjet e kokës, për fat të keq, janë efekti anësor më i zakonshëm i privimit të kafeinës. Kjo është shkaktuar nga hapja e enëve të gjakut, duke rritur kështu qarkullimin e gjakut në tru. Pasi trupi përshtatet me rritjen e rrjedhës së gjakut, dhimbjet e kokës përfundimisht do të zbehen. Ne e dimë se si ndihet ai proces – sikleti prej dhimbjes së kokës mund të ketë një efekt negativ në aktivitetet tuaja të përditshme.

Do të keni energji të ulët.

© Shutterstock.com

Një nga arsyet kryesore që ne varemi nga kafeja është për shkak të rritjes së energjisë që na jep. Fatkeqësisht, efekti zgjat vetëm mesatarisht 5 orë, kjo është arsyeja pse shumë prej nesh pinë më shumë se 1 filxhan kafe çdo ditë, duke shpresuar se do të kemi energji dhe përqendrim gjatë gjithë ditës.

Megjithatë, kjo do të ketë efektin e kundërt, pasi të ndaloni të pini kafe. Shumica e individëve të varur nga kafeina pësojnë lodhje menjëherë.

Si mund t’i zvogëlojmë këto efekte negative?

Siç mund ta shihni, trupat tanë reagojnë në shumë mënyra të ndryshme kur ne i privojmë ata nga një filxhan kafeje në mëngjes (dhe pasdite). Lajmi i mirë është se ekzistojnë mënyra në të cilat ne mund të qetësojmë apo edhe t’i parandalojmë ato reagime. Këtu keni një listë të gjërave për të bërë nëse doni të hiqni dorë nga konsumi i kafesë një herë e mirë dhe duhet të përballeni me pasojat e këtij vendimi.

Zvogëloni konsumimin e kafeinës me një ritëm të qëndrueshëm.

© Shutterstock.com

Kjo është deri tani gjëja më e mirë që mund të bëni kur vendosni të hiqni dorë nga konsumi i kafeinës. Ajo funksionon më mirë nëse e bëni së bashku me partnerin ose shokun tuaj të dhomës, për shembull.

Nëse jeni një adhurues i vërtetë i kafesë, le të themi, 3 gota në ditë, duhet të kaloni një javë duke pirë vetëm 2. Atëherë mund ta zvogëloni sasinë në vetëm 1 filxhan kafe në mëngjes, pas së cilës përfundimisht do të ndaloni.

Qëndroni të hidratuar dhe pini çaj.

© Shutterstock.com

Hidratimi i mirë është një domosdoshmëri, veçanërisht nëse jeni duke u bërë një pijanec kafeje. Pini një gotë ujë çdo orë – kjo duhet të jetë e mjaftueshme. Zëvendësoni atë filxhan kafe të rregullt me çajin tuaj të preferuar vetëm sa për të mbajtur zakonin për të pirë diçka në mëngjes.

Ushtrohuni dhe bëni pushim cilësor.

© Shutterstock.com

Ulja e stresit dhe mbajtja e niveleve të energjisë tuaj atje ku duhet të jenë është ajo që duhet të bëni kur nuk ka kafeinë në planin tuaj ushqyes të përditshëm. Mund të shtoni aktivitete shtesë, si një vrapim 10-minutësh ose disa ushtrime me peshë.

E gjithë kjo është e mirë për qarkullimin e gjakut dhe do t’ju japë një forcim të energjisë. Të qenit aktiv do të rrisë gatishmërinë tuaj dhe do të shtypni me lehtësi çdo dëshirë kafeje.

Ndryshoni dietën tuaj.

Një gjë që duhet të keni parasysh kur përpiqeni të përballeni me tërheqjen nga kafeina është prezantimi i një ndryshimi të rëndësishëm në dietën tuaj, si konsumimi i ushqimeve të pasura me fibra. Në mënyrë ideale, duhet të hani më shumë fruta dhe perime, pasi ato janë ndër burimet më të mira natyrale të fibrave që mund të gjeni.

Një rritje e konsumit tuaj të fibrave ka të ngjarë të furnizojë trupin tuaj me energjinë që do t’ju duhej pasi të hiqni kafeinën. Konsumimi i më shumë frutave dhe perimeve ka edhe një ton përfitimesh të tjera shëndetësore, si përqendrimi i rritur i antioksidantëve që do të humbisnit edhe nëse shkoni në tërheqje të kafeinës.

Së fundmi, të hani më shumë fibra dhe lëndë ushqyese të duhura do t’ju ndihmojnë me kapsllëkun, që është një efekt tjetër anësor i braktisjes së kafeinës.

Mungesa e kafeinës mund të ndikojë në trupin tuaj në më shumë mënyra se një dhe ju duhet të përgatiteni për atë që po vjen, për këtë arsye vendosëm të tregojmë se çfarë ndodh me ne kur ndalojmë së konsumuari kafe.