Vendndodhja e puçrrave tuaja nuk është rastësi.

Shkaqet e puçrrave

SHUTTERSTOCK (2)

Megjithë oazën dërrmuese të produkteve për kujdesin ndaj lëkurës, shumica prej nesh mund të bien dakord që njollat ​​nuk mund të fshihen thjesht me një pastrues- pa marrë parasysh sa bindës mund të jetë pretendimi i tregtisë.

Edhe pse shumica prej nesh thjesht do t’ia atribuojnë puçrrat poreve të bllokuara ose pabarazitë hormonale pa e menduar dy herë, të metat në zona të caktuara mund të tregojnë vërtet problemet themelore shëndetësore që do të pastrohen vetëm pasi të zgjidhet problemi.

Praktika e mjekësisë alternative për të ekzaminuar vendndodhjen e puçrrave në fytyrë për të diagnostikuar çështje shëndetësore njihet si hartografia e fytyrës, dhe ajo daton mijëra vjet më parë në mjekësinë antike kineze.

Edhe pse teknikat e metodës kanë evoluar me kalimin e kohës, thelbi mbetet i njëjtë: duke studiuar se ku qëndrojnë puçrrat tuaja, ju mund të zbuloni çështje të mundshme shëndetësore brenda trupit tuaj, duke gjetur kështu një mënyrë për të ekuilibruar situatën e brendshme dhe të jashtme.

Sigurisht, ndonjëherë nuk ka asnjë mënyrë për të shmangur puçrrat pavarësisht se çfarë bëni, kjo është arsyeja pse duhet të mësoni se si t’i trajtoni siç duhet të gjitha llojet e ndryshme të puçrrave.

Mbani në mend se hartografia e fytyrës nuk është përfundimisht një shkencë e saktë, prandaj mos supozoni se duke pasur një puçërr ose dy në njërën nga këto zona tregon një çështje serioze shëndetësore.

Prapëseprapë, nëse puçrrat kronike shfaqen shpesh në të njëjtën zonë, mund të dëshironi të konsideroni të konsultoheni me mjekun tuaj për të ekzaminuar diçka përtej Proactiv-it.

Ka shumë shkaqe për puçrrat, dhe shumë njerëz nuk e kuptojnë se faktorët e brendshëm – nga mënyra se si flini e deri tek ajri që thithni – mund të ndikojnë në fytyrën tuaj,” thotë Raj.

“Lëkura e shkëlqyeshme vjen nga kujdesi për ato që vendosni në lëkurën tuaj dhe se si kujdeseni për trupin tuaj.”

Balli

TRIG/SHUTTERSTOCK

Problemet e tretjes dhe stresi shpesh janë shkaqet kryesore të puçrrave në ballin tuaj. Për të ndihmuar në shpëlarjen e toksinave dhe tretjen, ndërroni pijet me kafeinë dhe shumë të përpunuara me ujë.

Sipas Raj, “duke fjetur të paktën shtatë orë në natë, duke pirë shumë ujë dhe dike ndjekur një diete të ekuilibruar mund të ndihmojë në zvogëlimin e puçrrave në ballin tuaj.

Mund të shkaktohet nga faktorë kryesorë që ndikojnë në shëndetin e lëkurës: përpiquni të mbani kapelet dhe flokët jashtë zonës së ballit, në mënyrë që fërkimi dhe produktet e flokëve si balsami të mos bllokojnë poret tuaja. ” 

Faqet

TRIG/SHUTTERSTOCK

Aknet pranë majave të faqeve janë të lidhura me sistemin e frymëmarrjes, kështu që nëse shpesh jeni duke ecur nëpër qytete ose duke vozitur me dritaret tuaja të hapura, do të dëshironi të bëni kujdes shtesë për pastruar fytyrën.

“Ajri në shtëpi është i pastër mund të ndihmojë: merrni një pastrues ajri ose disa bimë që pastrojnë ajrin. Ju mund të mos e kuptoni atë, por shumë gjëra vijnë në kontakt me faqet tuaja çdo ditë, kështu që pastrimi i sendeve përreth jush mund të ndihmojë në zvogëlimin e puçrave të faqeve, ” thotë Raj.

Aknet e poshtme të fytit zakonisht tregojnë higjenën e dobët të dhëmbëve, por bakteret sipërfaqësore janë gjithashtu një fajtor i madh. Sigurohuni që shpesh të pastroni sendet që vijnë në kontakt me fytyrën tuaj në një bazë të qëndrueshme, d.m.th. telefonin tuaj celular, furçat e makijazhit dhe jastëkët.

Zona-T

TEENOI_889/SHUTTERSTOCK

Zona T i referohet zonës nga mesi i vetullave deri tek hunda dhe mjekra. Aknet këtu shpesh nxiten nga pabarazitë gastrointestinale ose alergenet ushqimore.

“Disa ekspertë rekomandojnë të zvogëloni konsumin e qumështit, mishin e kuq dhe ushqimin e shpejtë dhe të hani më shumë perime me gjethe për të përmirësuar ngjyrën tuaj të zonës T,” thotë Raj.

Ka gjithashtu më shumë gjëndra vaji në lëkurën e zonën T sesa në pjesën tjetër të fytyrës, gjë që bën që zona të ketë më shumë të ngjarë të shpërthejë. Sigurohuni që të pastroni dhe përdorni kujdesin e lëkurës i cili funksionon për të bllokuar poret. “

Aknet në hundën tuaj janë posaçërisht të lidhura me mëlçinë dhe veshkat, kështu që një hundë e skuqur ose puçrrat e bezdisshme mund të nënkuptojë presionin e lartë të gjakut ose mosfunksionimin e mëlçisë. Provoni të shkurtoni ato orë të lumtura pas punës duke konsumuar ushqime tepër pikante.

OCSKAY-BENCE/SHUTTERSTOCK

Aknet e mjekrës tregojnë shkaktarin më të madh të akneve që e njohim shumë mirë: çekuilibrin hormonal. Raj rekomandon, “Provoni një orar të rregullt të gjumit dhe dietë të shëndetshme, por nëse vazhdoni të keni puçrra të mjekrës, këshillohuni me dermatologun dhe gjinekologun tuaj dhe shihni nëse kontrolli i lindjes ose spironolactone mund të ndihmojnë.”

Pirja e çajit të mendrës dhe marrja e shtesave të Omega-3 janë opsione të mira për të provuar hormonet kapriçuese. Për më tepër, sigurohuni që nuk jeni duke e mbështetur mjekrën në duar ose duke prekur lëkurën më shumë seç duhet.

Shpina, krahët dhe kofshët

OKSANA-VOLINA/SHUTTERSTOCK

Luhatjet hormonale dhe gjenetika shpesh janë shkaku kryesor i akneve në shpinë, krahë dhe kofshë, kështu që kontrollimi i akneve këtu mund të jetë veçanërisht i ndërlikuar. Për më tepër, pëlhura e lagur nga fërkimi i djersës kundër lëkurës mund të irritojë dhe gjenerojë çarje.

Sipas Raj, “Reduktoni presionin nga mbajtja e një çantë shpine ose çante tjetër, e cila mund të shkaktojë fërkime që shkaktojnë puçrra. Vishni rroba të pastra dhe jo shumë të ngushta. Kontrolloni xhelin dhe sapunët, locionet për trupin, pastruesit e lavanderive dhe kremin e ​​dielli për përbërës që bllokojnë poret si vajrat natyralë. ”

Rrobat e pambukut gjithmonë duhet të inspektohen për qepjet që mund të nxisin acarim, si dhe qëndisje të fshehura ose etiketa. Nëse aknet akoma mbesin, konsideroni të ndryshoni fibrën; pambuku në të vërtetë mund të thithë kimikate irrituese nga prodhimi i tij dhe të shkaktojë acarime tek njerëzit me lëkurë të ndjeshme. Aknet e këmbëve dhe krahëve shpesh ngatërrohen me skuqje folikulit, kështu që kontaktoni një mjek nëse problemi vazhdon.