Buzët tona janë shumë të buta – ata nuk kanë melaninë, kështu që janë të ndjeshme ndaj djegieve nga dielli, dhe ne mund të shkatërrojmë mbulesën mbrojtëse të tyre thjesht duke i lëpirë (enzimat në pështymën tonë bëjnë dëmin).

Kështu që të gjithë ne mund të përdorim një truk ose 2 për të pasur buzë të qeta, të shëndetshëm dhe të “puthshme”.

Një buzëqeshje e bukur është gjithmonë tërheqëse. Ne kemi mbledhur një listë të mënyrave si mund ta mbani buzëqeshjen tuaj të bukur dhe të shmangni buzët e copëtuara dhe të thata.

Shmangni të kuqin e buzëve mat.

Po, ato janë në modë, por buzëkuqët mat do t’ju thajnë buzët. Kjo është arsyeja pse yjet në Instagram përdorin trajtime të gjera dhe përbërje hidratuese për të shmangur dëmtimin e buzëve të tyre ndërsa shfaqin produkte të reja ose tendencat e makijazhit.

Përdorni një pastrues buzësh.

© pixabay

Pastrimi është thelbësore për buzët e shëndetshme, por eksfoliantet acidike janë dëmtues, kështu që është më mirë t’i përmbahen trajtimeve natyrale. Ju mund t’i blini ato (kontrolloni plotësisht listën e përbërësve) ose t’i bëni vetë.

Baza duhet të jetë një vaj (siç është shea ose vaji i arrës së kokosit) me një sheqer të imët natyral si një eksfoliant. Për shije ose kënaqësi personale, ju mund të shtoni vajra esencialë ose fruta dhe perime me pure.

Recetë e shpëtimit të buzëve

© Chinh Le Duc/ Unsplash

Përdorni këtë maskë gjatë natës për rezultate të shpejta.

  • Mjaltë organik
  • Gjalpë kakao
  • Vaj ulliri
  • Përziejini këta përbërës në një paste të hollë dhe aplikojini në buzët tuaja përpara se të shkoni në shtrat.

Bukuria e kësaj recete është që ajo nuk përdor dyllin e bletës ose vazelinë, kështu që ju mund ta fshini atë lehtësisht.

Përdorni vajra me komedogjenitet të lartë.

© Christin Hume/ Unsplash

Komedogjeniteti është një matje për të cilën jo të gjithë e dinë. Kjo matje tregon aftësinë e vajrave për të bllokuar poret. Për shembull, vaji i arrës së kokosit ka komedogjenitet të lartë, kështu që ju nuk duhet ta aplikoni atë në fytyrën tuaj (do të bllokojë poret tuaja), por është e mrekullueshme për trupin dhe buzët tuaja pasi plotëson rrudhat e vogla në to.

Hidratojini brenda dhe jashtë.

© Monika Grabkowska/Unsplash

Gjendja e trupit tuaj është e qëndrueshme – nëse lëkura dhe të brendshmet tuaja nuk kanë ujë, kjo do të shfaqet edhe në buzët tuaja. Sigurohuni që të pini shumë ujë çdo ditë dhe përdorni hidratues.

Përdorni një lagështues.

© Sarah Dorweiler/Unsplash

Ajri i thatë në shtëpinë tuaj dhe vendin e punës është një shkak i madh i buzëve të thata, aq më tepër në dimër. Ekzistojnë gjithashtu mënyra për ta bërë ajrin më të lagësht në shtëpinë tuaj duke lënë derën e banjës hapur gjatë dushit, duke blerë disa bimë për shtëpinë dhe duke lënë enë me ujë në banak.

Maska me kastravec

Mos i harroni ato skena qesharake në filma ku gratë ulen me 2 feta kastravec në sytë e tyre? Kjo funksionon edhe për buzët tuaja! Merrni një fetë të hollë kastravec ose një paste me kastravec dhe aplikojeni në buzët tuaja për 5-10 minuta. Provojeni këtë si pjesë të rutinës suaj të bukurisë për kohën e dimrit.

Balsami i buzëve me ceramide

© pixabay

Buzët tuaja natyrisht kanë një shtresë të jashtme mbrojtjeje, por ushqimi, trajtimet, makijazhi dhe moti të gjitha kanë tendencë ta shkatërrojnë atë. Ceramidet punojnë për të ndihmuar trupin tuaj të rivendosë natyrshëm këtë shtresë mbrojtëse.

Shmangni ushqime dhe shumë erëza apo acid.

© Baehaki Hariri/Unsplash © Brooke Lark/Unsplash

Ushqimet acidike dhe pikante prishin shtresën natyrore mbrojtëse të buzëve tuaja dhe e “hapin” atë deri në shkatërrim. Nëse po përpiqeni të shmangni buzët e ciflosura dhe të irrituara, shmangni edhe ushqime të tilla.

Përdorni krem dielli.

© Nathan Dumlao /Unsplash

Buzët e tua janë po aq të buta ndaj rrezeve të diellit sa lëkura në fytyrë dhe trup. Për t’i mbrojtur ato, përdorni kremin e diellit me një SPF prej të paktën 15.

A keni ndonjë truk nën mëngë që ne nuk e përfshimë në këtë listë? Ju lutemi mos ngurroni t’i ndani me ne!