© shutterstock.com © pixabay.com

Të kujdesesh për pamjen tënde do shumë punë dhe, në të njëjtën kohë, mund të jetë goxha e kushtueshme. Një studim i kohëve të fundit tregoi se, gjatë jetës, gratë harxhojnë 225.360 dollarë për produkte dhe shërbime bukurie dhe burrat shpenzojnë 175,000 dollarë.

Ne gjithashtu na pëlqen të jemi të bukur, dhe gjetëm një mënyrë për ta bërë këtë pa bërë një vrimë në xhepa. Këtu janë disa produkte natyrale që mund t’i bëni në shtëpi për t’i ndihmuar vetes gjithmonë të duken të shkëlqyera.

Zbardhues dhëmbësh natyral

Të gjithë duan të kenë dhëmbë të bardhë, dhe ne kemi provuar produkte të ndryshme tregtare për të marrë këtë efekt. Soda e bukës ka një efekt të provuar të zbardhjes së dhëmbëve, dhe ju mund ta bëni pastën tuaj me të në shtëpi.

Do t’ju duhet:

 • 1 lugë gjelle sode buke
 • ujë

Thjesht përzieni sode buke dhe ujë për të krijuar një paste. Pastaj aplikoni përzierjen në dhëmbët tuaj. Lëreni për 1-2 minuta dhe shpëlajeni. Do të duhet ta përsërisni këtë çdo ditë për të patur dhëmbë më të bardhë.

Pastrues natyral i pikave të zeza

© pixabay.com © depositphotos.com

Soda e bukës është shumë e mirë për të thithur lëkurën e vdekur dhe bakteret dhe për të hequr qepallat e zeza, kështu që patjetër që duhet ta provoni këtë në shtëpi.

 • Do t’ju duhet:
  1 lugë gjelle sode buke
 • ujë

Përziejini përbërësit për të marrë një konsistencë të ngjitur me paste. Aplikojeni atë në hundën tuaj dhe lëreni të thahet plotësisht. Lëreni për 10-15 minuta dhe më pas lajeni.

Dylli i sheqerosur në shtëpi

© depositphotos.com

Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr qafe flokët e padëshiruar në trupin tuaj, dhe është shumë e thjeshtë për tu bërë në shtëpi!

Do t’ju duhen:

 • 2 1/2 gota sheqer pluhur
 • 1/2 filxhan lëng limoni
 • 2 gota ujë

Përziejini të gjithë përbërësit dhe ngrohni ato për 8-10 minuta derisa përzierja të bëhet e artë. Pastaj lëreni të ftohet, do të bëhet ngjitës si dylli. Mbajeni atë në frigorifer dhe merreni atë kur të jeni gati ta përdorni. Përhapni dyllin duke përdorur majat e gishtave dhe tërhiqeni butësisht në drejtim të rritjes së flokëve të trupit.

Balsami i buzëve i bërë në shtëpi

© pixabay.com

Provoni ta bëni vetë balsamin e buzëve në shtëpi, do të keni një përvojë vërtet të këndshme dhe do të merrni një produkt natyral si rezultat.

Do t’ju duhet:

 • 2 lugë mix xhelatinë
 • 2 lugë gjelle vaj kokosi
 • 3-4 pika vaj esencial limoni

Ngrohni vajin e arrës së kokosit në mikrovalë për 20 sekonda, pastaj shtoni miksin e xhelatinës me mjedër dhe i përziejini së bashku. Ngrohni përzierjen përsëri derisa xhelatina të shkrihet, pastaj shtoni vajin esencial të limonit dhe përziejeni atë. Derdheni atë në një enë me balsam buzësh dhe mbajeni në frigorifer derisa të ngurtësohet.

Skrab i freskët i bërë në shtëpi

© depositphotos.com

Siç mund ta dini, kastravecat janë plot me antioksidantë dhe kanë një efekt të mirë qetësues në lëkurë. Së bashku me aromën e freskët të mentës, realizohet një pastrim i shkëlqyeshëm i trupit, të cilin lehtë mund ta bëni në shtëpi.

Do t’ju duhet:

 • 1/4 kastravec, i papjekur
 • 3/4 filxhan sheqer i bardhë
 • 2 lugë gjelle vaj kokosi
 • 8-10 pika vaj esencial të specit

Pastroni kastravecin, shtoni sheqerin dhe vajin e arrës së kokosit dhe i përziejini së bashku. Shtoni vajin e mentës, ruajeni përzierjen në një enë dhe vendoseni në frigorifer.

Shampo natyrale e thatë për flokët me vaj

© shutterstock.com © shutterstock.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Në vend që t’i lani flokët me vaj shumë shpesh me shampo, mund të provoni këtë metodë natyrale.

Do t’ju duhet:

 • 2 dhe 1/2 lugë gjelle misri
 • 3-4 pika vaj esencial (livando ose trëndafil)

Thjesht përziejini përbërësit dhe butësisht pluhurosni në flokët tuaj. Lëreni për 5 minuta dhe më pas hiqni pluhurin e tepërt me një furçë. Pluhuri do të thithë vajin dhe papastërtitë dhe do t’i lërë flokët tuaj të pastër dhe të freskët.

Tonifikues natyral i lëkurës

© depositphotos.com

Aloe vera është e njohur për përfitimet e ndryshme shëndetësore. Dhe disa nga ato mund të përdoren për kujdesin për lëkurën, veçanërisht kur ju bëni gjithçka vetë!

Ju mund të bëni një tonifikues të shkëlqyeshëm të lëkurës nga xheli i aloe vera, i cili mund të pastrohet lehtë nga gjethet. Thjesht masazhoni xhelin në lëkurën tuaj dhe lëreni atë për 15 minuta, pastaj shpëlanjei me ujë të ngrohtë. Do të shihni se si do të hidratojë, pastrojë dhe energjizojë lëkurën tuaj.

Pastrues natyral i makijazhit

© depositphotos.com

 

E vetmja gjë që ju duhet për të hequr makijazhin tuaj është vaji i arrës së kokosit! Thjesht aplikojeni butësisht në fytyrën tuaj dhe lëreni atë për 10 minuta para se ta shpëlani. Do të pastrojë dhe hidratojë lëkurën tuaj si asgjë tjetër, dhe nuk do ta bëjë lëkurën tuaj të thahet si heqësit e të tjerë të makijazhit të blerë në dyqan.

Parfum natyral i bërë në shtëpi

© depositphotos.com

Pse të mos përpiqeni të bëni parfumin tuaj natyral në shtëpi? Sidomos kur është kaq e thjeshtë dhe do të zgjasë vetëm disa minuta!

Do t’ju duhet:

 • 10-12 pika vaj esencial (trëndafil, livando, etj.)
 • Vaj jojoba apo bajame
 • Shishe spërkatëse

Thjesht përzieni të gjithë përbërësit dhe vendoseni përzierjen në një shishe spërkatëse. Përdoreni sa herë që keni nevojë për pak aromë të gjatë.

Zgjatës natyral i qerpikëve dhe forcues i vetullave

© depositphotos.com

Ekziston një produkt natyral që mund të zëvendësojë qerpikët e rreme dhe rimelin. Vaji i kastorit është përbërësi magjik që ndikon në rritjen e qerpikëve. Nëse e aplikoni atë në rrënjë  rregullisht, kjo do t’i bëjë ato të duken më të plota pa asnjë kozmetikë tjetër.