©shutterstock

Thonjtë e njeriut janë aq të fortë sa thundrat e kalit, sipas hulumtimit. Por akoma, ne vazhdojmë t’i thyejmë ato! Thyerja e thonjve është mjaft problem i zakonshëm dhe mund të shkaktohet nga thatësia, lagështia e tepërt, përdorimi i tepërt i pastruesit të manikyrit të thonjve etj.

Fatmirësisht, ekzistojnë shumë ilaçe natyrale të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë të arrini thonjtë që dëshironi pa shkuar në sallone.

Ne kemi mësuar për këto mjete juridike për lexuesit tanë. Shikoni më poshtë!

Aplikoni kastravec.

© shutterstock.com © Pixabay.com

Nëse vuani shpesh nga thonjtë e brishtë, natyrisht mund të shpëtoni nga problemi duke aplikuar kastravec. Jo vetëm që është i pasur me vitamina A, E, B1, B2, B3, dhe C, por gjithashtu përmban kalcium dhe hekur. Thjesht zhytni thonjtë tuaj në ekstraktin e lëngut të kastravecit për 5 minuta.

Përdorni Vicks VapoRub.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Edhe pse ky vaj është i njohur për shërimin e kollës dhe ftohjes, mund të bëjë edhe mrekulli kur bëhet fjalë për kërpudhat e thonjve. Një studim i botuar në Gazetën e Bordit Amerikan të Mjekësisë Familjare pretendon se përdorimi i Vicks Vaporub mund të kurojë thonjtë e brishtë dhe të luftojë kërpudhat. Mund ta aplikoni në zonën e prekur një herë në ditë.

Fërkoni vajin e pemës së çajit mbi to

© depositphotos.com © Pixabay.com

I njohur për vetitë e tij mahnitëse antifungale, vaji i pemës së çajit gjithashtu ndihmon në mbajtjen e shëndetshme të thonjve. Ju mund ta përdorni këtë vaj esencial nëse keni një problem të kërpudhave të thonjve duke e aplikuar atë me një copë pambuku.

Pastroni me lëng limoni dhe sode buke

© Ienjoylongwalks / Reddit © depositphotos.com

Në mënyrë që të kaloni sallonin dhe të zbardhni thonjtë tuaj në shtëpi, pastroni thonjtë tuaj me një pemë limoni ose aplikojeni me pambuk dhe lëreni për 10 minuta. Për pastrim më të thellë, përzieni lëngun e limonit me sode buke për të formuar një pastë të hollë dhe pastroni thonjtë tuaj me të duke përdorur një furçë dhëmbësh.

Konsumoni çajin e bishtit të kalit

© hannahdelrey / Reddit © depositphotos.com

Vaji i bishtit të kalit është provuar të ketë antioksidantë dhe veti anti-inflamatore. Pirja e 2 gotave çaj të tij është një mënyrë e thjeshtë për të mbajtur thonjtë e fortë dhe për t’i mbajtur ato të mos prishen shumë shpesh.

Aplikoni vaj rigoni

© depositphotos.com © depositphotos.com

Gjendet lehtë në një supermarket afër jush, vaji i rigonit mund të përdoret për të ruajtur thonjtë si një alternative për vajin e pemës së çajit. Ky vaj përmban thymol i cili është vërtetuar se ka veti të mahnitshme anti-bakteriale. Nëse vuani nga kërpudhat e thonjve ose problemet bakteriale, fërkoni butësisht thonjtë tuaj me një copë pambuku të zhytur në vaj rigoni.

Konsumoni ushqime të pasura me biotinë

© shutterstock.com © Pixabay.com

Për t’i bërë thonjtë tuaj të rriten më shpejt, është thelbësore të konsumoni ushqime të pasura me biotinë, një lloj vitamine B. Sipas një studimi, biotina është e aftë të shndërrojë thonjtë e dobët në të fortë në vetëm disa javë. Disa ushqime që përmbajnë këtë vitaminë janë arrat, lulelakra, vezët e gatuara, bananet dhe kërpudhat. Përfshijini ato në dietën tuaj ditore.

Masazhoni me vaj kokosi

© nelly_ / Reddit © depositphotos.com

Vaji i arrës së kokosit mund të ushqejë dhe hidratojë thonjtë tuaj dhe t’i mbajë të shëndetshme kutikulat. Merrni disa pika vaj kokosi dhe masazhoni thonjtë tuaj derisa të përthithet. Duke vepruar kështu, do të shërojë shtretërit e thonjve tuaj dhe do t’i bëjë ata të fortë.

Zhytni gishtat në uthull molle dhe ujë.

© shutterstock.com © depositphotos.com

Për të trajtuar thonjtë e infektuar, zhytini ato në një zgjidhje të bërë nga pjesë të barabarta uji dhe uthull molle. Mbajini thonjtë tuaj brenda për rreth 30 minuta. Ose për një ilaç më të shpejtë, mund të aplikoni uthull molle në thonjtë tuaj të infektuar me një copë pambuku.

Përdorni hudhër.

© shutterstock.com © Pixabay.com

Një ndër gjërat për të cilat hudhra është e mirë është shërimi i kërpudhave të këmbëve. Thelbinjtë e hudhrave përmbajnë veti antimikrobike që mund t’i mbajnë larg kërpudhat e bezdisshme. Thërrmoni pak nga thalni i hudhrës dhe bëni një paste, më pas aplikojeni në zonën e infektuar.

Thonjtë e dobët mund të jenë gjithashtu një shenjë e një gjendje problematike. Nëse nuk jeni të sigurt nëse problemi juaj është thjesht kozmetik, këshillohet të flisni me një mjek përpara se të provoni këto mjete natyrale.