Puçrrat janë gjithmonë një surprizë e pakëndshme. Sidoqoftë, ato shpesh shkaktohen nga faktorë të jashtëm dhe mund të trajtohen lehtësisht.

Ne kemi gjetur mënyrat më efikase për të hequr puçrrat njëherë e mirë.

Shpina dhe supet

© pixabay © pixabay © depositphotos

Aknet e shpinës mund të shkaktohen nga rripat e shpinës ose rrobat sintetike të shtrënguara fort. Nëse keni puçra të vogla të kuqe, atëherë është ndoshta një reagim ndaj agjentëve të pastrimit ose kimikateve shtëpiake. Një pasion për ushqimin e yndyrshëm dhe të skuqur gjithashtu mund të jetë një arsye për shfaqjen e akneve.

Puçrra të tilla si këto trajtohen mirë me banjot me kripë një herë në javë ose kur lahen lehtë me uthull molle dhe ujë në një raport 1: 2.

Gjoksi

© pixabay © depositphotos © depositphotos

Shkaku më i zakonshëm i puçrrave në gjoksin tuaj është një reagim alergjik ndaj pluhurit për larje ose xhelit të dushit. Puçrra të tilla mund të shfaqen edhe si një reagim ndaj pijeve të ftohta, erëzave dhe ushqimeve të detit.

Përzieni pak sode buke me ujë dhe masazhoni lëkurën tuaj me përzierjen që rezulton. Pastaj shpërlajeni me ujë të ngrohtë.

Qafa

© pixabay © depositphotos © depositphotos © depositphotos

Një jakë e ngushtë mund të irritojë lëkurën tuaj dhe të shkaktojë puçrra. Aknet e qafës gjithashtu mund të jenë rezultat i një alergjie ndaj shampos ose shpëlarjes së flokëve. Megjithatë, një tjetër shkak i zakonshëm për puçrat është një pasion për ëmbëlsirat.

Fshini qafën tuaj me një copë pambuku të zhytur në lëng limoni, lëreni të pushojë për 10 minuta, dhe më pas lajeni me ujë të ngrohtë.

Krahët

© pixabay © depositphotos © depositphotos

Problemet e sistemit tretës, reaksionet alergjike ndaj pastruesve dhe antibiotikët të gjithë mund të shkaktojnë shfaqjen e puçrrave. Nëse shkoni në një pishinë, sauna, apo palestër mjaft shpesh mund të keni kapur një infeksion të kërpudhave që fryhet dhe rezulton në puçrra.

Nëse puçrrat tuaja nuk shkaktohen nga kërpudhat, atëherë ato mund të hiqen me lëng patatesh: thjesht pritni një patate të papërpunuar në gjysmë dhe fërkojeni në zonat me probleme. Pastaj lajeni atë pas gjysmë ore.

Këmbët

© depositphotos © depositphotos © depositphotos © depositphotos

Higjiena e dobët dhe rrobat sintetike të përshtatshme, janë arsyet më të zakonshme kur bëhet fjalë për shfaqjen e akneve të këmbëve. Ato gjithashtu mund të krijohen pas depilimit.

Shtoni 5-6 pika vaj të pemës së çajit në xhelin tuaj të dushit, dhe lahuni si zakonisht.