Arti i aplikimit të makijazhit në baza ditore mund të jetë me të vërtetë argëtues dhe përmbushës, por ndonjëherë mund të bëhet goxha i lodhshëm dhe kërkon shumë kohë.

Një pamje më e natyrshme mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme në këto raste dhe ne ende mund t’i bëjmë fytyrat tona të bukura dhe në mënyrë autentike.

Ne sot, dëshirojmë të ndajmë disa zakone thelbësore që mund t’ju bëjnë të dukeni shkëlqyeshëm pa bërë makeup dhe të përqafoni tiparet tuaja natyrore.

Përdorni këllëf jastëku prej mëndafshi për kohën tuaj të gjumit.

 

Ju madje mund të përmirësoni pamjen tuaj ndërsa flini. Mundohuni të mbuloni jastëkun tuaj me një copë mëndafshi. Kjo shkakton më pak fërkime me lëkurën dhe flokët tuaj, gjë që parandalon dëmtimin dhe acarimin. Ndihmon gjithashtu në mbajtjen e pastër të lëkurës dhe flokëve dhe parandalon tharjen e tepërt. Në të kundërt, pambuku mund të thithë vajrat tuaj natyralë.

Ky truk është veçanërisht i dobishëm kur ju krijohen puçrra.

Përdorni acid salicilik.

© Shutterstock.com

Qelizat e vdekura mund të bllokojnë poret tuaja, duke shkaktuar bllokime, skuqje dhe shenja. Acidi salicilik mund të eksfoliohet brenda në pore dhe promovon qarkullimin e qelizave, duke ju lënë lëkurë të pastër dhe një çehre të fortë.

Ideja e përdorimit të acidit në lëkurën tuaj mund të tingëllojë e frikshme, por thjesht duhet ta përdorni atë në mënyrë të moderuar. Kur përdoret si duhet, në të vërtetë mund të jetë më pak irritues sesa peroksidi i benzoilit. Gjeni produkte që përmbajnë një përqendrim të ulët të acidit salicilik (rreth 0.5% deri në 2% nëse përdoret në fytyrë), si serumet, tonerat ose maska për fytyrën.

Bëjini fytyrës tuaj një masazh.

© PxFuel

Ju gjithashtu mund të ndihmoni pamjen e lëkurës tuaj duke i dhënë asaj një stërvitje të vërtetë: një masazh … dhe madje nuk do të keni nevojë të shkoni në spa. Nëse doni të rritni qëndrueshmërinë e lëkurës, aplikoni lëvizje të thella dhe stimuluese në fytyrën tuaj.

Përdorni një masazh të lehtë për lëkurën e ndjeshme. Në fund të fundit, një masazh i mirë mund të ndihmojë në largimin e toksinave dhe mbetjeve të tepërta. Vetëm mos harroni të shmangni lëkurën rreth syve, pasi është shumë e butë për presion.

Formoni vetullat

© Shutterstock.com

Ka mënyra të ndryshme të stilimit të vetullave tuaja dhe mund të eksperimentoni me pamje të ndryshme derisa të gjeni stilin që ju përshtatet më së miri. Dhe ja pjesa më e mirë: vërtet nuk ju duhet piskatore. Ato vetëm sa i këputin vetullat.

Jo vetëm që mund të krijoni një formë të mirë thjesht duke përdorur disa lapsa ose pluhur, në rast se duhet të shkurtoni vetullat tuaja, është pothuajse gjithmonë po aq efektive të përdorni gërshërë.

Aplikoni vaj kastori në qerpikët tuaj

© Depositphotos.com

Studimet tregojnë se vaji i kastorit mund të ndihmojë në rritjen e flokëve, kështu që është veçanërisht i dobishëm kur përpiqeni t’i bëni qerpikët tuaj të duken më mirë. Pavarësisht besimit popullor, vaji nuk bën që qerpikët tuaja të rriten më shpejt, por thjesht duken më të trasha dhe më të shkëlqyera.

Përdorni serume për një nxitës ushqyes

© Depositphotos.com

Para se të shtoni ndonjë gjë në krye të saj, punoni me lëkurën që keni! Për ta mbajtur lëkurën të shëndetshëm, ju mund të aplikoni një serum të lëkurës që mund të luftojë rrudhat dhe njollat e errëta. Dhe zakonisht duhen vetëm disa pika.

Mos harroni, asnjë në dy serume nuk është i njëjtë, dhe ajo që mund të bëjnë për ju varet nga përbërësit aktiv, kështu që blini atë që ju nevojitet.

Për një nxitje shtesë, një maskë e përditshme për fytyrën mund të ndihmojë gjithashtu t’i jepni lëkurës tuaj një trajtim ushqyes me shumë pak përpjekje, disa që zgjasin vetëm një minutë.

Pini ujë me limon

© Depositphotos.com

Ka më shumë se një mënyrë për ta mbajtur lëkurën të shëndetshme dhe të bukur. Studimet tregojnë se gratë më të moshuara mund të shkëlqejnë me lëkurën e tyre, si dhe të zvogëlojnë rrathët e errëta, njollat dhe skuqjen, duke marrë vitaminë C.

Për një rregullim të lehtë për të marrë vitaminën tuaj ditore, zgjohuni me një filxhan me ujë të nxehtë me limon të freskët.

Përdorni krem dielli (edhe kur është i ftohtë jashtë.)

© Depositphotos.com

Tashmë ju e dini që kremërat e diellit ju kursejnë nga djegiet e dhimbshme, për të mos përmendur lëkurën e kuqe, flluskuese, por bëjnë shumë më tepër.

Ai parandalon shenjat e dukshme të plakjes së parakohshme, mban edhe fytyrën tuaj, dhe ushqen lëkurën tuaj me proteina thelbësore si keratina, e cila e mban atë të qetë dhe të shëndetshëm në pamje. Mund edhe të zvogëlojë rrezikun e kancerit të lëkurës. Dhe mbani mend, vetëm sepse është ftohtë nuk do të thotë se nuk ka rreze të dëmshme UV … në fakt, Toka është më afër diellit në dimër dhe dëbora në të vërtetë mund të dyfishojë ndikimin e rrezeve UV.

Nxitni qarkullimin e gjakut tuaj

© Depositphotos.com

Qarkullimi i mirë i gjakut gjithashtu ju ndihmon të mbani lëkurën tuaj të re dhe të shëndetshme. Bëni ushtrime aerobike, trajtime për fytyrën, qëndroni të hidratuar dhe bëni dushe të vakëta .

Bëni përpjekje për stilin tuaj.

© Shutterstock.com

Mos harroni, kur është fjala për t’u dukur mirë, të gjithë kanë stilin e tyre. Ndonjëherë, gjithçka që duhet është mënyra se si e bartni veten për të bërë modelin që dëshironi të bëni. Gjëja e rëndësishme është të gjeni ato që ju përshtaten më së miri dhe të bëni përpjekje për t’i vazhduar këto modele.