© eclipsebysw / instagram

Bazuar në një studim të realizuar në vitin 2011, zbardhuesi (peroksidi i hidrogjenit) është një përbërës që arrin të rrisë njollat në flokët tanë dhe ndihmon në zbërthimin e melaninës që ajo ka natyrshëm.

Ënjtja është pasoja e parë dhe kjo është arsyeja pse flokët e zbardhura duken kaq voluminoze. Po ashtu, mungesa e melaninës bën që flokët tuaj të duken të pangjyrë dhe ato ndryshojnë në tonet e kuqërremtë ose të verdhë bazuar në atë ngjyrën që kishte ngjyra e flokëve.

Ne po ju paraqesim 11 nga mënyrat më efektive për të riparuar flokët e dëmtuar që mund të bëhen ose nga një floktar profesionist ose vetë në shtëpi.

Merrni një trajtim me keratinë

© Depositphotos.com

Zgjidhja e parë që shumica e salloneve do të ofrojnë për flokët e zbardhur të dëmtuar është një trajtim me keratin. Këto trajtime shtojnë keratin përsëri në flokët tuaj. Së pari, një serum aplikohet në flokët tuaj dhe më pas injektohet në zonat tuaja të dëmtuara me piastër. Një trajtim me keratin mund të zgjasë ndërmjet një dhe 2 muaj, në varësi të asaj se sa shpesh i lani flokët.

Trajtimet e përziera me porosi bazuar në nevojat e flokëve tuaj.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Kata Ezsias (@kataezsias) in data:

Shumica e trajtimeve për sallone nuk janë bërë me porosi për të përmbushur nevojat unike të secilit person për flokët. Sidoqoftë, kompani si Kerastase kanë krijuar një formulë që lejon një profesionist të diagnostikojë flokët tuaj dhe të përzieni përbërësit që do t’ju ndihmojnë në rigjallërimin e flokëve tuaj.

Kjo procedurë ju lejon të vazhdoni të ndiqni të gjitha zakonet tuaja të flokëve dhe të përqendroheni në atë se si mund t’i bëni flokët tuaj të duken të freskët dhe me shkëlqim.

Përdorni avokado për kondicionim të thellë të flokëve.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Catherine Strutton (@cjstrutton) in data:

Flokët e dëmtuara të zbardhura janë në nevojë të kondicionuar. Ajo që duhet të bëni është të krijoni maskën tuaj të flokëve duke përzier një avokado të pjekur me një të verdhë veze. Aplikojeni atë në flokë të lagur, masazhoni kokën për dy minuta dhe lëreni të qëndrojë për 20 minuta. Pastaj, lani flokët ose thjesht shpërlajeni me ujë të vakët.

Provoni trajtimin me majonezë.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Katie Gobler (@katiegobler) in data:

Majoneza ka shumë përfitime kur bëhet fjalë për riparimin e flokëve. Për shkak të faktit se është i pasur me aminoacide dhe vajra, ato i kushtëzojnë flokët tuaj në mënyrë natyrale dhe efektive. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të aplikoni një pjesë të vogël të produktit në flokë të lagur në të njëjtën mënyrë si të aplikoni zbutësin e zakonshëm. Pastaj, duhet t’i mbuloni për të zënë të gjithë nxehtësinë dhe ta lini atë për 15 minuta. Pas shpëlarjes, do të shihni që flokët tuaj do të ndjehen shumë më të lehta dhe do të duken më të shndritshme.

Aplikoni formula mbrojtëse para zbardhjes.

© Depositphotos.com

Vetëm për shkak se flokët tuaj janë dëmtuar, nuk do të thotë që nuk mund t’i lyeni përsëri pas një periudhe kohe të caktuar. Vetëm këtë herë, ju duhet t’i kërkoni stilistit tuaj të aplikojë një produkt mbrojtës ndërsa zbardh flokët.

Një procedurë shumë e njohur përfshin aplikimin e produktit mbrojtës gjatë një trajtimi kimik (si zbardhues). Së pari, një zgjidhje mbrojtëse e nxehtësisë përzihet në produktin zbardhues dhe më pas aplikohet një zgjidhje e ndryshme pasi shpëlarje dhe kondicionimi i flokëve.

Pyesni stilisten tuaj të flokëve për një shampo të shkëlqyer profesionale.

Kjo procedurë është e ngjashme me atë të mëparshmen, vetëm se zbatohet në vetëm një fazë të procesit të zbardhjes. Shampoja profesionale (si Inphenom) aplikohet në mes të kokës tuaj kur flokët tuaj janë të lagur pasi të keni bërë procesin e zbardhjes.

Parukierja juaj do ta aplikojë atë herën e parë, por ju mund të vazhdoni ta përdorni atë për ditët e ardhshme në shtëpi. Garanton që efektet e tij do të zgjasin për shumë javë që vijnë.

Masazhoni kokën tuaj me pak gjalpë.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ju mund të mos e kuptoni, por tashmë keni produktet në shtëpinë tuaj që mund t’ju ndihmojnë të trajtoni flokët e dëmtuar. Një nga këto produkte në gjalpë. Mund të aplikoni një pjesë të vogël në kokën tuaj dhe të filloni masazhin për disa minuta. Mbuloni kokën dhe lëreni gjalpin për 30 minuta. Shpëlarlani flokët me shampo flokët dhe do të shihni një shkëlqim të menjëhershëm.

Bëni një përzierje të shampos tuaj dhe një veze.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Vezët (sidomos të bardhat e vezëve) janë konsideruar si ilaç për riparimin e flokëve që nga shekulli i 11-të. E verdha e vezës është e pasur me proteina, diçka që flokëve tuaj i mungon nëse është dëmtuar nga zbardhuesi. Gjithashtu, leçitina që kanë vezët mund të hidratojnë thellë flokët tuaj të thatë.

Ajo që mund të bëni është të përzieni një vezë me shampon tuaj dhe të lani flokët me përzierje. Pas 2 javësh nga ndjekja e kësaj metode, do të shihni një ndryshim të madh në nivelin e lagështisë së flokëve tuaj.

Bananet janë më shumë sesa thjesht një frut i shkëlqyeshëm për t’u ngrënë.

© gendracare / instagram

Ashtu si avokadot, bananet janë jashtëzakonisht të dobishme për flokët e dëmtuar. Ato janë të pasura me fibra, vitamina dhe proteina, të cilat flokët tuaj i duhen shumë. Ajo që duhet të bëni është të përzieni një banane të pjekur me pak mjaltë, vaj ricini dhe kos (sipas dëshirës). Shmangni aplikimin e maskës në rrënjët tuaja dhe vazhdojeni atë për 30 minuta. Pastaj, mund t’i lani flokët me shampo.

Vaj kokosi.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nëse trajtimet e salloneve të flokëve janë shumë të kushtueshme për ju, mund të provoni një formulë të bërë në shtëpi. E tëra çfarë duhet të bëni është të përzieni pak vaj kokosi të pastër me vajin e ullirit dhe vajin e bajames.

Një studim tregoi se vaji i arrës së kokosit zvogëlon humbjen e proteinave, e cila është arsyeja kryesore pse flokët tuaj duken të shurdhër dhe të thatë. Gjithashtu parandalon dëmtimin që vjen nga krehja dhe larja. Për shkak të acidit të tij laurik, është në gjendje të pasurojë flokët me vitamina dhe minerale.

Mos harroni se do t’ju duhet të heqni qafe zakonet tuaja të vjetra.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Zbardhimi i flokëve tuaj nuk është arsyeja e vetme që mund t’i dëmtojë. Përdorimi i nxehtësisë në flokët tuaj me tharëse flokësh ose pjastër ose larja e tij në baza ditore janë 2 zakone të këqija që duhet t’i shmangni.

Provoni të përdorni ujë të vakët kur lani flokët dhe mos harroni t’i shkurtoni të paktën 2 herë në vit. Gjithashtu, duhet të shmangni krehjen e tepërt pasi mund të dobësojnë folikulat dhe të ndaloni rritjen e flokëve.

Bonus

© bellecameronhair / instagram

Para se flokët tuaj të arrijnë në pikën ku ato ka nevojë për riparim, duhet të jeni në gjendje të vini re shenjat që tregojnë se ka një problem. Këto shenja përfshijnë:

  • Ju duhet shumë kohë e gjatë që flokët tuaj të thahen pasi t’i keni larë.
  • Ju shikoni shumë flokë të mbetura në furçën tuaj të flokëve pas larjes.
  • Flokët tuaja ngatërrohen gjatë gjithë kohës kur thahen.
  • Vajrat dhe maskat e flokëve që ju aplikoni nuk bëjnë asgjë për thatësinë ekstreme.
  • Nëse vini re të gjitha këto shenja, atëherë është një tregues i qartë që flokët tuaj kanë nevojë për riparim.