Pjesëmarrësit e një studimi për rëndësinë e një diete dhe rutinen e vakteve humbën mesatarisht 3.1 kg (6.8 lbs) pas 12 javësh. Ajo që është më e rëndësishmja është që ata zvogëluan rrezikun e tyre për diabet dhe sëmundje të zemrës.

Të gjithë duhet të ndjekim një rutinë të ngrënies dhe t’i përmbahemi zakoneve të shëndetshme, pa pasur nevojë të kufizohemi në një lloj specifik të ushqimit.

Ne kemi bashkuar një listë të këshillave që mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni peshën tuaj pa e stresuar veten. Ja çfarë mund të bëni për të transformuar trupin tuaj!

Pini 9 gota ujë në ditë.

Para së gjithash, duhet të pini një gotë ujë 30 minuta para ngrënies. Një pjesë e hulumtimit që është kryer tregoi se kjo nxit humbjen e peshës me 44% për 3 muaj.

Së dyti, rekomandohet të keni 12-13 gota ujë për burrat dhe 9 gota për gratë në ditë. Ky zakon ju mban të hidratuar dhe ju ndihmon të heqni qafe toksinat që janë armiqtë tanë kur përpiqeni të humbni peshë. Për më tepër, kjo ju bën të ndjeheni më pak të uritur.

Mos kini frikë nga avokadot.

Fasulet e zeza, avokadot, brokoli, mollët dhe karrotat të gjitha kanë një përbërës të veçantë që quhet fibër e tretshme. Nuk është vetëm mirë për të qëndruar në formë, por edhe për shëndetin tuaj në përgjithësi. Zvogëlon rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

Një studim zbuloi se për çdo rritje në 10 gramë të kësaj fibre, yndyra e trupit tuaj zvogëlohet me 3.7%. Rekomandohet të keni 25-38 gram në ditë.

Moas u ulni përballë ushqimit të shfaqur në restorante.

Duket e thjeshtë, por shumë prej nesh ndoshta nuk e praktikojnë këtë. Nëse do të uleni përpara një tortë të këndshme për një kohë të gjatë, dëshira juaj për ta pasur atë do të rritet.

Është më mirë të uleni me kurriz në një restorant ose një kafene, në mënyrë që të mos shikoni nga rreshtat e pafund të artikujve të shijshëm ushqimor.

Merrni mjaftueshëm vitaminë D.

Drita e diellit ka një efekt pozitiv në humbjen e peshës. Kjo ndodh për shkak të vitaminës D. Një studim tregoi se, pas ndjekjes së 4,659 grave për 4 vjet, nivelet më të larta të kësaj vitamine lidhen me më pak shtim në peshë.

Në rast se nuk merrni rreze dielli, ju mund të filloni të përdorni suplemente. Gjithashtu të uleni jashtë për 10-15 minuta çdo mëngjes mund të jetë shumë efektive.

Kini një shumëllojshmëri të ushqimeve.

Ne priremi të humbasim interesin për një aromë specifike, kjo është arsyeja pse, pasi të hamë një vakt të madh, kemi akoma një vend për ëmbëlsirë.

Për të shpëtuar nga mbingrënia, është më mirë të konsumoni pjesë të vogla të ushqimeve të ndryshme për një vakt, kështu që të mund të shijoni shije të ndryshme dhe nuk ndiheni super të ngopur. Dhe është gjithmonë më mirë të përdorni një pjatë të vogël. Një shembull i mirë mund të jetë një mëngjes turk, me shumë pjata të vogla dhe një larmi ushqimesh.

Mos pini çaj me qumësht.

Mund të kemi darkuar, por prapë ndjehemi shumë të uritur para se të shkojmë në shtrat. Disa nga ne preferojnë të kemi pak çaj me qumësht për të ulur oreksin gjatë natës, por sipas shkencës, kjo nuk është një ide e mirë.

Studiuesit thonë se çaji përmban nivele të larta të komponimeve që ndihmojnë në uljen e yndyrës. Proteinat në qumështin e lopëve e anullojnë këtë aftësi për luftimin e yndyrës në çaj. Pra, nëse keni nevojë për të vrarë këtë ndjenjë për konsum natën, thjesht hidhni një gotë çaj pa qumësht.

Vendosni pirunin në mes të ushqimit.

 

Trupi juaj mund të regjistrojë menjëherë një ndjenjë të plotësisë. Por normalisht, duhen deri në 20 minuta për të goditur trurin tuaj. Pra, ekziston një pyetje se si të mësoni të hani ngadalë.

Provoni ta vendosni pirun tuaj midis kafshimeve. Kjo do t’ju ndihmojë të zgjasni kohën e vaktit dhe do t’ju ndalojë të merrni atë pjatën shtesë.

Ndani ushqimet kryesore me dikë tjetër kur jeni duke ngrënë jashtë.

Ndarja e vakteve kryesore me mikun ose partnerin tuaj është një mashtrim i mirë kur përpiqeni të hani pjesë më të vogla. Thjesht porosisni një vakt për të dy dhe kërkoni 2 pjata të vogla shtesë. Pasi të keni mbaruar pjatën kryesore, ju nuk do të ndiheni fajtorë kur të shijoni një ëmbëlsirë të këndshme.