©taste of home

Ju mund të bëni një bukë të shpejtë me dy përbërës në vetëm 30 minuta!

Kur dëgjova për herë të parë për bukën me akullore, isha aq skeptike sa mund të jeni edhe vetë ju tani. Si munden këta dy përbërës (akullorja e zbutur dhe mielli që ngrihet) të piqen në… bukë? Por kur u ula dhe shkrova përbërësit që përbëjnë akulloren (krem, sheqer, vezë) dhe miell (miell, kripë, pluhur pjekje), kuptova diçka – se unë thjesht kisha shkruar një listë përbërësish për bukën e shpejtë.

Eksperimenti i bukës me akullore

Kam dëgjuar për magjinë që një bloger i talentuar i ushqimit bënte me akullore dhe miellin që fryhej vetvetiu, dhe thjesht duhej ta provoja vetë. Fillova me Recetë Shtëpie për Bukë me Akullore.

Duhen:

  • 1 gote akullore me gjalpë pecan, e zbutur
  • 3/4 filxhan miell vetë-ngritës
  • 1 lugë sheqer

Unë përdora një akullore që ishte e ngrirë dhe e ngurtë, kështu që e vendosa në mikrovalalë për ta zbutur. Pasi mata një filxhan dhe e përzieva me 3/4 gotë miell që fryhet vetë dhe një lugë sheqer, u krijua një petë e trashë dhe e rëndë. Hodha gjithçka në një tepsi buke dhe i pjeka në 350 ° F për 25 minuta.

Akullore me Gjalp Pecan

Rezultati: një kek kafeje super i lagësht. Nuk ishte aq e ëmbël sa shpresoja, por kuptova se kjo kishte të bënte më shumë me aromën e akullores sesa gjithçka tjetër. Për përpjekjen time tjetër të bukës me akullore, vendosa të mos përdor asnjë sheqer të shtuar për të qenë më e saktë me idenë e përdorimit të saktë të dy përbërësve.

Dhe e merrni me mend çfarë? Nuk mund ta kuptoja ndryshimin! As djali im adoleshent ose tre shokët e tij, të cilët e kullufitën brenda një dite të vetme.

Pastaj kam përdorur Cherry Garcia…

Të nesërmen, unë dola dhe bleva një enë të Cherry Garcia të Ben & Jerry sepse isha kurioze se si do të dilte buka me copëza qershie dhe çokollate. Këtë herë, unë e lashë akulloren të shkrihej veçmas përpara se ta përzieja në miell, e cili krijoi një pjekje më të plotë. Unë gjithashtu nuk përdora sheqer shtesë.

Rezultati: Çokollata u mbyt në fund dhe u karamelizua pak, ndërsa qershitë mbetën lart. Por më e rëndësishmja, cilësia e gatimit ishte e lagësht dhe e butë, ashtu si versioni Bourbon Praline Pecan, megjithëse testuesit e mi të shijes (përsëri djemtë adoleshentë) thoshin se edhe pa sheqer shtesë, shija e bukës ishte më e ëmbël se sa prisnin të ishte. Nuk mund të argumentoja.

Po në lidhje me gjalpin e markës pecan?

Vetëm kur përdorura një gjalpë të markës pecan unë me të vërtetë u futa në brazdën time të akullores. Ndoshta ishte thjeshtësia e aromës së gjalpit, ose mbase ishte një përmbajtje pak më e ulët e yndyrës, por versioni i gjalpit pecan i gjallë i befasoi testuesit e shijes sime.

Vendosa të pjek një masë tjetër, por këtë herë në një tigan. Ajo pati të njëjtën shije të shkëlqyeshme, por u desh vetëm 20 minuta për tu pjekur sepse ishte më e hollë. Dhe në formë pite formoi bazën e përsosur për një lugë të të njëjtit gjalpë që unë do të përdorja në bukë, plus me pak çokollate të zezë. Yum!

Buka e akullores është një fitore totale, pa marrë parasysh çfarë shije ka! Kështu, unë mësova disa gjëra:

Unë jam një adhuruese e aromave më të thjeshta (pa shirita ose copëza domethënëse) sepse rezultatet janë më të parashikueshme. Ju nuk duhet të shqetësoheni për copëzat e çokollatës që bien në fund të tiganit.

Ju nuk keni nevojë të shtoni ndonjë sheqer, kështu që është një recetë e vërtetë me dy përbërës.

Për një strukturë më të ajrosur, lejoni që akullorja të zbutet më shumë në mikrovalë.

Me vetëm akullore dhe miell që rritet vetë, kjo recetë piqet në një bukë të njomë dhe të butë në formë torte me një ëmbëlsi delikate. Ai kombinohet në mënyrë të barabartë në një tigan me gjalpë, një lugë akulloreje, ose një grumbull me manaferra të freskëta dhe pak krem ​​të freskët të rrahur.