Suzy Wengel, një dietologe daneze dhe Drejtore e Përgjithshëm e një kompanie bioteknologjike, realizoi një dietë që u bë shumë e njohur dhe efektive. Më vonë, plani i saj dietik u përmend madje si plani më i thjeshtë i ushqimit të shëndetshëm në botë. Parimi kryesor i dietës përshkruhet në librin e Wengel, Dieta Scandi Sense.

Ne do t’ju tregojmë pse kjo dietë qëndron mbi të gjitha të tjerat dhe pse mjekët e konsiderojnë tepër të thjeshtë.

Si funksionon dieta dhe pse është kaq e thjeshtë?

Dieta është e thjeshtë për t’u ndjekur sepse nuk është e nevojshme të llogaritni kalori, të llogaritni proporcionin e proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve, ose të matni porcionet tuaja të vaktit, sipas çdo sistemi.

Rregulli kryesor: çdo vakt duhet të përbëhet nga katër grushta ushqimesh. Një grusht proteina + një grusht karbohidrate + dy grushta perime + 1 lugë yndyrë.

Ju nuk duhet të llogaritni kalori ose të peshoni ushqimet tuaja, veçanërisht nëse jeni duke ngrënë në lëvizje ose jeni i zënë me punë.

Në fillim, Suzy ishte duke zhvilluar dietën për veten e saj.

“Nëse dieta juaj nuk është e shëndetshme, mund të humbni peshë, por edhe shëndeti juaj mund të përkeqësohet: ngjyra e lëkurës dhe gjendja e flokëve tuaj ndryshon, dhe ju keni dhimbje koke.

Pas lindjes së fëmijës tim të dytë, unë fitova peshë dhe nuk mund ta humbja atë për një kohë të gjatë dhe kam provuar dhjetëra dieta për të humbur kilogramët shtesë. Problemi kryesor ishte se tre herë kam arritur të humbas peshë por në dy muaj fitova edhe më shumë.

Kuptova që planet e rrepta të dietës provokojnë ngrënien e tepërt, kështu që krijova dietën time. Kam humbur gati 39 kg në 10 muaj. Sot, pesha ime është 60 kg. Ka qenë kështu për më shumë se 6 vjet. ”

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Suzy Wengel (@senseslankmedfornuft) in data:

“Në të majtë është fotografia” para”, pesha ime ishte 97 kg. Në të djathtë është se si dukem sot në 60 kg”.

Vlerësohet se një person mund të humbasë deri në dy paund në një javë pas dietës skandinave.

Lajmi i mirë është që ende mund të keni një gotë verë të kuqe, të hani spageti dhe të përdorni vaj gjatë gatimit. Mesatarisht, gratë me dietë konsumojnë 1.500 kalori, dhe burrat, 2,000 kalori (dhe ata nuk duhet t’i llogaritin ato).

Cili është plani i dietës?

Ju nuk do të duhet të shpenzoni shumë kohë duke kërkuar një vakt dhe recetën e tij. Ky hashtag në Instagram #sensekost do t’ju ofrojë më shumë se 45,000 foto me ushqime të shëndetshme dhe të shijshme.

Ju mund të shihni menunë e mëngjeseve, drekave dhe darkave më poshtë.

Mëngjesi

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da @mille_spiser_sense in data:

 • Perime (2 porcione): disa domate qershi dhe bizele jeshile
 • Proteina (1 pjesë): 2 vezë
 • Karbohidrate (1 porcion): 1 fetë bukë
 • Yndyrë (1 lugë.): Gjalpë e përhapur në bukë
 • 1 filxhan kafeje me qumësht

Dreka

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Suzy Wengel (@senseslankmedfornuft) in data:

 • Perime (2 porcione): karota, tranguj, speca, domate, kërpudha
 • Proteina (1 porcion): pete, një vezë, një fetë proshutë
 • Karbohidrate (1 porcion): bukë
 • Yndyrë (1 lugë.): Djathë

Darka

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Bettina Andersen (@sense_go_livsstil) in data:

 • Perime (2 porcione): karrota, majdanoz, asparag
 • Proteina (1 porcion): fetë mishi
 • Karbohidrate (1 porcion): një gotë verë
 • Yndyrë (1 lugë): salcë e arre, vaj që përdoret për tiganisje të perimeve

A mendoni se kjo dietë mund të funksionojë për ju? Ndani mendimet tuaja me ne në komente.