©depositphotos

Emri im është Julia dhe të gjithë miqtë e mi e dinë që unë jam një shpenzuese. Për ta bërë jetën time më të lehtë dhe më të këndshme, jam gati të shpenzoj të gjitha paratë që fitoj.

Por një herë, burri im dhe unë vendosëm se ishte koha për të blerë apartamentin tonë.

Kështu që kuptuam se nëse duam të jetojmë në apartamentin tonë, do të duhet të ndryshojmë stilin e jetës tonë dhe jo vetëm të fitojmë më shumë, por të shpenzojmë më pak.

Analizova shpenzimet tona dhe kuptova se ishte e mundur të ndalojmë së shpenzuari para për disa gjëra dhe se kjo do të na sjellë më shumë përfitime sesa dëm.

Kemi kursyer para për gati një vit dhe tani më në fund jam në gjendje të shoh plotësisht situatën tonë financiare. Jam e lumtur të ndaj me lexuesit se si të rregulloni buxhetin e familjes, në mënyrë që çdo para shtesë të shpenzohet për gjëra më të rëndësishme.

Për bukurinë

Shumë procedura salloni mund të bëhen lehtësisht në shtëpi. Kam shpenzuar rreth 80 dollarë në muaj në një manikyr dhe pedikyr. Pastaj bleva një pajisje për një manikyr në shtëpi që më kushtoi pothuajse njësoj. Llamba UV që bleva do të funksionojë për disa vjet dhe lustrimet e thonjve do të zgjasin përfundimisht për të paktën një vit. Kështu që shpenzimet e mia ranë nga 80 dollarë në muaj në rreth 5 dollarë në muaj.

Kam ndaluar gjithashtu së shpenzuari para nga:

 • Të shkuarit në një sallon bukurie. Përkundrazi, bleva pastrues të fytyrës me cilësi të lartë dhe fillova të përdor rregullisht maska ​​për pastrim. Për të hequr qafe flokët e padëshiruar të trupit, kam përdorur depilatorin tim të vjetër.
 • Pashë disa video në YouTube për të kuptuar se cila formë e flokëve do të dukej mirë për mua dhe mësova të stiloj vetë flokët e mia.

Ndalova gjithashtu së shpenzuari para për vaj për skajet e flokëve, mbrojtjen termike dhe pastrimet e trupit. Zëvendësova vajin me një krem ​​të zakonshëm. I thaj flokët me ajër të ftohtë dhe i zëvendësova pastruesit me një copë larëse. Duke i bërë të gjitha këto, unë arrita të kurseja edhe $ 80 në rutinën time të bukurisë.

Ushqim

 

Më parë, ne nuk mund ta imagjinonim jetën tonë pa ushqim të përshtatshëm dhe produkte të përpunuara. Ato janë të shijshme, por të shtrenjta, dhe jo shumë të mira për shëndetin tonë. Për shembull, ne bënim një sanduiç për ta ngrënë në pushim në punë ose gatuanim vezë të fërguara me sallam për mëngjes. Kjo na solli përfitime shëndetësore zero, por kemi shpenzuar para të mira për t’i blerë këto produkte ushqimore.

Ne e ndryshuam planin tonë të vaktit dhe tani:

 • Ne blejmë produkte me shumicë një herë në disa javë. Pra, falë kësaj qasje, ne nuk shkojmë në dyqan ushqimesh d shumë shpesh dhe nuk blejmë ushqim që nuk na duhet.
 • Ne zëvendësuam sallamin me mish të pjekur dhe ndaluam blerjen e jogurtëve me aromë artificiale, pica, salcice dhe produkte të konservuara.
 • Kam mësuar të ngrisë bukë të freskët dhe byrekët e nënës time. Kështu që unë nuk hedh asgjë dhe kur nuk dua të gatuaj, thjesht ngroh një pjatë që është përgatitur tashmë.
 • Në verë, unë bleva nja dy kilogramë domate dhe bëra ketchup. Disa kile të një produkti të bërë në shtëpi kushtojnë sa një shishe e madhe e gatimit tim të preferuar Heinz. Unë gjithashtu mblodha disa gjethe lisi, mjedër dhe rrush pa fara, dhe tani nuk kemi pse të blejmë çanta çaji me aromë.
 • Këto masa na ndihmuan të kursyen edhe 80 dollarë të tjerë në muaj.

Shpenzimet e transportit

Ne kemi një makinë, por vitet e fundit, ne kemi përdorur atë kryesisht për të shkuar diku jashtë qytetit ose për të shkuar në supermarket.

Ne jemi bërë më aktivë. Burri im pothuajse gjithmonë përdor biçikletën e tij dhe unë fillova të shkoj në zyrën time duke ecur. Sigurisht, kur bie shi, ne përdorim një makinë. Por për fat të mirë, mbizotërojnë ditët me mot të mirë.

Ne ndaluam të paguam anëtarësimin në palestër sepse ecja, ngasja me biçikletë dhe vrapimi në park është falas.

Ne arritëm të kursenim rreth 30 dollarë në muaj vetëm në gaz. Kemi kaluar rreth 18 litra gaz çdo muaj dhe tani ky numër është ulur në 7 litra. Dhe kemi kursyer rreth 20 dollarë sepse kemi ndaluar pagimin e anëtarësimit në palestër.

Argëtim

Ne na pëlqente të shëtisnim nëpër qytet, të shkonim nga një kafene në tjetrën, dhe ishte shumë e vështirë t’ia mohoje vetvetes këtë kënaqësi. Por pasi u trishtuam për disa fundjava, gjetëm një rrugëdalje të mirë:

 • Ne filluam të kontrollojmë faqet e internetit para se të shkonim në një restorant, në mënyrë që të mund të kishim të njëjtën vakt, por 2 herë më të lirë. Ju nuk duhet të privoni veten nga të gjitha kënaqësitë e jetës. Ju gjithashtu mund të blini kuponë për të shkuar në kinema, lojëra, ose në një park ujor me një mesatare prej 50% zbritje. Dhe nëse dalim në darkë në një restorant pa asnjë zbritje, përpiqemi të mos porosisim pjatat më të shtrenjta.
 • Jemi ndalur së tepërmi në daljen me miqtë tanë. Të dalësh në klube çdo javë kushton shumë, kështu që vendosëm të ftojmë miqtë tanë, të cilët duan të kalojnë kohën me ne, në apartamentin tonë për një darkë të lehtë.

Shopping

Çmimet e rrobave të tregut masiv nga koleksionet e reja nuk më shqetësonin kurrë nëse vërtet dëshiroja të blija diçka, por tani gjërat kanë ndryshuar:

 • Më është dashur të pranoj që blerja e një fustan prej 90 dollarësh është jopraktike, sepse do të jetë e mundur ta blini atë shumë më lirë pas dy muajsh. Unë zgjedh rroba që më pëlqejnë, dhe kur fillojnë shitjet, thjesht i blej këto gjëra me një zbritje 50%, apo edhe me 70%.
 • Kam mësuar të zgjedh veshje klasike që nuk do të dalin kurrë nga moda.
 • Ne nuk blejmë pajisje të modës dhe smartphone të rinj vetëm sepse një model i ri është lançuar. Telefonat tanë janë ende duke punuar mirë pas një viti të përdorimit të tyre.
 • Ne filluam të blini gjëra në internet, pasi shpesh është më fitimprurëse sesa të dilni të bëni blerje jashtë.

Jeta e përditshme dhe mirëmbajtja e shtëpisë

Ne gjithashtu arritëm të zvogëlojmë pak shpenzimet shtëpiake. Disa gjëra mund të duken sikur ato janë të parëndësishme, por ne kemi arritur të kursejmë një shumë të konsiderueshme parash falë uljes së shpenzimeve tona për to. Ne i kushtuam vëmendje gjithçkaje:

 • Më pëlqente të kaloja kohën e shtrirë në një banjë të nxehtë 3-5 herë në javë. Kur fillova ta bëj atë vetëm një herë në javë, konsumi ynë i ujit ra ndjeshëm.
 • Ne ndaluam së përdoruri lavatriçen për të larë disa bluza në një kohë dhe filluam të presim derisa të kishim më shumë gjëra për të ngarkuar në të. Numri i larjeve u ul me 2 herë.
 • Ne ndaluam së paguari për TV kabllor dhe filluam të shikojmë video në YouTube.
 • Ne filluam të përdorim çanta tona për të bërë pazar në vend që të blinim qese plastike në dyqan ushqimore.
 • Ndaluam gjithashtu së përdoruri peshqir letre, çanta mbeturinash dhe sfungjera të shtrenjta mikrofibri. Shtëpia jonë është plot me gjëra të vjetra që janë të shkëlqyera për këto qëllime.

Pushime dhe dhurata

E kuptova që kemi shpenzuar rreth 400 dollarë për dhuratat e Krishtëlindjes dhe na u desh shumë kohë për t’i zgjedhur ato. Dhe mos harroni për festat e tjera, përfshirë ditëlindjet. Po, do të merrja edhe dhurata, për shembull, një locion trupi që nuk mban erë të mirë ose një shall që nuk do ta vendos kurrë. Kështu që ndryshova qëndrimin tim ndaj dhuratave: Unë nuk blej dhurata të shtrenjta për njerëzit me të cilët nuk komunikoj shpesh, si fqinjët dhe kolegët e mi. Unë thjesht u bëj atyre dhurata të vogla të lira herë pas here.

Unë gjithashtu përfshiva sasi monetare në kategorinë “dhurata”. Unë rishikova shpenzimet tona javore dhe doli që kemi shpenzuar 27 dollarë për “bakshishe”. Për shembull, fatura jonë mesatare e restoranteve ishte 30 dollarë dhe ne i lëmë 15% kamarierit. Kjo është 4,50 dollarë. I dhashë edhe 2,50 dollarë një djalit që na solli ushqimin e porositur, dhe 20 dollarë për floktarin tim. Duhej të zvogëloja ndjeshëm edhe këto shpenzime.

Për më tepër, ne nuk ftojmë shumë shpesh mysafirë këto ditë, kështu që nuk kam pse të bëj shumë gatime. Dhe gjithashtu filluam të vizitojmë miqtë tanë më rrallë, kështu që ne nuk duhej të shpenzonim para për pak dhurata dhe ushqime, për të mos shkuar me duar bosh.

Ne jetojmë në një vend të huaj në një apartament me qira. Shokët tanë e dinë për këtë, por disa prej tyre nuk e kanë problem të vijnë për të na vizituar dhe për të qëndruar në vendin tonë për disa javë, pasi apartamenti ynë me 2 dhoma gjumi duket si një hotel për ta.

Kemi harxhuar 150 dollarë për ardhjen e një mysafiri: na u desh të merrnim një ditë pushimi për të gatuar ushqim, t’u tregonim qytetin dhe të pastronim apartamentin pasi të ktheheshin në shtëpi. Tani ne nuk lejojmë miqtë dhe të afërmit tanë të vijnë të na vizitojnë më, sepse ne nuk jemi të gatshëm të strehojmë mysafirë tani. Sigurisht, ata u ofenduan në fillim. Por, si rezultat, vetëm njerëzit që ne me të vërtetë jemi të lumtur t’i shohim, prapë vijnë tek ne. Dhe çfarë është interesante është se këta njerëz preferojnë të marrin me qira një apartament dhe ata nuk na e detyrojnë komunikimin me ta.

Falë të gjitha këtyre masave arritëm të kursenim më shumë se 350 dollarë çdo muaj.

Kur vendosëm të zvogëlojmë shpenzimet, mendova se do të çonte në një ekzistencë të mërzitshme dhe të pakënaqshme. Dhe e vetmja gjë që na dha forcë ishte dëshira për të blerë apartamentin tonë. Por, pasi kishte kaluar pak kohë, kuptova që ndalova së shpenzuari jo vetëm para, por edhe kohë.

Nuk më duhet të shqetësohem më shumë për vonesat për manikyrin tim dhe kaloj një orë duke pritur në një sallon, sepse tani kujdesem vetë për thonjtë e mi. Nuk më duhet të shkoj në palestër për 3 orë më, duke shpenzuar 2 orë për të arritur atje dhe për të ndërruar rrobat e mia. Unë thjesht largohem nga banesa ime dhe bëj vrap 40 minuta.

Nuk po shpenzoj kohë për të bërë pazar pa ndonjë qëllim, pasi nuk blej gjëra që nuk më duhen. Filluam të hamë më shumë ushqim me cilësi të lartë, lëkura ime duket më e mirë, dhe unë kam humbur 2 kg (dhe unë kisha provuar të shpëtoj nga kjo peshë për një kohë të gjatë).

Rezultoi që ne mund të jemi të lumtur pa rreth 70% të gjërave që nuk mund ta imagjinonim se do të mund të jetonim pa to. Ende mund të ndihemi mirë me jetën tonë dhe as nuk na mungojnë.