©depositphotos

Pothuajse të gjithë kanë bërë një kërkim në një blog bukurie këto ditë. Vetëm në SH.B.A., mbi 50% e grave herë pas here shikojnë bloge të bukurisë dhe 34% ndjekin këshilla nga mësimet në YouTube dhe bloget video.

Me këtë sasi informacioni lehtësisht të arritshme, duket se nuk ka pothuajse asgjë tjetër që mund të na befasojë. Por lista më poshtë do t’ju prezantojë me disa informacione të papritura për disa nga problemet më të zakonshme të bukurisë.

Ne kemi mbledhur disa këshilla të dobishme për të thjeshtuar rutinën tuaj të bukurisë.

Paste luleshtrydhe për të trajtuar djegiet nga depilimi

 

Shenjat pas rrojës mund të jenë të dhimbshme dhe irrituese. Një mënyrë befasuese për të zvogëluar dhimbjen dhe ënjtjen është që të bëni disa luleshtrydhe së bashku me salcë kosi dhe përzierjen ta aplikoni direkt në zonën e irrituar për 10-15 minuta.

Efektet e dobishme të luleshtrydheve janë të lidhura me vetitë e tyre anti-inflamatore dhe anti-oksiduese dhe përbërjen e tyre të jashtëzakonshme të mineraleve dhe vitaminës C.

Sode buke dhe limoni për të hequr njollat nga thonjtë tuaj

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Thonjtë tuaj mund të bëhen të verdhë për shumë arsye: manikyri i thonjve, pirja e duhanit, sëmundja e mëlçisë, zakonet e dobëta të jetesës dhe madje edhe infeksionin kërpudhor.

Ndërsa është gjithmonë e rëndësishme të konsultoheni me një specialist dhe të luftoni çështjen e brendshme, ekzistojnë disa ilaçe shtëpiake të habitshme për t’i bërë thonjtë tuaj të duken më mirë. Një nga këto mjete juridike është një përzierja e limonit dhe sodës të cilat kanë veti zbardhuese dhe eksfoluese.

Bëni një pastë të trashë duke përzier një lugë gjelle sode, gjysmë lugë vaj ulliri dhe një lugë lëng limoni. Duke përdorur një furçë dhëmbësh të butë, aplikoni përzierjen në thonjtë tuaj dhe hiqeni atë pas 5 minutash. Përsëriteni procedurën çdo 2 javë për rezultate më të mira.

Limoni është një agjent natyral zbardhues dhe përdoret në shumë kozmetikë për zbardhjen e lëkurës.

Qymyr i aktivizuar për të zbardhur dhëmbët

© fantassin/reddit © depositphotos.com

Është për t’u habitur si diçka aq e errët sa qymyri i aktivizuar mund të ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve tuaj. E tëra ajo çfarë ju duhet të bëni është të shtypni një tabletë me qymyr të aktivizuar, të shtoni pak ujë dhe përziejeni për të krijuar një paste.

Butësisht aplikoni pastën dhe shpëlajeni pas 3 minutash. Ju nuk duhet ta kryeni këtë procedurë shumë shpesh pasi qymyrguri mund të jetë shumë i ashpër për dhëmbët tuaj.

Ajo që është edhe më e mirë dhe më e sigurt është të blini një pastë dhëmbësh të veçantë e cila ka qymyrin e gurit si një nga përbërësit e saj.

Thjerrëzat e zeza për të trajtuar skajet e ndara

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Në vend që të nxitoni të lini një takim me stilistin tuaj të flokëve, konsideroni të përdorni thjerrëzat e zeza për t’ju ndihmuar të hiqni qafe skajet e ndara.

Për të bërë një maskë flokësh, bluani gjysmë gote thjerrëza të zeza, shtoni një lugë gjelle fara kopër, dhe shtoni pak kos në përzierje. Aplikoni maskën në flokët tuaj dhe lajeni atë me ujë të ngrohtë pas një ore.

Aspirina si shëruese e kallove

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Kallot mund të çojnë në dhimbje, inflamacion dhe erë të keqe. Aspirina është një ilaç i mirë për kallot dhe kërpudhat e këmbës pasi acidi salicilik është metaboliti kryesor i tij. Shtypni 4 tableta dhe bëjini pluhur dhe përziejini ato me ujë dhe lëng limoni.

Aplikojeni pastën në kallo, mbuloni sipërfaqen me një peshqir dhe shpërlajeni pas 20 minutash. Pas kësaj, fshini butësisht këmbët dhe thajini. Përsëriteni procedurën dy herë në javë.

Avokado për të zbutur flokët kaçurrela

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Flokët e fryrë mund të dëmtojnë edhe pamjen më të mirë. Çuditërisht, avokado që blini për vete mund t’ju vijë në shpëtim këtu. Për të bërë një maskë, bëni një avokado me pak kos dhe aplikojeni në flokët tuaj për 45 minuta dy herë në javë.

Avokado përmban vitamina të dobishme për riparimin dhe ushqimin e flokëve ndërsa kosi zbut flokët tuaj. Kosi mund të zëvendësohet me majonezë.

Patate për të trajtuar shenjat e shtrirjes

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Shenjat e shtrirjes janë një problem i zakonshëm për gratë, që shfaqen si rezultat i shtrirjes së lëkurës gjatë shtatzënisë ose adoleshencës. Lëngu i patates përmban vitamina dhe minerale të dobishme që promovojnë rritjen dhe restaurimin e qelizave tuaja të lëkurës dhe, si rezultat, ndihmon që shenjat të zbehen.

E gjithë ajo çfarë ju duhet të bëni është të fërkoni një fetë patate në shenja për disa minuta, lëreni të thahet, dhe më pas shpëlajeni me ujë.

Lëngu i patates nuk do të kurojë në mënyrë magjike shenjat tuaja të shtrirjes, por do t’i bëjë ato më pak të dukshme.

Lugë për të hequr qeskat e syrit

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Të gjithë kemi dëgjuar se qeset e çajit, kastravecat dhe fetat e patateve mund të na ndihmojnë të heqim qafe rrathët e errëta dhe qeset e syrit në mëngjes, por ekziston një mënyrë që nuk kërkon fare produkte.

Për të shtrënguar lëkurën tuaj dhe për të hequr ënjtjen dhe fryrjen, vendosni lugë metali të ftohtë në sytë tuaj për dhjetë minuta para se të aplikoni makijazhin.

Mjalti për të shëruar buzët e thata

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Problemi i të pasurit të buzëve të thata dhe të plasaritura është diçka që kemi përjetuar të gjithë. Buzët mund të prishen për shkak të motit të nxehtë ose të ftohtë, alergjive dhe frymëmarrjes së shpeshtë me gojë të hapur.

Mjalti është një metodë tradicionale për të luftuar këtë problem dhe është përdorur në qytetërimet antike të Egjiptit, Kinës dhe Afrikës për shkak të vetive të tij hidratuese dhe shëruese. Mund ta aplikoni siç është ose me pak limon para gjumit, si një përzierje me sheqerin për një pastrim, ose në kombinim me një krem dhe petale të trëndafilit për një maskë buzësh.

Limon me mjaltë për të trajtuar aknet

Nuk është asnjë lajm i ri që limoni ka veti antibakteriale, por a e dini se mund të përdorni limon edhe për të luftuar puçrrat dhe aknet? Për të rritur vetitë antiseptike, kombinoni limon me mjaltë dhe aplikojeni këtë maskë dy herë në javë. Do të vini re gjithashtu përfitime të tjera, të tilla si një zvogëlimin e rrudhave dhe lëkurësqë duket e freskët dhe e qetë.