©imgur

Për t’ju ndihmuar të largoni disa nga problemet tuaja të përditshme, kemi mbledhur një listë me disa këshilla të dobishme që do të ofrojnë zgjidhje gjeniale për problemet irrituese në të gjitha fushat e jetës, nga shëndeti dhe bukuria, deri te kujdesi shtëpiak dhe pastrimi.

Ndaloni goditjet elektrostatike të bezdisshme dhe ndonjëherë të dhimbshme.

Të gjithë ne përjetojmë goditje elektrostatike herë pas here, si kur kapim në dorezën e derës ose ndoshta kur shtrëngojmë dorën e dikujt. Këto goditje statike mund të jenë për shkak të rrobave që veshim, pasi ngarkesat shpesh krijohen nga fërkimi i rrobave.

Për të shmangur marrjen (dhe dhënien) e goditjeve statike, mund të provoni të ndryshoni veshjen e brëndshme në këpucët tuaja. Gjithashtu, provoni të vishni më pak materiale sintetike dhe më pak të shtresëzuara, pasi ato mund të shkaktojnë një tronditje të pakëndshme.

Nxirrni gjuhën tuaj për të ndaluar lemzën e pakontrollueshme.

Lemzat mund të jenë sikletosëse dhe të bezdisshme, veçanërisht nëse ato ndodhin në kohë të papërshtatshme. Ato shkaktohen nga muskuli i diafragmës sonë që kontraktohet nga ritmi, i cili është përgjegjës për kontrollin e ritmit të frymës sonë.

Për të ndaluar lemzën rekomandohet që të nxirrni gjuhën. Kjo mund t’ju ndihmojë të ndaloni lemzën duke tërhequr një nerv midis gjuhës suaj dhe diafragmës, e cila do të lehtësojë spazmat e diafragmës që po krijojnë lemzën.

Riparoni mrekullisht një thua të thyer duke përdorur një çajak

© u/remy2424 / Reddit

Nëse thoi juaj prishet ose ndahet, mund ta rregulloni në shtëpi me këtë truk.Gjithçka që ju nevojitet është një mbështjellëse çaji, e cila do të forcojë dhe mbulojë çarjen.

Thjesht aplikoni një shtresë baze përpara se të pritni një drejtkëndësh nga mbështjellësja për të mbuluar gjysmën e thoit tuaj. Vendosni një shtresë bazeatati mbi të dhe lëreni të thahet para se ta vendosni në formë dhe vendosni një bazë të dytë për ta forcuar plotësisht atë. Në fund, aplikoni manikyrin tuaj të thonjve në krye.

Përballuni me hollimin e flokëve duke ngrënë më shumë hekur dhe zink.

Është e natyrshme që ne të përjetojmë rrallimin e flokëve gjatë gjithë jetës sonë, veçanërisht kur plakemi. Në mënyrë që të ndihmoni flokët tuaj të jetë i shëndetshëm dhe i fortë dhe të zvogëloni efektet e rrallimit, dieta juaj është thelbësore. Në veçanti, duke pasur më shumë zink dhe hekur në dietën tuaj mund të ushqejë gjëndrat e flokëve tuaj, gjë që i mban flokët tuaj të shëndetshëm.

Provoni të hani më shumë ushqime me një përmbajtje të lartë të zinkut dhe hekurit, si mish, fasule, arra dhe drithëra për të ndihmuar në ushqimin e flokëve tuaj.

Ushqimi më shumë arra do t’ju ndihmojë të flini më mirë.

Asgjë nuk është më zhgënjyese sesa të mos keni mundësi të flini natën pas një dite të gjatë e të lodhshme. Për t’ju ndihmuar të flini më mirë në fund të ditës, provoni të hani më shumë arra gjatë gjithë ditës. Ëdhe frutat e thata si bajamet janë perfekte sepse ato përmbajnë melatoninë.

Melatonina është përgjegjës për t’ju ndihmuar të vendosni orën tuaj të zgjimit të trupit dhe të gjumit, diçka që është thelbësore për gjumin e mirë gjatë natës. Bajamet gjithashtu përmbajnë nivele të larta të magnezit, i cili shoqërohet me cilësinë e gjumit, për shkak të vetive të tij anti-inflamatore.

Pini ujë të ngrohtë me piper të kuq për të ndihmuar në uljen e fryrjes.

Të gjithë kemi përjetuar sikletin e të ngrënit më shumë sesa mund të menaxhojmë, veçanërisht gjatë festave. Herën tjetër kur të ndjeheni të fryrë, provoni të pini ujë të ngrohtë me spec kajeni për të ndihmuar në zvogëlimin e fryrjes.

Për shkak të përbërësit të quajtur capsaicin, në spec, ky truk mund të rrisë lëngjet tretëse në stomakun tuaj. Prandaj, mund të jetë zgjidhja perfekte për të ndaluar shpejt fryrjen e shkaktuar nga mbingrënia.

Reduktoni lodhjen duke ndërprerë karbohidratet nga dieta juaj.

Ne të gjithë e dimë atë pjesë të ditës kur pa marrë parasysh sa kafe pimë, ne ende ndjehemi të lodhur. Për të ndihmuar në zvogëlimin e lodhjes, një dietë e shëndetshme mund të jetë thelbësore kur bëhet fjalë për stabilizimin e niveleve të energjisë tuaj.

Për shembull, të hash ushqime më pak të pasura me karbohidrate, si makarona dhe pica, mund të ndihmojnë në përmirësimin e florës së zorrëve dhe të ndihmojë zorrën e trashë të prodhojë më shumë vitaminë B. Kjo mund të zvogëlojë lodhjen që mund të përjetoni dhe të të ndihmojë të vazhdoni me ditën tuaj.

Pasi të keni lyer thonjtë tuaj, vendosini menjëherë në ujë për t’i tharë ato.

Ky truk i dobishëm do t’ju ndihmojë të thani thonjtë tuaj pa telashe, ndërsa gjithashtu pastroni gishtat nga çdo pllakë e tepërt.

Thjesht zhytni gishtat në ujë të ftohtë për 3 minuta pasi të keni aplikuar shtresën. Kjo do t’ju ndihmojë të vendosni bojën pa u zbutur, duke ju lejuar të vazhdoni me ditën tuaj.

Hiqni mizat frutore irrituese rreth shtëpisë tuaj me uthull molle.

© u/rumblingkitty / Reddit

Ky truk praktik do të largojë telashet e mizave të frutave, të cilat tërhiqen nga frutat e pjekura dhe të kalbura, si dhe produktet e fermentuara në kuzhinën tuaj.

Për shkak se femrat bëjnë deri në 500 vezë, të cilat çelin brenda 24 orëve, mund të jetë e vështirë të shpëtohen. Thjesht tërhiqni mizat me një kavanoz ose një gotë me uthull molle, mbuloni pjesën e sipërme me mbështjellëse plastike me disa vrima të shtruara në të dhe futini brenda tyre.

Parfum natyral për shtëpinë tuaj duke përdorur vetëm furrën dhe vanilje.

Pavarësisht nëse miqtë po ju vizitojnë ose ka erë të gjata, kjo hile siguron një shtëpi të freskët aromatike. Gjeni një enë rezistente ndaj nxehtësisë (qeramika dhe qelqi janë më të mirat) dhe mbusheni me 2 lugë ekstrakt vanilje. Vendoseni në furrë dhe ngrohni për 20 minuta në 150ºC.

Shtëpia juaj do të jetë e mbushur me një aromë të ëmbël, dhe nëse është shumë e fortë mund të hapni dritaret.

Hiqni pikat e zeza me një pastrim natyral të fytyrës.

© East News

Pikat e zeza janë një njollë e zakonshme e fytyrës, e shkaktuar shpesh nga mbledhja e papastërtive në poret e hapura. Për t’ju ndihmuar të pastroni thellësisht fytyrën, provoni këtë pastrim natyral të fytyrës duke përdorur një banane (pure), 2 lugë tërshërë (të grimcuar) dhe 1 lugë gjelle mjaltë.

Përziejini përbërësit së bashku në një tas përpara se të pastroni fytyrën në lëvizje rrethore. Lëreni të qëndrojë për 5-7 minuta, pastaj e lani atë duke përdorur ujë të ngrohtë. Për të përfunduar, përdorni një hidratues të butë të fytyrës për të mbyllur poret që janë hapur në proces.