©depositphotos©depositphotos

Njerëzit mësuan të krehin flokët e tyre para se të mësonin të shkruajnë. Kjo është arsyeja pse nuk është për t’u habitur që ne ende i kushtojmë kaq shumë vëmendje flokëve tanë. Disa njerëz kanë frikë nga ndryshimet dhe preferojnë të kenë të njëjtin stil flokësh me vite. Të tjerët janë të gatshëm të eksperimentojnë me flokët e tyre çdo muaj.

Këto janë disa stile që duhej të ishin lënë në të kaluarën shumë kohë më parë, por duket se shumë njerëz ende nuk mund t’i lënë të shkojnë.

Lulja në kokë është shumë e përsosur

© everett225 / depositphotos © lauraharrier / instagram

Vijat e drejta gjeometrike të një prej prerjeve femërore më të njohura i kanë mërzitur tashmë njerëzit. Edhe Victoria Beckham, e cila e bëri këtë trend të modës, tashmë ka ndryshuar imazhin e saj disa herë që nga ajo kohë. Është prerja e flokëve me stilin bob që është në kulmin e popullaritetit tani. Shumë të famshme botërore kanë zgjedhur tashmë këtë prerje romantike flokësh.

Topuzi “dembel”

Është koha të fillojmë ta bëjmë këtë vetë në shtëpi. Një topuz i ulët me një pjesë të drejtpërdrejtë, që duket po aq i thjeshtë sa ç’është i thjeshtë për t’u bërë, mund të jetë një alternative e mirë. Ju mund ta bëni kudo – në një takim, në zyrë, ose në një takim me miqtë tuaj. Shumica e modeleve në New York Fashion Week 2020 kishin krijuar këtë stil.

Permanente

© Jean_Nelson / depositphotos © Jonas Gustavsson / Sipa USA / East News

Sot nuk lejoni që t’i prishni dhe djegni flokët aq sa dikur. Në ditët e sotme të gjitha ndërmarrjet e mëdha kozmetike si L’Oréal dhe Schwarzkopf përdorin kompozime të buta, me përbërës aktivë natyralë për kaçurrela. Për më tepër, është një permanent me pamje më natyrale që formon kaçurrela të mëdha me vëllim tani është në modë. Stilet e modeles argjentinase Mica Argañaraz janë një shembull i mirë.

Flokët e përparme deri në gjatësi të shpatullave

© PopularImages / depositphotos © Gilbert Flores / Broadimage / EAST NEWS

Në mënyrë që të mos i keni flokët tuaj të varur në fytyrë stilistët rekomandojnë që të mos e teproni me pjesën e poshtme: kalimi midis pjesës së prapme të kokës dhe pjesës së përparme duhet të jetë i butë dhe i lehtë. Për më tepër, është e rëndësishme të kujdeseni për rritjen e flokëve dhe sigurohuni që të vizitoni rregullisht parukieren.

Forma të modës së vjetër

© Gilbert Flores / Broadimage / EAST NEWS © AXELLE / BAUER-GRIFFIN / eastnews

Këto stile flokësh gjenden në çdo cep – në shkolla, spitale, dyqane, zyra, lista vazhdon. Sigurisht, shanset që ato të zhduken plotësisht janë jashtëzakonisht të vogla, por prapëseprapë, shpresojmë. Këto forma nuk janë më modë dhe i shtojnë moshë pamjes tuaj. Në fund të fundit nuk doni te dukeni më të vjetra apo jo?

Buffant “i ngurtë”

© PacificCoastNews.com / BWP Media / EAST NEWS

Pas një aplikimi të bollshëm të llakut të flokëve, përpjekjet për t’i krehur ato çojnë në dëmtimin e strukturës së flokëve, gjë që ndikon negativisht në pamjen e tyre. Për më tepër, shkencëtarët zbuluan se avujt e këtij produkti varfërojnë shtresën e ozonit dhe dëmtojnë mjedisin. Pra, lërini bufantët e prapambetur të zëvendësohen nga stile natyrale flokësh.

Formë flokësh me pamje lopatë

Të gjitha gratë kanë pyetur veten në një pikë apo tjetër nëse duhet të kenë një stil flokësh me apo pa balluke. Ju duhet të jeni shumë të kujdesshëm me këtë element të një prerje flokësh dhe të përpiqeni të gjetur një model që i përshtatet formës së fytyrës tuaj. Ne ju rekomandojmë që të gjithë tifozet e ballukeve t’i kushtojnë vëmendje opsioneve më të modës sipas Elle.

Kaçurrela si kukullat

© FaceToFace / REPORTER / eastnews © Dennis Van Tine / Photoshot / East News

Tendenca e sotme për natyralitet vlen për të gjitha aspektet e paraqitjes, përfshirë flokët. Një stil flokësh femëror ideale (edhe për mbrëmje) është ai që duket i lehtë dhe pak i papërsosur. Kaçurrelat e përsosura që janë të stiluar plotësisht me mashë flokësh do të rrisin moshën e një gruaje vizualisht.

Fije kontraste


© photography33 / depositphotos © taniashumskaya.gmail.com / depositphotos

Ja një fakt interesant – gruaja e parë që i bëri flokët me fije ishte Brigitte Bardot. Ishte stilistja e saj ajo që u përpoq të shpëtonte balluken e djegur të aktores duke i lyer flokët me seksione të ndara.

Nëse ju pëlqen të eksperimentoni me ngjyrën e flokëve, ju rekomandojmë të ndiqni metodat më të modës kur lyeni flokët.