© depositphotos.com © depositphotos.com

Zgjedhja e një jastëku për të fjetur çdo natë është një detyrë shumë e rëndësishme. Ju mund të mos e kuptoni atë, por lloji i jastëkut që zgjidhni dhe si kujdeseni për të do të ndikojë në cilësinë e gjumit tuaj dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Për shembull, e vërteta se pse nuk keni arritur të shpëtoni nga ato puçrra kokëforta mund të qëndrojë në jastëkun tuaj.

Ne mendojmë se ia vlen të marrim kohë për të mësuar më shumë rreth jastëkëve, sepse ato mund të kenë disa efekte negative në shëndetin tonë.

Mund të keni dhimbje në qafë

Nëse e mbani kokën të përkulur për një kohë të gjatë kur flini, mund të shkaktojë siklet. Dhe në varësi të pozicionit tuaj të gjumit, ka rëndësi gjithashtu se sa i fortë është jastëku juaj. Sepse nëse është shumë i butë ose shumë i fortë për ju, mund të shkaktojë dhimbje në qafë.

Për shembull, nëse flini në anë, duhet të zgjidhni një jastëk më të fortë për të siguruar mbështetje të mjaftueshme për qafën tuaj, në mënyrë që të mos përkulet shumë anash.

Nëse flini në stomak, është më mirë të zgjidhni një jastëk më të butë, përndryshe, jastëku do të shtyjë kokën mbrapa, duke krijuar një lakore në qafë. Nëse flini në shpinë, një jastëk i fortë nuk do të jetë një zgjedhje e mirë për ju, pasi gjithashtu mund të krijojë keqformim duke shtyrë qafën tuaj shumë përpara.

Mund të keni dhimbje shpine.

Mënyra se si jastëku juaj mbështet kokën, qafën dhe shpatullat gjithashtu mund të ndikojë në mënyrën se si ndihet shpina. Rregullimi jo i duhur gjatë gjumit mund të përkeqësojë dhimbjen e shpinës.

Për shembull, nëse flini në stomak, është më mirë të keni një jastëk të sheshtë, përndryshe, mund të krijoni parehati në shpinë. Për fjetësit anësorë, është e rëndësishme të keni një jastëk mjaftueshëm të lartë për të mbajtur qafën dhe shpinë drejt. Dhe ata që flenë mbi shpinë duhet të zgjedhin një jastëk që do të mbështesë lakoren natyrale të qafës.

Mund t’ju fillojë dhimbja e kokës.

Gjumi në llojin e gabuar të jastëkut gjithashtu mund të çojë në dhimbje koke. Nëse jastëku juaj nuk ofron mbështetje të duhur, qafa juaj mund të qëndrojë në të njëjtin pozicion të pakëndshëm ndërsa flini. Kjo mund të shkaktojë tendosje të qafës tuaj, duke rezultuar në një dhimbje koke.

Mund të keni një reaksion alergjik.

Nëse keni probleme për të fjetur, sy të ënjtur dhe dhimbje koke – ose nëse teshtitni dhe ndjeheni të lodhur gjatë ditës – do të dëshironi t’i kushtoni vëmendje jastëkut tuaj. Ju duhet ta lani atë rregullisht nëse dëshironi të shmangni zhvillimin e alergjive. Arsyeja për këtë janë marimangat e pluhurit, ndaj të cilave shumë njerëz janë alergjikë. Simptoma të tjera mund të përfshijnë probleme të astmës, ekzemës dhe sinusit.

Ju mund të filloni të humbni gjumin.

Pavarësisht nëse janë alergjitë që ju mbajnë gjatë natës apo dhimbje në qafë – një jastëk i keq mund të jetë arsyeja pse nuk po merrni gjumë të mjaftueshëm cilësor.

Kjo do të thotë që trupi juaj nuk ka kohë të mjaftueshme për “t’u rimbushur”. Dobësimi i gjumit mund të shkaktojë një gamë të gjerë problemesh nga ndikimi në aftësitë tuaja të të menduarit deri në rritjen e rrezikut tuaj të diabetit, mbipeshes dhe presionit të lartë të gjakut.

Mund të keni probleme të lëkurës.

Kur flini në stomak ose në anë, fytyra juaj vjen në kontakt me jastëkun. Kështu që të gjitha bakteret, fytyra dhe vaji juaj i fytyrës fshihen në jastëk. Ata mund të irritojnë lëkurën tuaj dhe të shkaktojnë puçrra.

Ka disa mënyra se si mund ta zgjidhni këtë problem. Mund të ndryshoni rregullisht jastëkun tuaj, ose mund të blini një jastëk të veçantë. Disa jastëk mund t’ju pengojnë të ktheheni në njërën anë dhe ta prekni atë me fytyrë. Ekzistojnë gjithashtu jastëkëqë kanë argjend jonik në materialin e tyre që vret bakteret e dëmshme.

Ju mund të gërhitni.

Një jastëk i pakëndshëm ose një jastëk i fortë që shtyn kokën përpara mund të ju bëjë që të gërhitni. Dhe nëse jeni alergjik ndaj marimangave të pluhurit, inflamacioni në hundë dhe fyt mund të bllokojë rrugët e frymëmarrjes tuaj, duke ju bërë kështu gërhitës.