©depositphotos

Në moshën 50 vjeç, ato duken 30 vjet më të reja, dhe lëkura e tyre rrezaton shëndet dhe rini. Edhe burrat e tyre përdorin përbërje të veçanta dhe dinë shumë hile për tu dukur gjithmonë të patëmetë.

Ne e admirojmë bukurinë dhe zgjuarsinë e burrave dhe grave koreane dhe jemi të lumtur që të ndajmë sekretet e tyre me ju.

Rregulli 10 sekondësh

© depositphotos, © depositphotos

Për ta bërë lëkurën tuaj të duket e pastër, e shëndetshme dhe e freskët, aplikoni krem hidratues 10 sekonda pas dushit.

Çfarë ndodh: Poret e lëkurës hapen pas dushit, kështu që kremi përthithet më shpejt.

Masazh me peshqir të nxehtë

© depositphotos

Zhytni një peshqir të butë në ujë të nxehtë, mbuloni fytyrën tuaj të pastër me të dhe fshijeni butësisht përgjatë linjave të masazhit. Pas 15 minutash hiqeni peshqirin. Aplikoni vaj natyral ushqyes në lëkurë.

Çfarë ndodh: Kjo procedurë rrit qarkullimin e gjakut, hap poret dhe ndihmon lëkurën të marrë frymë.

Xhamsu

Një mënyrë origjinale për të vendosur shpejt makijazhin tuaj dhe për ta bërë lëkurën tuaj të duket e mat dhe e butë. Filloni duke vendosur makijazhin tuaj duke e përhapur mirë pudrën në fytyrë dhe pastaj zhytni fytyrën në një tas me ujë të ftohtë për 15-30 sekonda.

Çfarë ndodh: Pluhuri mbulon fytyrën në mënyrë të barabartë, duke i dhënë lëkurës një ndjenjë të veçantë kadifeje.

Shkumë rroje kundër akneve

© depositphotos

E rëndësishme: Gjithmonë zgjidhni shkumë rroje për fytyrë të ndjeshme

Aplikoni shkumën në fytyrën tuaj të pastër, duke e masazhuar lehtë me majë të gishtave. Mbajeni atë për 5-10 minuta, dhe më pas lajeni. Kryejeni procedurën një ose dy herë në javë.

Çfarë ndodh: Gratë Koreane e konsiderojnë shkumën e rruajtjes së burrave si një nga mënyrat më të mira për të luftuar shpërthimet periodike të fytyrës, sepse ajo posedon veti antiseptike.

Leshterikë deti për fytyrën tuaj

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Mei-Lana Chow RHN (@glowwithmei) in data:

Nori mund të përdoret si një maskë ushqyese për fytyrën tuaj. E gjithë ajo çfarë ju duhet të bëni është të merrni disa fletë, t’i vendosni në ujë të ngrohtë dhe t’i aplikoni në fytyrën tuaj për 15 minuta.

Çfarë ndodh: Leshterikët kanë shumë vitamina dhe përbërës të tjerë me veti të fuqishme antibakteriale që kujdesen për lëkurën tuaj dhe ruajnë rininë e saj.

Tonifikim i fytyrës me kripë

© depositphotos, © depositphotos, © depositphotos

Receta për këtë tonik për lëkurën problematike është e thjeshtë: shtoni 1 lugë gjelle kripë deti në 1 gotë ujë të ngrohtë, dhe trazojini mirë. Pas çdo larje, pastroni lëkurën tuaj me një copë pambuku të lagur në tonik.

Çfarë ndodh: Kripa e detit dezinfekton lëkurën, heq gradualisht kapitelet e zeza dhe qetëson zonat e përflakura. Fytyra juaj duket e freskët; poret kontraktohen. Gjëja e rëndësishme është të shmangni çarjet.

Bandazhi anti-puçrra

Një hit i vërtetë! Nuk dallohen në lëkurë dhe nën makijazh këto arna të vogla pastrojnë në fytyrë çdo puçërr në dy ditë. Ato shiten në internet.

Çfarë ndodh: Për shkak të përbërjes speciale antiseptike, copëza izolon dhe kuron puçrrën, duke qetësuar inflamacionin në kohë rekord – gjatë natës në shumicën e rasteve.

Qumësht soje

© depositphotos, © depositphotos, © depositphotos

Në Azi, qumështi i sojës është i përdorur në mënyrë aktive në ilaçet kozmetike, profesionale dhe shtëpiake. Një nga recetat më të vjetra dhe më të lehta është si vijon: lagështoni një garzë me qumësht soje, dhe lëreni në fytyrën tuaj të pastër për 15-20 minuta. Bëjeni këtë një herë ose dy herë në javë.

Çfarë ndodh: Komponentët e sojës normalizojnë funksionimin e gjëndrave dhjamore, duke përtërirë dhe ushqyer lëkurën.

Fshikëza e krimbit të mëndafshtit

Kukonat e krimbit të mëndafshtit janë përdorur që në kohët e hershme si një ilaç natyral për të pastruar thellësisht lëkurën. Vendosini ato në gishtat tuaj tregues, dhe masazhoni lëkurën tuaj të pastër për 10-15 minuta. Ato janë në dispozicion në internet.

Çfarë ndodh: Fshikëzat heqin qelizat e ngordhura, stimulojnë rigjenerimin e lëkurës, madje edhe zbardhin tonit të lëkurës, ndihmojnë me pikat e zeza dhe i bëjnë poret të kontraktohen.

Limonë për ta bërë lëkurën tuaj më të hapur

Pritini një limon në gjysmë, dhe shtrydhni lëngun në një tas. Duke përdorur një top pambuku, aplikoni lëngun e patretur të limonit mbi lëkurën tuaj. Ju mund ta bëni këtë disa herë në ditë.

Çfarë ndodh: Acidi citrik që përmban limoni ka veti eksfoluese dhe heq lëkurën e vdekur, njollat e pigmentimit dhe vajin dhe papastërtinë e tepërta. Vitamina C pengon prodhimin e melaninës dhe përmirëson elasticitetin e lëkurës. Sidoqoftë, nëse keni lëkurë të ndjeshme, tregohuni shumë të kujdesshëm me limonët.