©depositphotos

Në një dhomë të qetë, gjatë një takimi, ndërsa po jepni një prezantim të rëndësishëm para të gjithëve, ose ndërsa thjesht jeni ulur me miqtë – ato zhurma të rrëmbyeshme vijnë nga barku juaj në momentet më të papërshtatshme.

Por në të vërtetë nuk ka asgjë për t’u turpëruar pasi ky proces është normal për trupin tonë. Mund të ndodhë për shkak të urisë, tretjes së ngadaltë ose konsumimit të ushqimeve të caktuara, dhe besojeni apo jo, mund të rregullohet.

Ne jemi gjithmonë këtu për të ndihmuar lexuesit tanë në situata të pakëndshme. Pra, këtu do të lexoni për disa masa të lehta, por efektive, të cilat do të qetësojnë ato zhurma në stomakun tuaj menjëherë – thjesht sigurohuni t’i ndiqni ato.

Shkoni për një shëtitje pas vaktit tuaj.

© pexels.com, © pexels.com

Nuk është e nevojshme të bëni një shëtitje të gjatë – mund ta bëni gjatë një pushimi në punë ose pasi të hani darkën tuaj. Vetëm 15 minuta lëvizje është gjithçka që ju nevojitet për të bërë tretjen tuaj.

Ecja është efektive sepse e bën ushqimin të lëvizë më shpejt në stomak. Por sigurohuni që ta mbani këtë proces të lehtë, pasi ushtrimi i rëndë pas një vakti mund të shkaktojë të vjella në vend.

Pini shumë ujë.

© pexels.com, © pexels.com

Uji do të ndihmojë procesin tuaj të tretjes, kështu që ju mund ta pini atë gjatë ose pas vaktit tuaj. Sidoqoftë, nuk ka nevojë të pini shumë prej tij menjëherë, pasi barku i mbushur me ujë do të bëjë zhurma të tmerrshme gjithashtu. Për më tepër, përpiquni të pini ujë të filtruar ose në shishe, pasi disa ujë çezme mund të përmbajnë klor. Nuk është e dëmshme, por mund të shkaktojë acarim nëse keni një zorrë të ndjeshme.

Provoni pak çaj bimor.

© pexels.com

Çajrat bimore të bëra me mente, xhenxhefil, kopër dhe senna mund të ndihmojnë tretjen tuaj dhe të qetësojnë muskujt tuaj të zorrëve. Kamomili është i mrekullueshëm për lehtësimin e ngërçeve në stomak, xhenxhefili zvogëlon fryrjen, dhe menteja është në gjendje të lehtësojë simptomat e stresit gastrointestinal. Këtë çaj mund ta shijoni pas një vakti apo edhe në mbrëmje, shumë kohë pasi të hani darkë.

Hani më ngadalë dhe përtypuni më shumë.

© depositphotos.com, © shutterstock.com

Së pari, kushtojini vëmendje procesit tuaj të ngrënies, pasi mund të përtypni shumë shpejt dhe të gëlltisni shumë ajër ndërsa hani. Shumë nga ky ushqim në stomakun tuaj mund të shkaktojë që ai të bëjë zhurmë. Së dyti, përpiquni të përqendroheni në përtypjen me kujdes të porcioneve tuaja, pasi kjo mund të parandalojë hyrjen e ajrit brenda. Për më tepër, sigurohuni që pjesët që hani nuk janë shumë të mëdha sepse pjesët më të mëdha, të përtypura keq, janë më të vështira për tu tretur.

Kontrolloni nëse hani ushqime që shkaktojnë gazra.

© pexels.com, © pexels.com

Gjëra të tilla si fasulet, thjerrëzat, bizelet, misri, makaronat, patatet, asparagu, brokoli, lakra, orizi kaf, bollguri dhe gruri i plotë shpesh janë përgjegjës për promovimin e gazrave të zorrëve. Por nuk do të thotë që ju duhet të hiqni plotësisht këto produkte nga dieta juaj. Ulja e sasisë dhe frekuencës mund të jetë e mjaftueshme.

Zvogëloni sheqerin dhe ushqimet me yndyrë të tepërt.

© pexels.com

Zorrët tuaja mund të prodhojnë shumë gaz kur përpiqeni të tretni sasi të mëdha sheqeri. Për më tepër, mund të shkaktojë diarre ose fryrje dhe do të krijohet zhurmë në zorrë. E njëjta vlen edhe për ushqimet e ngopura me yndyrë si proshuta, sallami dhe ushqime të skuqura që shkaktojnë fryrje. Ata nuk prodhojnë gaz, por ju bëjnë të ndiheni të fryrë dhe jo rehat.

Provoni hudhër

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Hudhra ka një përbërës të quajtur allicinë. Besohet se kjo kimikate mund të ndihmojë njerëzit me gastrit, i cili dihet se shkakton një zhurmë të bezdisshme të stomakut dhe çon në zhurmë me zë. Allicina ndihmon duke ulur inflamacionin e stomakut. Hani një pjesë të papërpunuar të hudhrës si gjënë e parë në mëngjes për të ndihmuar tretjen tuaj. Por nëse nuk jeni mësuar të hani hudhër, merreni me të lehtë në fillim dhe konsumoni vetëm pjesë shumë të vogla.

Hani rregullisht ushqime miqësore me tretjen.

© pexels.com, © pexels.com

Ju mund të përpiqeni të ndryshoni me kujdes dietën tuaj duke shtuar më shumë produkte që promovojnë një tretje të mirë. Midis këtyre janë kosi i thjeshtë, quinoa, fara chia, panxhari, xhenxhefil, kimchi, salmon dhe supë kockore. Për më tepër, mos harroni të qëndroni të hidratuar, pasi uji është i nevojshëm për tretje të shëndetshme. Në vend që të bëni vetëm meze, përpiquni të hani rregullisht vakte të pasura, por shmangni mbingrënien.

Konsumoni vakte të ndërmjetme me pakicë

© pexels.com, © pexels.com

Një arsye tjetër pse stomaku juaj mund të bëjë zhurmë është sepse jeni i uritur. Kjo çështje është e lehtë për t’u marrë meqenëse gjithçka që duhet të bëni është të hani diçka të vogël. Vetëm sigurohuni që gjithmonë të keni disa ushqime të shëndetshme si fruta, perime të prera ose fruta të thata.

Provoni çaj jeshil në vend të kafesë.

Kafeja është një ushqim acid që mund të jetë arsyeja pse stomaku juaj është kaq i zëshëm, por një filxhan çaj jeshil është një alternativë e mirë. Mund të lehtësojë fryrjen, të largojë gazin e barkut dhe të ndihmojë ulcerat e stomakut.

Ashtu si kafeja, ai përmban kafeinën, kështu që do t’ju sigurojë një nxitje shtesë të energjisë. Për më tepër, çaji jeshil përmban komponime të shëndetshme bioaktive dhe antioksidantë.

Mësoni për intolerancat tuaja ushqimore.

© pexels.com, © pexels.com

Ekziston mundësia që disa nga produktet që hani të ndikojnë dhe të shqetësojnë stomakun tuaj pa e ditur madje. Ju mund të vizitoni mjekun tuaj dhe të kërkoni që ata të kontrollojnë nëse ka disa ushqime që duhet të shmangni. Intolerancat ushqimore, alergjitë dhe madje edhe infeksionet gastrointestinale mund të jenë problemet mjekësore të cilat fshihen prapa tingullit të zhurmshëm që vjen nga stomaku juaj, kështu që këshillohuni gjithmonë me mjekun tuaj.

Mundohuni të bëni më shumë sporte.

 

Të ulesh shumë gjatë ditës për shkak të punës ose studimit është bërë normë për shumë prej nesh. Por një mënyrë jetese e tillë mund të shkaktojë probleme të ndryshme në stomak, duke përfshirë tinguj të zhurmshëm, dhe e kombinuar me një dietë jo të shëndetshme dhe stres, mund t’i bëjë gjërat edhe më keq.

Mundohuni të shtoni disa aktivitete në rutinën tuaj të përditshme, si disa ushtrime të lehta, vrapim, yoga ose ndonjë gjë që ndiheni rehat duke bërë.