©depositphotos

Vera gjithmonë sjell diell dhe gëzim në jetën tonë, dhe ne do të donim aq shumë të kishim një tas me fruta të freskëta në tryezën tonë për aq shumë kohë sa të jetë e mundur.

Fatkeqësisht, shumica e ushqimeve kanë një kohë të shkurtër ruajtjeje.

Por mos u shqetësoni! Ne kemi mbledhur disa këshilla të dobishme për t’ju ndihmuar të shijoni manaferrat e freskëta, djathin dhe shijet e tjera për shumë më gjatë se zakonisht.

Manaferra + uthull + ujë

© Fabulesslyfrugal, © Allrecipes

Përzieni 1:10 uthull molle dhe ujë. Shpëlani manaferrat në këtë përzierje, kullojini, vendosini në një tas të veshur me letër dhe vendosini në frigorifer. Përzierja është e dobët, kështu që ju nuk do ta shijoni uthullën, dhe manaferrat do të zgjasin më shumë.

 Selino, brokoli, marule + letër varaku

Kjo është shumë e thjeshtë: mbështillni plotësisht brokolin, selinon, ose marulen në letër varak. Ata do të qëndrojnë të freskët për 2-3 javë ose më gjatë.

Djathë + letër pergamenë

© Dessertnowdinnerlater

Djathi do të rrijë më mirë nëse e mbështillni në letër pergamene dhe e vendosni në një tas qeramike ose qelqi. Mund ta vendosni edhe në një kuti plastike, por mbajeni pak të hapur. Mbajeni djathin në një pjesë të ngrohtë të frigoriferit.

Kajsi + ndarëse

Kajsitë e ruajtura mirë janë paksa të papjekura që nuk kanë njolla ose defekte të tjera. Nëse ka shumë për të ruajtur, vendosini ato në një kuti, duke e mbështjellur secilën në letër pergamene. Ju gjithashtu mund të përdorni një enë të pastër me ndarje, të tilla si ato pët vezët. Kajsitë piqen 10-15 ° C. Mostrat e pjekura duhet të ruhen në frigorifer në një qese letre.

Gjizë + sheqer ose kripë

© Depositphotos

Vendosni një pako të hapur me gjizë në një gotë ose enë smalti me një kapak. Për ta ruajtur në frigorifer, vendosni mbi të 2-3 kube sheqer. Ju gjithashtu mund ta ruani produktin pa frigorifer: derdhni një shtresë kripe në një tas steril, vendosni gjizën mbi të, mbulojeni me një leckë dhe vendosni një peshë në majë.

Rrush + litar

© Pixabay, © Flickr

Vendi më i mirë për rrushin në frigorifer është muri i pasmë. Zgjidhni varietetet, dhe mbajini rrushin në mënyrë që ata të prekin njëri-tjetrin sa më pak të jetë e mundur. Mund t’i ruani për një kohë të gjatë nëse i varni në një dhomë të thatë, të ftohtë, të errët dhe me ajër. Kopshtarët e mbajnë rrushin për më gjatë duke ndaluar ujitjen e tyre 1.5 muaj para se të mblidhen.

Xhenxhefil + ujë të zier ose letër pergamene

© Depositphotos

Nëse nuk ju intereson shumë për vetitë e shëndetshme të xhenxhefilit, por shqetësoheni për shijen e tij, ruajeni në frigorifer. Sidoqoftë, nëse doni ta mbani të freskët për një kohë të gjatë, thajeni pak në diell, më pas mbështilleni në letër pergamene dhe vendoseni në një vend të errët të freskët. Një mënyrë tjetër është ta lagni atë në ujë të zier dhe ta vendosni në frigorifer.

Mish + marinada + hithër

© Depositphotos

Mund të ruani mish të freskët pa frigorifer për 4-6 ditë. Për këtë, vendosni gjethe hithre përreth tij, mbështilleni në një leckë të njomur në uthull dhe vendoseni në tigan ose kuti druri. Mbyllni kapakun fort, dhe vendoseni 20 cm në tokë. Shpëlani mishin me ujë para gatimit.

Në frigorifer, mishi mbahet më së miri i mbështjellë me petë, dhe ekziston gjithashtu një metodë e ngrirjes së marinadës.

Qepë pranverë + shishe + ngrirës

© stocksnap

Një mënyrë e thjeshtë për ngrirjen e qepëve të pranverës është prerja e tyre dhe vendosja e copave në një shishe plastike. Thajini ato pak para se t’i futni në frigorifer. Nëse e bëni mirë, mund t’i ruani deri në dimër.

Domate + kërcell lart ose poshtë

© Pixabay

Mbani domate të papjekura me kërcellin e tyre poshtë në një qese letre ose në një shtresë të vetme në një kuti të ruajtur në një vend të freskët derisa të jenë të kuqe. Nëse ka fruta afër, etileni do të shpejtojë pjekjen.

Domatet e pjekura duhet të ruhen në temperaturën e dhomës me kërcellin e tyre drejtuar sipër, mundësisht domatet të mos prekin njëra-tjetrën.

Peshk + akull

© Depositphotos

Një kusht i rëndësishëm këtu është përpunimi i saktë pasi peshku është kapur. Ju nuk duhet ta transportoni atë në një qese plastike ndërsa është akoma gjallë.

Frigoriferat mesatare nuk mund të sigurojnë temperaturën e duhur për të ruajtur peshkun e freskët, por nëse e vendosni në një kuti akulli, mund ta zgjasni jetën e tij për 2-3 ditë.

Mollë + sirtar + letër

© Depositphotos

Mblidhni frutat në kohë dhe mbani dyllin të paprekur: i mbron ata nga kërpudhat. Dërgoni mollët tuaja në “karantinë” në një vend të freskët dhe hiqni qafe frutat e dëmtuara në 2 javë. Mbështillini me kujdes të mirët në letër ose velum (jo në gazetë).

Nëse keni shumë mollë, mund të mbuloni çdo shtresë me një shtresë letre. Ruajini kërcejtë në një cep të errët, sa më larg nga patatet.

Shalqi+ hi, rrjeta, argjila, myshkja ose kashta

© Depositphotos

Shalqinjt ruhen më së miri në një bodrum me një temperaturë prej rreth 2 ° C. Ata do të jetojnë atje për një kohë shumë të gjatë. Pritni një leckë dhe varni në një rrjetë ose vendosni ato në një raft, të mbështjellur në kashtë shtesë. Mundësi të tjera janë ruajtja e tyre në hi (në një fuçi) ose në myshk të thatë. Shalqinjtë zgjasin më gjatë në qoshe të errëta.

Gjalpë + furrë

© TeresaTronier

Kjo metodë e lashtë lejon që gjalpi të ruhet për 1-3 vjet. Vendosni kavanoza të sterilizuar në një enë pjekje, dhe vendosni gjalpin brenda tyre. Piqni gjalpin në furrë4në temperaturë 110 ° C për 15-20 minuta. Pastaj shtoni më shumë gjalpë në kavanoza, vendosni kapakët dhe lërini për 45 minuta të tjera në furrë. Tani gjalpi juaj është gati! Ftoheni dhe vendoseni në një raft.