© Depositphotos, © Depositphotos

Reklamimi dhe paketimi shpesh janë faktorët që përcaktojnë mënyrën e zgjedhjes së produkteve të reja të kozmetikës dhe bukurisë. Sidoqoftë, artistja e kozmetikës, ekspertja dhe autorja Paula Begoun mendon se nuk duhet të besoni shumë nga kompanitë që i bëjnë këto produkte – pretendimet e tyre janë shpesh thjesht të pavërteta.

Për ta vërtetuar këtë për ju, ne mblodhëm një listë të gënjeshtrave më të përhapura në lidhje me produktet e bukurisë. Vlen të kujtohet secila prej tyre.

Gënjeshtra e Parë: Sa më e famshme të jetë marka, aq më të mira janë efektet

© Depositphotos, © Depositphotos

Efektiviteti i një produkti bukurie përcaktohet tërësisht nga përbërja e tij kimike. As marka, as dyqani që e shet atë dhe as çmimi i tij nuk kanë ndonjë efekt në dobinë e tij.

E dyta: Ekziston një gjë e tillë si një produkt efektiv kundër plakjes

© Depositphotos

Pavarësisht nëse jeni i ri apo i moshuar, është e rëndësishme të përcaktoni se çfarë lloj lëkure keni dhe të përdorni produktet e duhura për t’u kujdesur për të. Fatkeqësisht, kremi i lëkurës që parandalon plakjen nuk ekziston.

Kur tregtohet një krem kundër plakjes, ajo që kompania po ju shet me të vërtetë është diçka që e mban lëkurën tuaj fleksibël, parandalon pigmentimin dhe i bën rrudhat më pak të dukshme.

Kremi për sytë në asnjë mënyrë nuk ndryshon nga kremi i fytyrës. Është i njëjti produkt, vetëm se në një kavanoz më të vogël – dhe për një çmim shumë më të lartë. E vetmja gjë për t’u mbajtur mend është se paralajmërimi në paketim për të shmangur kontaktin me sytë është i vërtetë.

E treta: Kremi mund t’ju ndihmojë të heqni qafe celulitin

© Depositphotos, © Depositphotos

Nëse kjo do të ishte e vërtetë, modelet nuk do të përdornin Photoshop. Aktualisht, nuk ka absolutisht asnjë të dhënë shkencore ose produkt kozmetik që mund t’ju ndihmojë të heqni qafe celulitin.

Dieta juaj dhe regjimi i ushtrimeve mund të ndikojnë në sasinë e celulozës yndyrore që grumbullohet nën lëkurë, por asnjë produkt kozmetik nuk do ta heqë qafe në mënyrë efektive.

E Katërta: Marrja e ngjyrës

© Depositphotos, © Depositphotos

Kjo vlen për marrjen e ngjyrës në plazh ose duke përdorur një shezlong dielli. Asnjëherë nuk është e shëndetshme për lëkurën tuaj. Nëse dëshironi t’i jepni asaj një hije tërheqëse, përdorni vetëm pak spraj ngjyrues.

E Pesta: Produktet organike janë më të mira se ato normale

© Depositphotos

Produktet organike janë vetëm një metodë marketingu. Prania e produkteve natyrale në kozmetikë nuk ka asnjë efekt nëse funksionon apo jo. Të ashtuquajturat “kozmetikë organikë” mund të jenë plotësisht të sigurt pasi ato nuk përmbajnë aq shumë kimikate, por kjo nuk do të thotë automatikisht se ato janë një lloj superprodukti.

Për më tepër, njerëzit që i bëjnë ato nuk do t’ju tregojnë kurrë se për produkte të tilla, në të vërtetë, përdorin kimikate të tjera për të ndihmuar në ruajtjen e përbërësve organikë.

E gjashta: Kremrat mund të ndihmojnë në heqjen e rrudhave të imëta

© Depositphotos, © Depositphotos

Nuk ka produkte kozmetikë të aftë të na shpëtojnë plotësisht nga shenjat e shtrirjes, rrudhat ose qarqet e errëta poshtë syve. Asnjë prej tyre nuk krahasohet me trajtime më serioze që kërkojnë injeksione.

Shkenca thjesht nuk e ka kuptuar ende, dhe do të duhet një kohë e gjatë derisa ne të shikojmë në kozmetikë në mënyrë të veçantë për të ndihmuar në lëkurën e rrudhur ose palosjet e padëshiruara.

E shtata: Kremi i diellit duhet të përdoret vetëm në plazh

© Depositphotos, © Depositphotos

Rezulton se përdorimi i kremit të diellit është një nga mënyrat më të mira për të ndihmuar në parandalimin e shfaqjes së rrudhave, zbardhjen dhe humbjen e përsosmërisë dhe kolagjenit.

Mos e hidhni poshtë idenë e përdorimit të tij edhe në vjeshtë dhe dimër. Mund të jetë krem hidratues me SPF, fondatinë me SPF, ose ndonjë lloj tjetër, por në të gjitha rastet duhet të jetë ai që përmban oksid zinku, dioksid titaniumi ose avobenzone.

E Teta: Shampoja mund të ndalojë rënien e flokëve

© Depositphotos, © Depositphotos

Përkundër asaj që kompania mund të shkruajë në shishe në mënyrë që t’ju joshë ta blini atë, shampoja nuk ka asnjë efekt në gjendjen e flokëve tuaj. Funksioni i saj i vetëm është pastrimi i tyre.

As marka dhe as çmimi nuk janë të rëndësishme. Vetë shampoja do të aplikohet vetëm në flokët tuaj për një periudhë të shkurtër kohore, kështu që cilido qoftë produkti ekzotik që gjoja përmban nuk do të përthithet në trupin tuaj. Sekreti për t’u kujdesur për flokët tuaj qëndron në përdorimin e zbutësve dhe maskave të posaçme për flokët.

E Nënta: Ju mund t’i lyeni flokët pa i dëmtuar

© Depositphotos

Boja moderne e flokëve heq pigmentin natyral të flokëve tuaj dhe e zëvendëson atë me një ngjyrë të ndryshme. Ky pigment i ri mund të mbetet në flokët tuaj për një periudhë kohore prej tre muajsh, ndërsa ngjyrat më të dobëta qëndrojnë për rreth një javë. Pra, cilat nuk i dëmtojnë flokët tuaj?

Ato që nuk shkatërrojnë pigmentin natyral të flokëve tuaj … por këto janë ato që nuk kanë asnjë efekt në ngjyrë. Pra, përgjigjja është e thjeshtë: të gjitha ngjyrat e flokëve kanë të njëjtin efekt dëmtues, dhe vetëm kënaja natyrale ka një shans të mos bëjë ndonjë dëm.