©depositphotos

Imagjinoni këtë: më në fund merrni kafshatën e parë të sanduiçit tuaj të preferuar dhe vëreni se buka ishte e mbuluar me myk! Kjo me siguri ju ka ndodhur një herë ose dy herë, dhe me shumë mundësi ju jeni shqetësuar për pasojat e mundshme. Dhe, në fakt, ka disa mënyra të ndryshme që trupi mund të reagojë ndaj kësaj.

Ne mësuam gjithçka rreth efekteve negative që myku në ushqim mund të ketë në trup. Dhe për më tepër, do t’ju tregojmë disa produkte që janë të sigurta për t’u ngrënë pasi të keni pastruar mykun prej tyre.

Pak myk mund të dëmtojnë mëlçinë tuaj.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Ka kimikate toksike që mund të gjenden në myk, dhe ato mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore si dëmtimi i mëlçisë, të vjella, vjellje dhe diarre. Megjithatë, kjo varet nga disa faktorë si sistemi juaj imunitar ose mosha. Një nga ato më të zakonshmet dhe më toksikët njihet si aflatoksina që madje mund të shkaktojë kancer.

Për fat të mirë, jo të gjitha ushqimet e mykura e prodhojnë këtë kimikat. Sidoqoftë, mund të gjendet në kikirikë dhe misër fushash.

Bakteret brenda mykut mund të shkaktojnë simptoma të helmimit nga ushqimi.

Myku, në vetvete, nuk është aq i rrezikshëm dhe shanset që ju të sëmureni vërtetë janë të ulta. Sidoqoftë, ajo që mund t’ju bëjë të sëmurë janë bakteret që mund të rriten së bashku me të. Në këtë rast, mund të përjetoni simptoma si të vjella dhe diarre. Trashësia e tyre do të varet nga lloji i baktereve dhe sasia e ushqimit që keni ngrënë.

Ju mund të jeni alergjik ndaj mykut.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Ka disa njerëz që kanë reaksione alergjike ndaj mykut që gjendet tek ushqimi. Nëse jeni të ndjeshëm, është më mirë të qëndroni larg tij, dhe në rast se e hani gabimisht, telefononi menjëherë mjekun tuaj. Simptomat që mund të jenë një shenjë e një reaksioni alergjik janë:

 • Sy që kruhen ose që lotojnë
 • urtikarie ose një skuqje
 • gulçime
 • rrjedhje hundësh

Ka ushqime me myk që trupat tanë mund t’i tretin lehtë.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Myku që përdoret në lloje të ndryshme të djathit është i sigurt për t’u ngrënë. Në fakt, djathi siç është gorgonzola, Roquefort dhe bluja janë bërë duke i prezantuar ato në spore specifike ndërsa kamembert dhe brie i kanë të bardhë. Por për fat të keq, ata nuk janë akoma në rregull për ata që kanë alergji nga myku.

Ushqime që janë të sigurta për t’u ngrënë pasi të keni hequr mykun

© depositphotos.com, © depositphotos.com

I sigurt për ta pastruar dhe ngrënë:

 • Sallami i fortë dhe proshuta e vendit e thatë
 • Djathë i fortë ku myku nuk është pjesë e procesit (nëse prerë të paktën disa centimetra rreth tij)
 • Djathë i bërë me myk por me myk shtesë që rritet mbi të (nëse e copëtoni këtë të fundit)
 • Fruta të forta për aq kohë sa ju pritni të paktën disa centimetra përreth

Hidhni:

 • Hot dogët dhe proshutën
 • mishi i pulës së gatuar i mbetur, tavat dhe makaronat
 • Djathi i butë, salcë kosi dhe kos
 • Perime dhe fruta të buta
 • Arra, bishtajore dhe gjalpë kikiriku
 • Bukë dhe sende të pjekura

Ky artikull është vetëm për përdorim informues. Nëse keni ndonjë shenjë të helmimit nga myku duhet të telefononi menjëherë mjekun tuaj.