©shutterstock

Shpërthimet e akneve dëmtojnë lëkurën dhe indin nën të. Trupi përpiqet të rregullojë këtë dëmtim dhe prodhon kolagjen. Nëse trupi prodhon shumë pak ose shumë kolagjen, shfaqet një shenjë.

Industria kozmetike ka gjetur shumë mënyra për të luftuar plagët, shenjat, mbetje e akneve, por mënyra më e lehtë dhe më e natyrshme për ta bërë atë është të trajtoni veten me disa ushqime të shijshme dhe të shëndetshme.

Ne besojmë se një dietë ushqyese dhe e ekuilibruar është çelësi për një lëkurë rrezatuese. Dhe ne kemi zgjedhur disa ushqime të shijshme për të vendosur në listën tuaj të blerjeve që do t’ju ndihmojnë të zvogëloni plagët e akneve dhe të përfitoni për shëndetin tuaj.

Kungulli

© Depositphotos.com, © Karalina S. / Unsplash

Pse funksionon: Kungulli është një burim i shkëlqyeshëm i niacinës, folateve, vitaminave A dhe B, dhe zinkut.

Çfarë bën: Niacina dhe folati rrisin qarkullimin e gjakut, përmirësojnë rinovimin e qelizave dhe janë të dobishëm në trajtimin e akneve. Farat e kungullit përmbajnë zink, i cili ndihmon në kontrollin e niveleve të hormoneve dhe prodhimin e vajit dhe ndihmon në shërimin e lëkurës. Vitamina A ndihmon në minimizimin e plagëve dhe shenjave të akneve.

Lakra jeshile

© Shutterstock.com, © Ronit Shaked / Unsplash

Pse funksionon: Lakra jeshile është e pasur me vitamina C dhe K dhe është një burim i mirë i bakrit dhe hekurit.

Çfarë bën: Vitaminat, mineralet dhe antioksidantët në këtë zvogëlojnë hiperpigmentimin dhe ndihmojnë për të shkëlqyer edhe më shumë tonin e lëkurës. Vitamina K funksionon për të zvogëluar njollat e errëta në lëkurën tuaj. Hekuri shpejton shërimin e plagëve përfshirë edhe shenjat e puçrrave.

Limoni

© Shutterstock.com, © Sarah Gualtieri / Unsplash

Pse funksionon: Lëngu i limonit është një astringent natyral. Shtrëngon lëkurën e varur dhe lufton të metat.

Çfarë bën: Lëvorja e limonit përmban flavonoide që kanë efekte mbrojtëse dhe antikancerogjene në lëkurën tuaj. Fillimi i ditës tuaj duke pirë një gotë ujë të ngrohtë me lëng limoni ose duke e përdorur atë si salcë sallate mund t’ju ndihmojë të arrini një lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese.

Patatja e ëmbël

© Nastasya Day / Pexels, © Depositphotos.com

Pse funksionon: Patatja e ëmbël përmban retinol dhe beta-karoten.

Çfarë bën: Trupi juaj shndërron e beta-carotene në vitaminë A. Kjo vitaminë funksionon si një pengesë e lëkurës kundër njollosjes, inflamacionit dhe poreve të bllokuara, të shkaktuara shpesh nga radikalet e lira.

Retinoli është një përbërës kryesor në shumë produkte bukurie pasi lufton kundër hiperpigmentimit, akneve, vijave të imëta dhe dhëmbëzave. Në vend që të blini krem të shtrenjtë, ju mund të shijoni formën origjinale të retinolit duke shtuar patatet e ëmbla në ushqimet tuaja.

Papaja

© Diana Oborska / Unsplash, © Shutterstock.com

Pse funksionon: Papaja është e pasur me një enzimë tretëse të quajtur papainë.

Çfarë bën: Papaina ndihmon në shfarosjen e qelizave të vdekura të lëkurës, hapjen e poreve dhe zbeh plagët e akneve. Ajo gjithashtu mban lëkurën tuaj të hidratuar dhe parandalon çdo ndarje të ardhshme.

Lulelakra

© Eric Prouzet / Unsplash

Pse funksionon: Lulelakra është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C dhe një aminoacid i fuqishëm i quajtur histidine.

Çfarë bën: Histidina mbron lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme UV që mund t’i bëjnë vendet më të errëta ekzistuese më keq. Vitamina C lufton kundër çdo dëmtimi të shkaktuar nga radikalet e lira, ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin, dhe shëron plagët.

Kuinoa

© Dan Dennis / Unsplash, © Depositphotos.com

Pse funksionon: Kuinoa përmban vitaminë B3.

Çfarë bën: Vitamina B3, e njohur ndryshe edhe si niacinamide, ndihmon në zbutjen e lëkurës që irritohet dhe pezmatohet për shkak të akneve, rosacea-s dhe madje edhe ekzemës. Ecdysteroidi, një element gjurmë që gjendet në kuinoa, ndihmon në heqjen e plagëve që janë shfaqur për shkak të akneve. Riparon lëkurën dhe minimizon acarimin.