©depositphotos

Vështirë se është e mundur të ushqehemi 100% shëndetshëm, por zakonisht duam të jemi të sigurt se trupi ynë do të përfitojë nga një produkt. Siç rezulton, ka ushqime që shumë prej nesh i konsiderojnë të shëndetshme kot.

Ne kemi zbuluar ushqimet tradhtare që maskohen si “të mira”.

Banane të skuqura

© Michelle Peters-Jones/flickr, © Tookapic/pexels

Përfitimi i tyre është se ato përmbajnë pothuajse të njëjtat gjëra si bananet: fibra ushqimore, hekur, kalium dhe magnez. Megjithatë prodhuesit shtojnë përmirësues të aromave dhe sheqer patate të skuqura të bananes dhe shpesh i skuqin ato thellë.

Si t’i zëvendësoni: patatet e skuqura banane të gatuara në furrë ose të thara me ajër.

Rruzë guri

© Tabeajaichhalt/pixabay, © belchonock/depositphotos

Ka shumë lloje të bukës së butë. Shpesh mund të takoni snacks që duken si bukë e butë që përmbajnë vajra të dëmshëm.

Si t’i zëvendësoni: thjesht lexoni me kujdes përbërjen. Nuk duhet të ketë maja, niseshte të modifikuar, ngjyrues ose antioksidantë. Buka e freskët më e mirë bëhet nga drithërat ose mielli i trashë i grurit.

Ushqime pa gluten

© publicdomainpictures, © Unsplash/pexels

Gluteni është një proteinë që përmbahet në drithëra dhe është gjëja që bën të mundur përzierjen e miellit me ujë. Është e rrezikshme vetëm për njerëzit me intolerancë ndaj glutenit, dhe ato përbëjnë vetëm 1% të popullsisë së Tokës. Të gjithë të tjerët nuk duhet t’i shmangin këto proteina pa u konsultuar me një mjek.

Ushqimet pa gluten përmbajnë shumë aditivë të rafinuar, gjë që i bën ato vetëm më të dëmshme.

Si të zëvendësohet: bukë e zakonshme. Mos hani shumë, por mos kini frikë.

Fruta të thata dhe të sheqerosura

© yimada/pixabay, © Regenwolke0/pixabay

Frutat e thata janë të shëndetshme në vetvete, por për t’i mbrojtur nga myku dhe për të mbajtur ngjyrën e tyre, ato trajtohen me fungicide dhe dioksid squfuri. Sa i përket frutave të ëmbëlsuara, përfitimi i tyre është edhe më i vogël për shkak të sasisë së madhe të sheqerit.

Si të zëvendësoni: përpiquni t’i thani frutat në shtëpi – nuk është aq e vështirë, por është shumë më e shëndetshme.

Djathë i përpunuar

© wikimedia, © picserver

Përveç faktit që ka shumë aditivë në djathin e përpunuar, ai përmban një sasi të madhe natriumi. Për shembull, një sanduiç me 3 feta djathë të përpunuar do të mbulojë 2/3 e kërkesës ditore për këtë element.

Si t’i zëvendësoni: lloje të ndryshme djathi cilësor, gjizë të kripur.

Fruta dhe perime të konservuara

© Boarding2Now/depositphotos, © yelenayemchuk/depositphotos

Prodhuesit shtojnë në perime të konservuara salcë Barbecue, uthull dhe gjëra të tjera që nuk janë me të vërtetë të shëndetshme. Për shembull, sipas ekspertit të ushqyerjes Nicole Rodriguez, një kuti fasule përmban rreth 3 lugë sheqer.

Si të zëvendësoni: zgjidhni perime të sapo konservuara me cilësi, pa kripë, sheqer ose konservantë, ose mund t’i bëni vetë.

Perime me niseshte

© lamaip/depositphotos, © publicdomainpictures, © wikimedia, © Pixabay

Misri, dardha, patatet dhe kungujt përmbajnë më pak fibra ushqimore, vitamina dhe minerale sesa perimet dhe pemët e tjera, megjithatë vlera e tyre kalorifike është më e lartë.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të refuzoni këto perime – thjesht nuk ju rekomandohet të hani shumë prej tyre, nëse vazhdoni të mbani një dietë.

Si t’i zëvendësoni: zgjidhni perime pa niseshte (të gjitha krokante, me lëng dhe jeshile), veçanërisht nëse i hani pas orës 18:00.

Kos

© ronstik/depositphotos, © Einladung_zum_Essen

Koset nga dyqani përmbajnë shumë sheqer dhe pak proteina. Për më tepër, nuk keni nevojë t’i përtypni, gjë që krijon përshtypjen se po hani diçka të lehtë.

Si t’i zëvendësoni: zgjidhni kos me përmbajtje të ulët sheqeri (më pak se 10 g për porcion) dhe proteina të larta (rreth 6 g për porcion). Ju gjithashtu mund të blini kos Grek dhe të shtoni fruta vetë.

Bollgur i çastit (foto e kopertinës)

Të gjithë e dinë që bollguri është i shëndetshëm, por pak njerëz e dinë që gjërat të cilat ju duhet t’i gatuani për 2-3 minuta nuk janë vërtet të dobishme.

Sa më të vogla copat, aq më shumë ato përpunohen dhe aq më i lartë është indeksi i tyre glikemik, kështu që ato do të sjellin kalori shtesë. Dhe, sigurisht, bollguri i çastit me aditivë dhe ëmbëlsues është edhe më keq.

Si ta zëvendësoni: zgjidhni bollgur të bluar trashë. Duhet më shumë kohë për t’i zierë, por ato do t’ju japin gjithçka që prisni nga bollgur i vërtetë.