©depositphotos

Shampoja nuk u bë pjesë e përhershme e rafteve tona deri në shekullin e 20-të.

Para kësaj, njerëzit mbështeteshin te sapuni i vjetër, i bërë nga pastrues të ndryshëm natyralë. Për fat të keq, sapuni nuk funksionon mirë në ujin e rëndë mineral që ne përdorim. Megjithatë, shampoja ka shumë disavantazhe të rëndësishme që shpesh na bëjnë të kërkojmë mundësi më të mira.

Ne duam të nxisim një mënyrë jetese më të shëndetshme dhe besojmë se ne mund ta përmirësojmë jetën tonë të përditshme me pak ndryshime, si kalimi nga shampoja në alternativat e saj.

Lexoni edhe një arsye më tepër duhet ta bëjmë këtë ndërrim në fund të artikullit.

Sodë buke

© pixabay.com, © depositphotos.com

Në fillim, mund të mendoni se kjo këshillë është pak e paqëndrueshme. Sode buke në flokët tuaj? Mos u shqetësoni, soda e bukës është në të vërtetë një shtresues natyral, që do të thotë se mund të heqë qelizat e vdekura të lëkurës dhe papastërtitë, të zvogëlojë vajin e tepërt dhe të ndihmojë në largimin e skalitjes dhe kruajtjes të skalpit të kokës. Në tërësi, ajo detokson butësisht flokët tuaj.

Receta: Përdorni 1 lugë gjelle sodë buke për 1 filxhan ujë. Flokët e trashë dhe kaçurrelë mund të kenë nevojë për më shumë sode, ndërsa flokët e hollë dhe të thatë mund të kenë nevojë më pak. Hidheni atë në shishe dhe tundeni derisa soda të tretet. Hidheni përzierjen në flokët tuaj të lagur dhe fërkojeni, duke filluar nga rrënjët.

Uthull molle

© depositphotos.com

Për shkak të aciditetit të uthullës së mollës, ajo ngadalëson rritjen e majasë që shpesh çon në humbje të flokëve. Gjithashtu siguron minerale dhe vitamina thelbësore për të mbështetur shkëlqimin, forcën dhe butësinë, ndihmon në ruajtjen e ngjyrës së flokëve dhe rregullon ekuilibrin e pH të flokëve.

Receta: Përzieni një lugë gjelle uthull molle me një filxhan ujë në një shishe dhe tundeni. Derdhni atë në flokët tuaj pasi t’i keni larë, dhe më pas shpëlajini tërësisht.

E verdha e vezës

© depositphotos.com, © pixabay.com, © Kwame Anim / unsplash

Plasja e vezëve në kokë tingëllon si një çmenduri, apo jo? Megjithatë vezët janë plot me proteina dhe vitamina që flokët tuaj do t’i duan plotësisht. Vezët veprojnë si një surfaktant, duke nxjerrë papastërtitë përgjatë gjatësisë së flokëve tuaj. Ajo gjithashtu punon si një zbutës për flokët e thatë. Në përgjithësi, ato do t’i lënë flokët tuaj të butë, të pastër dhe me shkëlqim.

Receta: Rrihni një vezë në një shishe duke e tundur. Bëni dush dhe derdhni të gjithë vezën në flokët tuaj të lagur. Lëreni të veprojë për 1-3 minuta dhe më pas lajeni me ujë të freskët.

Aloe vera

© pixabay.com

A e dini se sa baktere dhe kërpudha jetojnë në kokën tuaj? Epo, për fat të mirë për ne, aloe vera ka shumë veti anti-bakteriale në përbërjen e saj. Mund të shkatërrojë qelizat e vdekura të lëkurës dhe efekti i saj anti-inflamator e bën aloen një kurë të shkëlqyeshme për zbokthin. Ajo gjithashtu heq nga flokët vajin shtesë, hidraton lëkurën, forcon flokët tona, dhe nxit rritjen e tyre.

Receta: Mund të përdorni xhel të thjeshtë ose të shtoni disa përbërës shtesë për ta bërë më fantastike. Masazhoni xhelin e aloe verës në flokët tuaj, nga koka e kokës deri tek majat. Lani flokët me një krehër me dhëmbë të gjerë. Lëreni këtë maskë të veprojë për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni.

Lëng limoni

© shutterstock.com

Limoni është një ushqyes i mirë dhe një nga alternativat më të lira dhe më të lehta të shampos. Acidi limoni në limon ka veti anti-mikrobike, dhe për shkak të rregulluesit të pH, e bën atë një pastrues të shkëlqyeshëm, veçanërisht për flokët me zbokth. Mund të funksionojë edhe si një ndriçues natyral.

Receta: Shtrydhni 1 lugë gjelle lëng limoni në 2 gota ujë dhe tundeni. Derdhni përzierjen mbi flokët tuaj, masazhojini për 2-3 minuta, dhe më pas lajini.

Vaj kokosi

© pexels.com

Vaji i kokosit është një ndihmës i vërtetë midis produkteve të bukurisë natyrore dhe përdoret për të gjitha, nga heqja e grimit deri te shërbimi si mbrojtje nga dielli. I pasur me vitamina, stimulon rritjen e flokëve, i ruan ata nga thatësia dhe ju mbron nga ndikimet negative të mjedisit. Parandalon gjithashtu rënien e flokëve dhe ju ndihmon kur trajtoni zbokthin.

Receta: Vendosni vaj kokosi natën në flokë të thatë, duke u siguruar që çdo fije të jetë e mbuluar, pastaj mbështilleni me një peshqir dhe lëreni të qëndrojë për 20-30 minuta.

Çaj

© pexels.com

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por herën tjetër kur të vloni ujë për t’i bërë vetes një filxhan të bukur çaji, bëjeni edhe një për flokët tuaj. Falë kafeinës, çaji nxit rrjedhjen e gjakut, hidraton lëkurën dhe shpërndan oksigjenin në trupin tuaj – dhe të gjitha këto gjëra përmirësojnë drejtpërdrejt rritjen e flokëve dhe parandalojnë humbjen e flokëve!

Receta: Bëni një çajnik me çaj, lëreni të ftohet dhe hidheni në kokë (sigurohuni që të mos jetë e nxehtë).

Vaj ulliri

© pexels.com

I pasur me lëndë ushqyese, vaji i ullirit zotëron shumë cilësi zbutëse dhe funksionon si një krem hidratues natyral, duke i bërë flokët të butë, elastikë dhe të shëndetshëm. Vaji zbut shtresat e jashtme të flokëve, duke u dhënë shkëlqim. Është më i dobishëm për flokët e trashë, të thatë dhe skajet e ndara.

Receta: Sasia që ju nevojitet varet nga gjatësia e flokëve. Flokët e shkurtër nuk kërkojnë më shumë se një lugë gjelle vaj ulliri të ngrohtë, ndërsa për flokë më të gjatë mund të duhet deri në 1/4 e filxhanit. Fërkojeni atë në kokën tuaj për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni.

Vaj i pemës së çajit

© shutterstock.com, © shutterstock.com

Ky është edhe një vaj tjetër që lufton bakteret dhe shëron inflamacionin. Është përdorur për të korrigjuar problemet e lëkurës për shekuj, duke përfshirë zbokthin. Pra, natyrshëm, bën një shampo të mahnitshme kundër zbokthit. Ai largon qelizat e vdekura, vajin shtesë dhe mbetjet e produkteve të tjera. Ai gjithashtu pastron poret tuaja, duke ndihmuar lëkurën tuaj të marrë frymë.

Receta: Gjithmonë hollojeni atë me vajra të tjera, si kokosi ose vaj bajame në një raport 1 me 10. Mund ta përdorni edhe si shpëlarje: përzieni 4-5 pika të vajit të pemës së çajit për çdo ons ujë.

Farat e fenugreekut

© Ajay Suresh / Wikimedia Commons, © depositphotos.com

Farat e fenugreek janë një burim i pasur me vitamina, proteina dhe acide që janë thelbësore për të inkurajuar rritjen e flokëve. Ata gjithashtu luftojnë bakteret dhe kërpudhat dhe janë mjaft efektive në zvogëlimin e rënies së flokëve. Edhe më shumë se kaq, ato janë përdorur për të trajtuar gjendje që çojnë në lëkurë të thatë dhe të irrituar, si zbokthi.

Receta: Zhytni farat gjatë natës. Grini 1-2 lugë fara dhe hidhni 2 gota ujë të nxehtë në pluhur. Si rezultat, duhet të keni një substancë të trashë. Masazhojeni në flokët tuaj dhe lëreni për 20 minuta, më pas shpëlajeni.

Pse të mos përdorni shampo…

Trupat tanë, duke përfshirë skalpet, prodhojnë natyrshëm vajra të shëndetshëm që mbrojnë flokët dhe lëkurën tonë, duke mbajtur të lagur dhe të butë. Shampot përmbajnë detergjentë, ashtu si në lavanderi dhe produkte për larjen e enëve, dhe ato mund të na heqin flokët nga këto vajra, duke lënë pas thatësi, kruajtje dhe zbokth.

Shampot përmbajnë kimikate, duke përfshirë sulfate dhe vaj mineral, të cilat nuk janë miqësore me lëkurën dhe janë gjithashtu një nënprodukt i gazolinës së distiluar. Nuk thithet në lëkurë, kështu që vesh lëkurën e kokës, duke u mbyllur në vajra ndërsa yndyrat dhe papastërtitë grumbullohen mbi të. Si rezultat, kërkon më shumë shampo për t’i larë të gjitha. Pra, sa më shumë shampo të përdorni, aq më shumë do t’ju duhet.

Duke marrë parasysh pikën e mëparshme, shampoja krijon një nevojë për produkte të tjera të flokëve. Ne kemi nevojë për një kondicioner për të luftuar heqjen e vajrave natyrale. Ekziston një listë e pafund me maska ​​flokësh, dyllë, xhel dhe detangues për të ndihmuar në rregullimin e pasojave të shampos.