©depositphotos

Dashuria fiton mbi të gjitha. Prish barrierat, lëviz malet, kalon oqeanet dhe ndryshon jetën.

Nuk ka asgjë që dashuria nuk mund ta kapërcejë … përveç gërhitjes, e cila është shkaku i tretë më i zakonshëm i divorcit në Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë e Madhe.

Për ata që gërhijnë dhe ata që ndajnë një shtrat me dikë që gërhet, ne kemi disa këshilla dhe truke me të cilat mund të përpiqeni të kapërceni këtë zakon irritues – dhe ndoshta të ndihmoni partnerin tuaj të vuajtur që të bëje një gjumë të mirë!

Flini në krah

Kur flini në shpinë, baza e gjuhës dhe qiellza bien në murin e pasëm të fytit, gjë që pengon frymëmarrjen dhe nga ana tjetër shkakton ato tinguj të bezdisshëm gërhitës. Nëse flini në njërën anë, mund t’ju ndihmojë të mbani fytin hapur, dhe ekziston një shans mjaft i madh që gërhitja të ndalojë.

Mundohuni të humbni pak peshë

Kjo është e ngjashme me atë çka përmendëm më sipër. Nëse jeni mbipeshë, mushkëritë dhe qafa bllokojnë marrjen e ajrit, duke shkaktuar gërhitje. Por kjo mund të jetë problemi më i vogël këtu, sepse mbipesha rrit gjithashtu shanset për të vuajtur nga apnea e gjumit.

Shfryni hundët mirë para se të shkoni në shtrat

Frymëmarrja përmes gojës shpesh shkakton gërhitje, prandaj është mirë që të provoni dhe të merrni frymë përmes hundës. Për këtë ju rekomandojmë të shfryni hundët mirë dhe, nëse është e nevojshme, përdorni disa sprej të hundës për të pastruar rrugët e frymëmarrjes para se të shkoni në shtrat. Një dobi shtesë e kësaj është se cilësia e gjumit tuaj do të përmirësohet.

Përdorni manikota hundësh

Nëse ju ose partneri juaj gërhitni për shkak të bllokimit të hundëve, mund të provoni të përdorni shirita të veçantë hundës që hapin rrugët tuaja të frymëmarrjes, e përmirësojnë atë dhe ndihmojnë në zvogëlimin dhe madje eliminimin e gërhitjes.

Shëroni septumin tuaj të shtrembër, rinitin ose ndonjë problem tjetër mjekësor

Nëse asnjë nga këto mjete ndihmëse dhe mjete shërimi nuk funksionon për ju, shkoni te mjeku. Një septum i shtrembër, sinusit kronik, kiste dhe probleme të tjera mjekësore mund të jenë arsyeja pse gërhitni, dhe mjeku juaj mund të sugjerojë se si t’i trajtoni ato.

 

Bllokoni veshët

Nëse asgjë nuk funksionon dhe partneri juaj nuk bie dakord për ndërhyrje mjekësore, një mundësi tjetër është të përdorni kapëse veshi për t’ju ndihmuar të flini. Thjesht mos i përdorni ato çdo ditë pasi veshët tuaj kanë nevojë për pushim.

Mënyrat natyrore

Ekzistojnë një numër antihistaminash natyrore, të tilla si hithrat, të cilat mund të ndihmojnë në kurimin e gërhitjes. Vendosni një filxhan me gjethe të thata hithre në dy filxhanë ujë të vluar për 10-15 minuta dhe pini çajin para gjumit. Të bëni gargare me çaj nenexhiku para se të shkojnë në shtrat gjithashtu ndihmon për të luftuar alergjitë.

Pastroni mirë shtëpinë

Alergjitë janë një nga shkaqet kryesore të gërhitjes, prandaj është shumë e rëndësishme të pastroni shtëpinë tuaj shpesh, veçanërisht dhomën tuaj të gjumit. Pastroni dhe lani perdet, çarçafët dhe qoshet.

Kujdesuni për dietën tuaj

Besojeni ose jo, kjo ka të bëjë shumë me gërhitjen. Shmangni vaktet e rënda dhe alkoolin para gjumit. Alkooli relakson muskujt e fytit, duke e bërë më të mundshëm gërhitjen.

Flini në një dhomë të veçuar nga partneri juaj

Fjetja në dhoma gjumi të ndara mund të tingëllojë paksa ekstreme, por në fund të fundit kjo është një mënyrë efektive për të dy që të bëni më shumë orë gjumë të bekuara dhe të siguroheni se do të jeni aktiv dhe rrezatues të nesërmen. Një tjetër alternativë është të flini në anët e kundërta të shtratit – njëri nga ” koka ” dhe tjetri nga ” këmbët ”.

Nëse asgjë nuk funksionon, mos u dëshpëroni. Gjithmonë ka një shans që me kohën të mësoheni me tingujt e gërhitjes që vijnë nga partneri juaj, dhe ato madje mund t’ju ndihmojnë të flini!