©depositphotos

Hiperhidroza, infeksionet e majave dhe stresi provokojnë djersitje të shtuar, e cila është shumë e dobishme për bakteret që shkaktojnë erë të keqe.

Ne kemi mbledhur disa këshilla se si të shpëtoni nga këmbët me erë një herë e përgjithmonë.

Hiqni bazat e shumimit të baktereve

Shumica e baktereve që shkaktojnë erë të keqe shumohen nën thonjtë dhe në zonat e ashpra të lëkurës. Mos harroni të pastroni thembrat me shtuf kur lani këmbët. Kujdesuni për thonjtë tuaj, dhe pritini ato shkurt.

Fshijeni zonën midis gishtërinjve pas larjes

© depositphotos

Podologët rekomandojnë jo vetëm fshirjen e këmbëve pas dushit por edhe përdorimin e një peshqiri midis gishtërinjve tuaj në mënyrë që të mos lejoni që lagështia e mbetur të bëhet shkak i një infeksioni kërpudhor.

Bëni pak çaj për këmbët tuaja

© depositphotos, © depositphotos

Taninet që përmbajnë gjethet e çajit zhdukin bakteret dhe zvogëlojnë djersitjen. Ju mund të bëni banja të tilla çdo ditë.

 • Krijoni 3 lugë çaji në 1 L ujë të nxehtë.
 • Shtoni 2 L ujë të ftohtë.
 • Vendosni këmbët për 15-30 minuta.

Uthull molle

© depositphotos

Uuthulla e mollës gjithashtu do të ndihmojë në largimin e aromës së këmbës:

 • Përzieni 0,5 uthull me 200 ml ujë të ngrohtë.
 • Zhytni një copë garzë në këtë tretësirë dhe vendoseni në këmbët tuaja për 20 minuta.
 • Lëreni lëkurën të thahet natyrshëm.

Përdorni vajra aromaterapie

© depositphotos, © depositphotos

Vaji i livandos do të jetë perfekt. Përveç fshehjes së aromës, ai gjithashtu ka një efekt baktervrasës:

 • Masazhoni këmbët me 4 pika vaj.
 • Ose bëni një banjë këmbësh:

2 pika vaj + 3-4 L ujë. Thith këmbët për 10-15 minuta në tretësirë.

Lani çorapet nga brenda

© depositphotos

Në këtë mënyrë ato do të pastrohen më hollësisht nga qelizat e lëkurës dhe bakteret. Çorapet nuk duhet të jenë sintetike.

Në shtëpi, ecni zbathur ose hiqni çorapet që vishni jashtë

© depositphotos

Kur ecni, çorapet tuaja mbledhin baktere nga dyshemeja, të cilat, duke hyrë në një mjedis të lagësht, fillojnë të shumohen.

Përdorni antidjersën tuaj edhe në këmbë

© depositphotos, © depositphotos

Antiperspirantët përmbajnë kimikate që ndihmojnë në zvogëlimin e djersitjes. Vendosini ato në mbrëmje, pas dushit, për të tharë lëkurën.

Konsultohuni

Nëse këmbët tuaja jo vetëm që mbajnë erë të keqe, por edhe fillojnë të kruhen dhe qërohen, shkoni te mjeku. Këto mund të jenë simptoma të krimbave, një infeksioni ose mukoze (një sëmundje e shkaktuar nga kërpudhat parazitare).

Dezinfektoni këpucët

© depositphotos
 • Lani tërësisht pjesën e jashtme.
 • Zhytni shtrojat dhe lidhësit e këpucëve në një tretësirë klorheksidine (antiseptike).
 • Fshini pjesën e brendshme të këpucëve me një shtupë pambuku të lagur në klorheksidinë.

Mbajini këpucët tuaja të thata

© depositphotos, © depositphotos

Është më mirë të kesh dy palë këpucë për çdo sezon për t’i veshur me radhë. Nëse nuk keni një palë të dytë dhe këpucët janë të lagura, një metodë e mirë e vjetër do t’ju ndihmojë: vendosni brenda pak gazeta të mbledhura, dhe ato do të thithin lagështinë brenda natës. Ose mund të përdorni një tharëse elektrike.