©depositphotos

A e dini se shplarësi i gojës ka shumë përdorime përtej mbajtjes së freskët të frymëmarrjes?

Karakteristikat e tij antiseptike dhe antifungale mund të jenë të dobishme për një pjesë të gjërave të përditshme, nga trajtimi i akneve dhe zbokthit deri te pastrimi i syzeve dhe mbajtja e erës normale të këmbëve.

Ne gjetëm 16 përdorime befasuese dhe kursyese të parave për shplarësin e gojës që nuk kanë asnjë lidhje me dhëmbët tuaj.

Eliminon erën

© pixabay

Ndihmon për të eleminuar çdo aromë të zgjatur:

Pasi të keni prerë qepë, hudhër ose peshk në kuzhinë, thjesht fërkoni pak gargarë në duar.

Vendosni pak prej tij në një lavaman dhe masazhoni këmbët me të pas dushit për të mbajtur larg erën e këmbëve.

Ju gjithashtu mund të parandaloni që mbeturinat e kuzhinës tuaj të vijnë erë duke vendosur topa pambuku ose peshqirë letre të lagur në gargarë brenda koshit të plehrave.

Ndihmon në shërimin e kërpudhave në thonjtë dhe këmbët tuaja

Përzieni 2 pjesë të barabarta të gargarës dhe uthullës. Lagni një pambuk me përzierjen, dhe vendoseni atë në thonjtë dhe / ose këmbët 2 deri në 3 herë në ditë. Nëse e bëni këtë vazhdimisht, brenda dy javësh do të shihni rezultatet.

Parandalon zbokthin

Larësi i gojës ka veti antifungale, gjë që e bën atë të përsosur për të luftuar zbokthin. Para larjes, përzieni 1 pjesë ujë me 1 pjesë gargarë. Pasi të keni larë kokën me shampon tuaj të zakonshme, vendoseni këtë përzierje në lëkurën e kokës, lëreni të qëndrojë për disa minuta dhe më pas shpëlajeni.

Qetësohet pickimet e mushkonjave

Kafshimet e mushkonjave janë shumë të zakonshme … dhe shumë të bezdisshme. Përdorni një pambuk të lagur me gargarë në zonën e prekur. Kjo do të zvogëlojë në mënyrë efektive ënjtjen dhe kruajtjen.

Mund të përdoret si tonifikues fytyre

© genial.guru

Nëse nuk keni tonifikues për fytyrën, mund të përdorni larësin e gojës. Jo vetëm që heq çdo grim dhe papastërti të tepërt por lufton edhe puçrrat. Vendosni pak gargarë mbi një copë pambuku dhe vendoseni mbi fytyrën tuaj, por mos e provoni nëse keni një lëkurë të ndjeshme ndaj kimikateve.

Parandalon infeksionin

Nëse keni bërë një pirsing të ri ose një tatuazh, larësi i gojës do të ndihmojë lëkurën tuaj të shërohet më shpejt dhe të parandalojë infeksionet. Thjesht vendosni pak prej tij mbi zonë çdo ditë.

Parandalon mavijosjen

Për të shpëtuar veten nga një mavijosje e pakëndshme (ose të paktën të zvogëloni pamjen e saj), hidhni pak gargarë në një pambuk dhe vendoseni në zonën e prekur.

Mund të jetë një deodorant i mirë

Ky është një mashtrim ideal për t’ju shpëtuar nga një situatë e turpshme. Merrni një top pambuku, zhyteni në gargarë dhe futeni nën sqetulla.

Parandalon morrat

Larësi i gojës është gjithashtu shumë e efektshëm për vrasjen e morrave të kokës. Lagni flokët me shpëlarës goje vendosni një kapuç dushi dhe lëreni për 15-20 minuta. Kur të mbarojë koha, shplajini flokët me ujë.

Relaksoni këmbët tuaja

© pixabay

Për të qetësuar këmbët e lodhura dhe me dhimbje, zhytini në një enë me ujë të ngrohtë dhe 2 ose 3 kapakë gargarë. Mbajini për të paktën 15 minuta.

Pastrues shishesh

Pastrimi i brendshëm i shisheve dhe heqja e erërave prej tyre mund të jetë një sfidë. Ju mund ta shmangni këtë nëse derdhni një përzierje prej 1 pjese të shpëlarësit të gojës dhe 3 pjesë uji brenda shishes, e lini të qëndrojë brenda natës dhe më pas shpëlajeni.

Pastroni furçën tuaj të dhëmbëve

Shplarësi i gojës ka veti antiseptike, prandaj është perfekt për pastrimin e furçës së dhëmbëve. Thjesht lagni fijet e furçës së dhëmbëve me larësin e gojës për disa minuta (është më mirë ta lini atë gjatë natës), dhe më pas shpëlajeni tërësisht me ujë të nxehtë.

Pastroni syzet

Syzet tuaja do të jenë krejtësisht të pastra nëse vendosni pak gargarë me një leckë të butë.

Pastroni banjën tuaj

© depositphotos

Nëse dëshironi që pajisjet tuaja të duken si të reja, pastroni ato me një përzierje prej 1 filxhan uji dhe gjysmë filxhani gargarë.

Për të hequr qafe mikrobet dhe aromat në zonën e tualetit, derdhni gjysmë filxhani gargarë dhe lëreni për një orë. Pastaj rrotullojeni përreth me një furçë tualeti.

Mbani mushkonjat larg

Insektet nuk e pëlqejnë erën e mentolit, kështu që ju mund të përdorni gargarë për të larguar mizat, mushkonjat, madje edhe milingonat (ato thjesht do të zhduken).

Spërkatni shtëpinë tuaj dhe vendet në të cilat ato mund të fshihen me një përzierje me gargare dhe ujë.

Mbani lulet tuaja të freskëta

Vendosni lulet tuaja të sapo prera në ujë. Për çdo ½ litër hidhni 3 kapakë gargarë. Kjo do të ndihmojë lulet të zgjasin më shumë dhe të duken më mirë.