©depositphotos

Ju mund të shkoni të flini dhe të zgjoheni ende duke menduar për të ngrënë atë copë çokollate të shijshme, ose ndoshta mund ta keni shumë të vështirë për të jetuar qoftë edhe një ditë pa domate.

Këto lloj dëshirash mund të nënkuptojnë se jeni të stresuara, por sipas disa studiuesve, ato tregojnë mund t’ju mungojnë edhe disa lëndë ushqyese.

Ne gjithashtu kemi disa dëshira një herë në disa kohë dhe vendosëm të gërmonim më thellë dhe të zbulonim pse dhe çfarë i duhet trupit në të vërtetë.

Ushqim pikant

Ushqimi pikant bëhet kështu kryesisht për shkak të specave. Përveç diçkaje të shkëlqyeshme, si përshpejtimi i metabolizmit, një përbërës i quajtur kapsaicinë mund të lehtësojë dhimbjen në nyjet dhe muskujt tuaj dhe madje mund të largojë migrenën tuaj.

Ne mund ta konsumojmë në mënyrë të pavetëdijshme dhe as të mos e kuptojmë se na bën të ndihemi më mirë.

Çokollatë e zezë

Disa çokollata të zeza përmbajnë më shumë kafeinë sesa një kanaçe me kola (rreth 30 mg). Ky komponent rrit zgjimin dhe energjinë tuaj sepse stimulon sistemin nervor qendror. Pra, çdo herë që ndiheni të lodhur dhe të përgjumur, është normale të dëshironi një copë çokollatë për t’u bërë më produktiv.

Opsioni i dytë se pse jeni kaq të dhënë pas çokollatës së zezë është sepse keni nevojë për magnez. Akoma, studiuesit nuk janë të sigurt për këtë, sepse ka produkte të tjera që përmbajnë magnez, si arrat.

Gjalpë kikiriku

Në përgjithësi, gjalpi i kikirikut është i pasur nga ana ushqimore. Ai përmban një përbërës që përdoret për të bërë ilaçe, kryesisht për uljen e niveleve të kolesterolit.

Ju gjithashtu mund të dëshironi gjalpë kikiriku për shkak të një mungese ushqyese. Ky produkt është një burim i proteinave, antioksidantëve, yndyrës, hekurit, magnezit dhe kalciumit.

Akulli

Dëshira për të përtypur akull shpesh shoqërohet me një mungesë hekuri. Mund të ndodhë me ose pa anemi. Arsyeja aktuale e dëshirës është e paqartë, por ekziston një sugjerim që përtypja e akullit mund të rrisë gatishmërinë nëse keni një mungesë hekuri me anemi.

Një tjetër version më pak i njohur se pse mund ta keni këtë dëshirë është stresi dhe problemet emocionale.

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirat janë shumë të larta në karbohidrate. Është e lehtë të ndihesh i kënaqur pasi të kesh ngrënë një fetë tortë sepse kjo shumë kalori mund të të japë shumë energji, shpejt.

Kërkimet kanë zbuluar se “koha universale e dëshirës për karbohidrate” është ndërmjet orës 3:30 pasdite. dhe 5 pasdite çdo ditë, prandaj bëni kujdes gjatë kësaj kohe nëse jeni në dietë të veçantë.

Gjithashtu, kur trupi juaj ndihet i uritur për bukë, tortë ose makarona, i mungon kromi ose azoti. Dhe disa studiues lidhin dëshirën për të ngrënë karbohidrate me humor të ulët dhe stres. Ngrënia e tortës çliron hormonin e lumturisë të quajtur serotoninë.

Mishi dhe hamburgerët

Nëse papritmas keni filluar të dëshironi hamburgerë, mendoni se çfarë saktësisht po ju bën t’i dëshironi. Është ndoshta mishi i kuq. Së pari, mishi përmban shumë proteina, kështu që mbase trupit tuaj i mungon. Së dyti, mishi i kuq përmban hekur, zink dhe vitaminë B.

Gjithashtu, një studim sugjeroi që të paturit një diete të pasur me proteina mund të jetë çelësi për t’ju ndihmuar të shmangni konsumin e tepërt dhe mbipeshën.

Pijet me gaz

Mund të jetë thjesht çështje shije që preferoni pije të gazuara, në vend të ujit të thjeshtë, kur ndjeheni të etur. Por pijet me gaz përmbajnë acid fosforik që ndërhyn dhe nxjerr kalcium dhe magnez nga kockat tuaja. Nëse tashmë pini shishe apo kanaçe çdo ditë, ekziston mundësia që të luftoni me marrjen e mjaftueshme të këtyre 2 lëndëve ushqyese.

Duke kërkuar edhe më shumë ujë me gaz, ju u hapni rrugë më shumë dëshirave për ushqim.