©depositphotos

Ka kaq shumë keqkuptime në lidhje me shtatzëninë, si, “gratë në pritje duhet të hanë 2, aka dy herë më shumë” ose “duhet të qëndroni larg kafesë gjatë gjithë 9 muajve”, sa është me të vërtetë e vështirë të zgjidhni atë që duhet të besoni.

Por jo të gjitha këto mite janë plotësisht të gabuara. Pra, në këtë artikull, ne do të dëshironim t’ju tregojmë se cilat lloje të sjelljes dhe veprimeve është më mirë të abstenoni gjatë shtatëzanisë dhe çfarë mund të bëni në vend të tyre.

Ne u urojmë nënave dhe foshnjave të ardhshme shëndetin maksimal dhe dëshirojmë të ndajmë 7 gjëra me ju, për të cilat duhet të jeni të vetëdijshme.

Pushimi në një vaskë ose sauna

Nxehtësia ekstreme në një sauna apo banjë është një shqetësim kryesor gjatë shtatëzanisë. Mund të jetë relaksuese, por nuk është mirë për bebet tuaja sepse nuk mund të rregullojnë temperaturën e trupit të tyre ndërsa janë në barkun tuaj. Disa studime sugjerojnë gjithashtu se nxehtësia e një sauna mund të çojë në komplikime serioze në trurin dhe palcën kurrizore të foshnjës së ardhshme.

Çfarë duhet të bëni:

Mos e ngrohni veten dhe mos qëndroni më shumë se 10 minuta në një banjë të nxehtë. Bëjini banjot në të njëjtën temperaturë si trupi juaj. Këshillohuni me mjekun tuaj, dhe nëse ai / ajo thotë se është në rregull për ju, thjesht kufizoni kohën që kaloni në sauna.

Të ngrënit shumë sheqer

Një studim tregoi se nënat që konsumonin sasi të mëdha sheqeri gjatë shtatëzanisë kishin fëmijë me probleme për të mësuar dhe aftësisë së kujtesës. E njëjta gjë vlen edhe për zëvendësuesit e sheqerit.

Çfarë duhet të bëni:

Hani më shumë fruta, në vend të ëmbëlsirave. Zvogëloni konsumin e pijeve me gaz.

Zënkat dhe të bërtiturat

Debati shkakton ankth, dhe kjo mund të dëmtojë fëmijën tuaj, veçanërisht sistemin e tyre imunitar dhe trurin. Për më tepër, ulëritja mund të jetë e keqe për nënën dhe do të çojë në dhimbje koke, nauze dhe probleme me gjumin.

Çfarë duhet të bëni:

 • Pushoni më shumë.
 • Flini sa duhet.
 • Meditoni.
 • Shëtisni dhe merrni ajër të pastër.

Të qarat

E qara gjatë shtatëzanisë është normale sepse mund të bëheni më emocionuese. Por mund të jetë e ndërlikuar dhe duhet t’i kushtoni vëmendje simptomave të ndryshme si humbja e oreksit, ndjenjat e fajit, gjumi i tepërt dhe humbja e interesit për çdo aktivitet. Këto simptoma mund të jenë një shenjë depresioni që më vonë mund të çojë në pasoja më serioze.

Çfarë duhet të bëni:

 • Nëse simptomat zgjasin më shumë se 2 javë, flisni me mjekun tuaj.
 • Gjeni një mbështetje, provoni të bisedoni me nënat e tjera ose gratë shtatzëna.

Probleme me gjumin

Sipas studiuesve, 78% e grave raportojnë më shumë gjumë të shqetësuar gjatë shtatëzanisë se zakonisht. Kjo humbje e gjumit mund të shkaktojë një humor të keq dhe nauze. Një studim gjithashtu zbuloi se gratë që flinin më pak se 6 orë në natë kishin lindjet më të gjata.

Çfarë duhet të bëni:

 • Planifikoni orarin tuaj të gjumit.
 • Mundohuni të ushtroheni për të paktën 30 minuta në ditë.
 • Pini shumë lëngje gjatë ditës.
 • Nëse nuk mund të flini, mos e detyroni veten, përpiquni të lexoni një libër të këndshëm, por mos jini aktiv.
 • Konsultohuni me mjekun tuaj se cili pozicion është më i miri për ju që të flini.

Stil jetese joaktive dhe mbingrënie

Fitimi i peshës gjatë shtatëzanisë mund të çojë në komplikime të lindjes, rritjen e fetusit dhe mbajtjen e peshës së nënës pas lindjes së fëmijës. Për më tepër, mund të rrisë rrezikun pasues të mbipeshes për fëmijën.

Çfarë duhet të bëni:

 • Mjekët rekomandojnë përafërsisht 30 minuta ushtrime për gratë shtatzëna të shëndetshme, në shumicën e ditëve të javës.
 • Mos harroni për të ecur. Do t’ju mbajë në formë dhe truri juaj do të marrë disa oksigjen, i cili është i rëndësishëm për shëndetin tuaj mendor.
 • Mbani nën kontroll dietën tuaj. Normalisht, një grua duhet të marrë 2,000 kalori në ditë, dhe nuk ka nevojë të ndryshojë këtë sasi në 6 muajt e parë të shtatzënisë. Por në tremujorin e fundit, duhet të merrni 200 kalori shtesë çdo ditë.

Konsumi i tepërt i kafeinës

Kur pini kafe, gjithmonë duhet të mbani mend se kafeina tejkalon placentën dhe hyn në rrjedhën e gjakut të foshnjës tuaj. Studimet zbuluan gjithashtu se konsumimi i tepërt i përditshëm i kafeinës mund të ndikojë negativisht në fetus. Në veçanti, gratë shtatzëna që pinë 8 ose më shumë filxhan kafe në ditë mund të kenë një rrezik më të madh për të lindur gjatë natës.

Çfarë duhet të bëni:

 • Është më mirë të kujdeseni për ushqimin tuaj dhe të zvogëloni konsumin e kafesë. Prandaj, 1 deri në 2 gota kafe në ditë është në rregull.

Ju lutemi mbani në mend se të gjitha informacionet e paraqitura në këtë artikull janë vetëm për qëllime informative. Mos harroni të konsultoheni me mjekun tuaj për gjërat që duhet dhe nuk duhet të bëni gjatë shtatëzanisë.