©depositphotos

Asnjë person në këtë planet nuk ka të njëjtën aromë trupi dhe secili person ka erën e tij unike.

Ndërsa është e natyrshme që trupat tanë të prodhojnë aroma të ndryshme, mund të jetë shkak për shqetësim kur ato aroma bëhen veçanërisht të forta dhe të pakëndshme.

Por mos u merakosni! Ne kemi një zgjidhje të thjeshtë për ju, të bërë me përbërës që mund të jenë tashmë të ulur në shtëpinë tuaj.

Ne jemi entuziastë të alternativave shtëpiake dhe natyrore për produktet e bukurisë dhe të kujdesit për veten. Ne jemi të ngazëllyer që ndajmë këto zbulime me ju!

Zhytni këmbët në uthull

 

Uthulla është një ilaç i fuqishëm në shtëpi antibakterial që lufton forma të ndryshme të baktereve, kërpudhave dhe mikrobeve për shkak të acidit acetik që përmban. Acidi acetik është provuar se përmirëson erën e këmbës dhe atletin.

Për të bërë një uthull të njomur, kombinoni:

 • 1 pjesë uthull
 • 2 pjesë ujë
 • disa pika vaj esencial të preferuar (opsional)
 • I trazoni në një legen dhe lërini këmbët të zhyten për 10 deri në 20 minuta. Bëni këtë një herë në ditë dhe shikoni që këmbët tuaja me erë të largohen!

Pastrim trupi me llum kafeje

© flockine / Pixabay, © Shutterstock.com

Llumi i kafesë njihen për vetitë e tyre thithëse të erërave. Për shkak të aromës së tyre të fuqishme, ju mund të pastroni duart me pak kafe të bluar për të hequr aromat e tjera të forta të kuzhinës si peshku, hudhra dhe qepa. Përndryshe, ju gjithashtu mund të përdorni llum kafeje për të hequr erën e trupit, duke e përdorur atë si pastrues trupi për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe për të zbuluar lëkurën e re dhe të pastër.

Për të bërë një pastrim për trupin me kafe, kombinoni:

 • 1 pjesë llum kafeje
 • 1 pjesë vaj kokosi ose ulliri
 • disa pika vaj esencial të preferuar
 • Përzieni të gjithë përbërësit në një tas ose kavanoz të vogël.

Për ta përdorur, lagni lëkurën tuaj dhe vendosni butësisht pastrimin në trupin tuaj. Masazhojeni butë për të shtresuar lëkurën tuaj. Shpëlajeni me ujë dhe sapun të butë. Përdorni pastrimin një herë në javë ose sa herë që gatuani me përbërës me erë të mirë.

Pastrim me ujë me limon

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da The everyday fork (@theeverydayfork) in data:

Limonët janë të pasur me vitaminë C dhe acid limoni, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e trupit tuaj nga bakteret që shkaktojnë erë. Pirja e ujit me limon dhe aplikimi i lëngut të limonit në sqetull mund të ndryshojë nivelin e pH të trupit tuaj, i cili gjithashtu mund të përmirësojë aromën e trupit. Vini re se ekspertët mjekësorë kanë zbuluar se acidet që gjenden në limon mund të reagojnë ashpër kur ekspozohen në diell, prandaj është më mirë të aplikoni pastruesin natën ose kur e dini se do të qëndroni brenda.

Për të bërë një pastrues të ujit me limon, përzieni:

 • Lëng i një gjysme limoni
 • 1 gotë ujë
 • Ju mund ta pini këtë përzierje ose të zhytni një top pambuku dhe të vendosni pastruesin në lëkurën tuaj.

Shpëlarja e gojës me vaj kokosi

Vaji i kokosit është i pasur me veti antibakteriale që janë provuar se ndihmojnë në higjienën e gojës. Ky vaj i gjithanshëm mund të zvogëlojë pllakat, gingivitin dhe erën e keqe të gojës.

Për të përdorur vajin e kokosit si një shpëlarje goje, i njohur gjithashtu si tërheqja e vajit, bëni gargarë:

 • 1 deri në 2 lugë vaj kokosi ekstra të virgjër
 • Zvarriteni rreth gojës dhe bëni gargarë në fyt për të paktën 5 minuta, ose shkoni për aq kohë sa 20 minuta.
 • Pështyni vajin dhe lajeni atë me pak ujë të ngrohtë.

Deodorant sode buke

© Evita Ochel / Pixabay, © Congerdesign / Pixabay

Soda e bukës është përdorur në shumë industri si një neutralizues i aromës për shkak të vetive të saj të fuqishme të thithjes së aromës. Ju gjithashtu mund të zbuloni se shumë deodorante komerciale përmbajnë sodë buke për të ndihmuar në luftimin e erërave të trupit. Sidoqoftë, vendosja e sodës së bukës në formën e saj të pastër drejtpërdrejt në lëkurën tuaj mund të shkaktojë reaksione të ndjeshmërisë, prandaj është më mirë ta përzieni me diçka tjetër para se ta përdorni.

Për të bërë një deodorant të thatë të sodës së bukës, kombinoni:

 • 1 pjesë sodë buke
 • 6 pjesë niseshte misri

Vendoseni në një shaker ose shishe pluhuri dhe tundeni butësisht para se ta aplikoni.

Për të bërë një deodorant të lagur me sodë buke, kombinoni:

 • 1 pjesë sodë buke
 • 2 pjesë vaj kokosi
 • Përzieni përbërësit në një tas të vogël dhe masazhojeni butësisht në lëkurë. Për një deodorant pa vaj, bëni një pastë me një lugë çaji sodë buke dhe pak ujë. Vendoseni në sqetull dhe lëreni pastën të thahet plotësisht para se të visheni.

Larës i aromës tonike të hudhrës

© iMattSmart / Unsplash, © Daniel West / FreeImages

Megjithëse shumë e shohin erën e saj të tepërt dhe të pakëndshme, hudhra është zbuluar se lufton aromat e trupit për shkak të vetive antibakteriale që përmban. Thjesht duke konsumuar më shumë hudhër në dietën tuaj, aromat e forta të trupit mund të përmirësohen.

Për të bërë një pastrues të aromës tonike të hudhrës, kombinoni:

 • 3 thelpinj hudhër të qëruar
 • 2 gota ujë

Vendosni hudhrën dhe ujin të ziejnë për 10 deri në 15 minuta. Lëreni përzierjen të ftohet dhe kullohet. Vendosni tonikun në trupin tuaj dhe lëreni për rreth 30 minuta para se ta shpëlani. Përsëriteni këtë procedurë çdo ditë dhe shikoni se çfarë do të ndodhë më pas!