©depositphotos

Interneti është plot me këshilla se si të bëheni tërheqës dhe të afroheni me qëllimin tuaj për të arritur atë pamjen yjore. Sidoqoftë, jo të gjitha rezultojnë të jenë të dobishme.

Kohët e fundit u ndeshëm me disa truke veçanërisht të çuditshme që na lanë vërtet të befasuara. Sidoqoftë, ato në fakt funksionojnë!

Përdorni birrë për flokë të shëndetshëm.

© depositphotos, © depositphotos

Birra përmban përbërës të tillë të dobishëm si maja e birrës. Është e pasur me vitamina dhe minerale që ushqejnë flokët tanë nga brenda. Ju mund ta përdorni birrën si një shpëlarje me zbutës.

 • Për ta bërë këtë, hollojeni birrën me ujë në raport prej 1: 1 dhe shpëlani flokët me tretësirën që rezulton pas larjes. Bjondet këshillohen të përdorin birra të lehta për të shmangur ndryshimin e tonit.
 • Ju gjithashtu mund ta përdorni birrën si një bazë për përgatitjen e maskave të flokëve.

Përdorni pluhur për bebe për të krijuar një efekt të rremë të qerpikëve.

© emma coyle moore/twitter
 • Lyejini qerpikët me një shtresë të vetme rimeli.
 • Armatosuni me një copë pambuku si në foto dhe vendosni pluhur për bebe mbi qerpikët tuaj.
 • Vendosni një shtresë tjetër rimeli në qerpikët tuaj, dhe ja! Një zgjidhje e thjeshtë dhe e lirë për arritjen e një efekti të qerpikëve false!

Përdorni korrektor për të krijuar një skicë të re të buzëve.

 

Nëse keni një skicë të turbullt të buzëve në mënyrë të natyrshme ose nëse buzët tuaja duken shumë të holla për të mbajtur buzëkuqë të errët, mos e humbni shpresën. Ju lehtë mund ta rregulloni situatën me anë të një korrektori.

 • Gjurmoni skicën e buzës suaj me një korrektor, duke “fshirë” konturet natyrale dhe më pas bëni hijen.
 • Kur korrektori të thahet, merrni një laps dhe vizatoni një kontur të ri buzësh, duke tejkaluar pak atë natyralin. Mundohuni të mos i bëni buzët tuaja shumë të mëdha.

Përdorni qymyr të aktivizuar për të zbardhur dhëmbët.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Steph Parry (@twinstephs) in data:

 • Vendosni një tabletë me qymyr të aktivizuar në një gotë dhe shtoni 5 pika ujë. Gatuajeni masën që rezulton për të hequr gungat.
 • Vendoseni masën në furçën tuaj të dhëmbëve dhe lani dhëmbët.
 • Ky trajtim duhet të aplikohet vetëm dy herë në muaj. Nëse e bëni më shpesh, mund të bëni që dhëmbët tuaj të bëhen tepër të ndjeshëm!

Përdorni buzëkuq të kuq për të fshehur shpejt rrathët e errët nën sytë tuaj.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da 🔮Nadine V.🔮 (@timebombbeauty) in data:

Nëse jeni në një nxitim për të hequr qafe qarqet e errëta nën sytë tuaj dhe korrektori juaj nuk bën punë, blogerët e bukurisë sugjerojnë të provoni teknikën e mëposhtme:

 • Me kujdes, në mënyrë që të mos lëndoni lëkurën delikate, vendosni buzëkuq të kuq në “harqet” poshtë syve tuaj. Hijeojeni atë, duke ndaluar të mos arrijnë qerpikët tuaj.
 • Vendosni dy shtresa të korrektorit, duke hijezuar secilën shtresë. Lëreni korrektorin të thahet. Më në fund, pluhurosni gjithçka.

Këshillohet që të mos përdorni shumë këtë metodë, në mënyrë që të mos dëmtoni lëkurën e ndjeshme rreth syve tuaj.

Përdorni fije për të bërë penelin me krahë të përsosur.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Rochelle Wick (@rochellewick) in data:

Ka shumë mënyra për të arritur vijën e dëshiruar të penelit. Kjo video përshkruan një veçanërisht të efektshme: duke përdorur një fije të trashë pambuku.

 • Merrni një fije dhe lyejeni me vijëzuesin e syve tuaj të preferuar.
 • Tërhiqeni fort spangon dhe vendoseni në syrin tuaj në mënyrë që të formojë një vazhdim të qepallës tuaj të poshtme.
 • Përdorni të njëjtën teknikë për të pikturuar vijën e sipërme.

Përdorni një pirun për të konturuar hundën tuaj.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Anu Dev (@50shadesofvanitty) in data:

Në mënyrë që të ndryshojë vizualisht formën e hundës dhe ta bëjë atë më të hollë dhe tërheqëse, shumë vajza përdorin konturimin: nxjerrjen në pah të kreshtës së hundës përgjatë gjatësisë së saj me një ngjyrë më të lehtë, ndërsa anët duken më të errëta.

Për t’i bërë linjat tuaja të konturit të lëmuara dhe simetrike, përdorni një pirun.

Përdorni lapsa të zakonshëm si penela.

© depositphotos, © depositphotos

Nëse vërtet dëshironi vija peneli në stilin e verës me ngjyra të ndezura, por nuk keni penel, përdorni lapsa me ngjyra të zakonshme.

Vendosni lapsa vizatimi në një gotë me ujë të nxehtë dhe prisni për disa minuta.
Nxirrni lapsat nga uji dhe përdorni ato për të nxjerrë krahët e penelit.

Përdorni balsam për buzët në vend të theksuesit.

© twitter

Vajzat shpesh nuk nguten të blejnë një theksues, duke preferuar të përdorin lloje të tjera të kozmetikës në vend të tyre. Në të vërtetë, gjëra të tilla si hijet me shkëlqim mund të përballen me detyrën po aq me efektshmëri.

E njëjta gjë vlen edhe për një tjetër “banor” të kudogjendur: balsami i buzëve. E vetmja pengesë e tij është ngjitësi i tij!

Përdorni sfungjer për larjen e enëve për kaçurrela perfekte.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da MAKEUP & RANDOMNESS🦄 (@charmiejanee) in data:

Siç rezulton, ju mund të merrni kaçurrela luksoze pa ndihmën e mashave (të cilat mund të dëmtojnë rëndë flokët tuaj). E vetmja gjë që ju nevojitet është një sfungjer për larjen e enëve.

 • Ndani flokët në fije dhe mbështillni secilën fije rreth mesit të sfungjerit.
 • Kthejeni sfungjerin në gjysmë dhe sigurojeni atë me një lidhëse prej gome.
 • Shkoni në shtrat. Ju do të jeni të sigurt që do të ndjeni një surprizë të këndshme mëngjesin tjetër!

Përdorni feta patate për të zbardhur sqetullat.

© depositphotos, © depositphotos

Errësimi i sqetullave është një problem që shqetëson shumë gra. Sidoqoftë, mund të zgjidhet lehtësisht me ndihmën e patateve!

 • Prisni hollë një patate dhe përdorni feta për të fërkuar sqetullat tuaja.
 • Përndryshe, ju mund të grini një patate dhe të përdorni lëngun që rezulton.

Përdorni majonezë në vend të një zbutësi për flokët.

© depositphotos, © Gregory Pace/REX/Shutterstock

Aktorja Blake Lively arrin t’i mbajë flokët e saj duken luksoze duke përdorur majonezë si zbutës. Ajo e përzien atë me vaj, e aplikon tretësirën në flokët e saj, pret për pak kohë dhe më pas i lan.

Sidoqoftë, për të gjithë ata që dëshirojnë të ndjekin këtë shembull, ekspertët këshillojnë të përdorin vetëm majonezë të bërë vetë, pasi që gjërat e shitura në dyqane përmbajnë koncentrate dhe kimikate të ndryshme të tjera.