©depositphotos

Ka shumë arsye që mund të ndiheni të plogësht gjatë gjithë ditës edhe nëse po flini mjaftueshëm. Mund të jetë një gjendje e quajtur sindromi i lodhjes kronike.

Por mund të nënkuptojë gjithashtu diçka më pak të rëndë, e cila mund të parandalohet lehtësisht duke përvetësuar zakone më të shëndetshme. Për shembull, duke ndryshuar dietën tuaj ose thjesht duke pirë më shumë ujë.

Ne nuk duam të dukemi si zombie gjatë gjithë kohës, kështu që jemi të kënaqur që ka hapa të thjeshtë që mund të ndërmarrim për ta shmangur atë!

Ju nuk jeni duke ngrënë si duhet.

Karbohidratet e rafinuara mund të jenë një burim i shpejtë energjie. Kur hani diçka si drithëra në mëngjes, biskota, makarona ose pizza, karbohidratet e rafinuara në to shkaktojnë rritjen e sheqerit në gjak dhe ju ndiheni më të energjishëm.

Sidoqoftë, kur nivelet e sheqerit në gjak ulen, ju do të filloni të ndiheni të lodhur përsëri. Dhe nëse vazhdoni të hani ushqime që përmbajnë karbohidrate të rafinuara, do të ndiheni të lodhur gjatë gjithë ditës.

Mundohuni të hani më pak sheqer dhe karbohidrate të përpunuara dhe t’i zëvendësoni ato me ushqime të pasura me fibra, si tërshëra, thjerrëzat dhe perimet.

Ju nuk jeni mjaft aktive.

Ju mund të mendoni se nëse vini në shtëpi e lodhur pas punës, shtrirja në divan mund t’ju ndihmojë të kurseni energji dhe të ndiheni pak më të energjisë. Është e rëndësishme të bëni të paktën disa ushtrime dy herë në javë, dhe kjo do t’ju ndihmojë të ndiheni më pak të lodhur gjatë gjithë kohës.

Një studim i vitit 2008 tregoi se të rriturit që bënin vetëm 20 minuta ushtrime me intensitet të ulët 3 herë në javë kishin nivele më të larta energjie dhe nivele më të ulta lodhjeje.

Ju nuk jeni duke bërë gjumë të mjaftueshëm cilësor.

© face to face/FaceToFace/REPORTER / East News

Ju mund të ndjeheni të lodhur edhe pasi të keni realizuar 7-9 orë gjumë të rekomanduar në natë. Kjo është për shkak se cilësia e gjumit tuaj është po aq e rëndësishme sa edhe ajo se sa gjatë flini. Mundohuni të flini dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë.

Gjithashtu mos pini kafe pasdite vonë dhe mos e kaloni kohën para se të flini në telefonin tuaj ose duke parë TV. Kjo do t’ju ndihmojë të përmirësoni cilësinë e gjumit tuaj dhe mund të mos ndiheni aq të lodhur gjatë ditës.

Keni ndjeshmëri ndaj ushqimit.

© shutterstock.com

Nëse ndiheni të lodhur pa ndonjë arsye gjatë ditës, mund të jetë një shenjë se keni intolerancë ndaj ushqimit. Disa nga më të zakonshmet janë gluteni, qumështi dhe vezët.

Ju nuk jeni duke pirë mjaftueshëm ujë.

© shutterstock.com, © shutterstock.com

Nëse nuk zëvendësoni ujin që trupi juaj humbet si rezultat i reagimeve të tij biokimike, do të dehidroheni. Kjo mund të çojë në nivele më të ulëta të energjisë dhe të bëjë të vështirë përqendrimin. Një studim tregoi se burrat që pinë ujë për të zëvendësuar atë që kanë humbur gjatë punës ndiheshin më pak të lodhur sesa kur nuk pinin ujë.

Ju jeni të stresuar.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Miranda (@mirandakerr) in data:

Hulumtimet kanë treguar se nivelet e larta të stresit mund të shkaktojnë lodhje. Për më tepër, një studim zbuloi se shmangia e ballafaqimit me stresin mund të çojë në nivele më të larta të lodhjes. Yoga dhe meditimi mund t’ju ​​ndihmojnë ta lehtësoni atë.

Ju mund të keni nevojë për më shumë vitamina

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Leona Lewis 🎼 (@leonalewis) in data:

Në dietën tuaj mund të mos ketë mjaftueshëm hekur, vitaminë D ose vitaminë B12. Disa nga ushqimet që kanë shumë hekur janë spinaqi, brokoli, mishi i kuq dhe gjeldeti. B12 mund të gjendet në qumësht, vezë, salmon dhe mish viçi, ose mund ta merrni si shtesë.

Për të marrë më shumë vitaminë D, hani më shumë kërpudha, peshk të yndyrshëm dhe prodhime deti. Gjithashtu, përpiquni të kaloni më shumë kohë në diell.