©depositphotos

Humbja e peshës kërkon përpjekje, por nuk ka pse të jetë aq zhgënjyese sa ç’mund ta imagjinoni.

Ju mund të bëheni të zgjuar dhe të konsumoni vetëm një lugë nga këto ushqime të pasura dhe ushqyese që do t’ju ndihmojnë të nxisni metabolizmin tuaj, të digjni lehtë yndyrat dhe të ekuilibroni nivelet e sheqerit.

Pavarësisht nëse planifikoni të bëni pushime në plazh apo thjesht doni të jeni të shëndetshëm, ne kemi bashkuar këto mënyra të lehta dhe efektive për të sjellë humbjen e peshës tuaj.

Merrni uthull molle për të ekuilibruar sheqerin tuaj.

© Libreshot.com, © Shutterstock.com

Ne të gjithë dimë për pastrimet e shtëpisë me uthull molle, por ka një arsye pse të famshëm si Katy Perry janë të dashuruar me të. Uthulla e mollës rrit ndjesinë e ngopjes duke ju bërë më pak të prirur për të ngrënë midis vakteve, dhe baza e tij i papërpunuar e viskozës e quajtur “nëna” është plot me probiotikë.

Është gjithashtu efektiv për balancimin e niveleve të sheqerit në trupin tuaj. Përmban rreth 5-6% të acidit acetik që ndihmon në krijimin e niveleve të sheqerit të qëndrueshëm në gjak, duke e bërë atë një aleat të shkëlqyeshëm sa herë që keni dëshirë për një copë të madhe të torte me çokollatë.

Vazhdimi i këtij zakoni është shumë i thjeshtë, mjafton të shtoni një lugë çaji uthull molle në një gotë ujë dhe ta pini çdo ditë para se të flini.

Përdorni xhenxhefil për të djegur në mënyrë pasive atë dhjam.

Kur duam të humbasim peshë duam të heqim qafe dhjamin pa humbur masë muskulore ose ujë. Për këtë, xhenxhefili është mbreti. Xhenxhefili ka diçka të quajtur efekt termogjenik në trup, kjo do të thotë se rrit qarkullimin që çon në një rritje të vogël të temperaturës së trupit. Kjo është arsyeja pse xhenxhefili është një strategji kaq e mirë, sepse efekti termogjenik përmirëson dhe rrit tretjen tuaj në një mënyrë të tillë që të digjni kalori pa shumë përpjekje.

Për të përfshirë xhenxhefilin në dietën tuaj, provoni të shijoni pak çaj xhenxhefili ose të bëni një kthesë disa prej vakteve tuaja të përditshme duke shtuar një lugë pluhur xhenxhefili ose xhenxhefil të grirë në tigan.

Përdorni vaj kokosi për të luftuar yndyrën e akumuluar në trupin tuaj

Jo vetëm që vaji i kokosit është i përbërë nga acide yndyrore që nuk grumbullohen në trupin tuaj si yndyra e akumuluar, por ato gjithashtu rrisin metabolizmin tuaj. Dhe meqenëse një metabolizëm i shpejtë rrit aftësinë tuaj për të djegur dhjamin, kjo gjithashtu ju ndihmon të humbni peshë.

Ju mund të zëvendësoni vajin tuaj të rregullt të perimeve me vaj kokosi për një vakt më të shëndetshëm. Mund ta shtoni në bollgur, ta përzieni me mjaltë ose madje të zëvendësoni kremin e kafesë me të për një ndryshim ekzotik të kafeinës. Është kaq e lehtë dhe e shijshme të shtoni vaj kokosi në dietën tuaj saqë pas disa ditësh nuk do të ktheheni më në zakonet tuaja të vjetra!

Gatuajeni me shafran të Indisë për të parandaluar grumbullimin e dhjamit.

© sondrakraakauthor / Instagram, © jahmu_chai / Instagram

Një nga erëzat më të dashura të kuzhinierëve në të gjithë botën, shafran i Indisë është gjithashtu aleati juaj kur bëhet fjalë për humbjen e atyre kilogramëve të tepërta. Ashtu si xhenxhefili, shafran i Indisë ju ndihmon të humbni peshë për shkak të vetive termogjene, ai rrit temperaturën e trupit tuaj dhe rrit metabolizmin tuaj duke jua bërë më të lehtë për të djegur dhjamin dhe për të hequr qafe dhjamin që keni grumbulluar në pjesë të trupit tuaj.

Shafran i Indisë është një mrekulli e vogël që parandalon grumbullimin e dhjamit në trupin tuaj. Pra, mos shkoni menjëherë në shafran të Indisë. Erëzoni pak gjoks pule ose viçi, shtojani supave ose, nëse jeni praktik, shpërndajeni atë në një gotë me ujë dhe pijeni.

Zëvendësoni sheqerin me mjaltë të papërpunuar për të kontrolluar dëshirat për sheqer.

© Pixabay.com, © Pexels.com

Mjalti mund t’ju ndihmojë të rimerrni humbjen e peshës në dorë sepse ka një efekt në oreksin tuaj. Nëse zakonisht ju tërheq sheqeri, zëvendësimi i tij me mjaltë të papërpunuar do t’ju ndihmojë të kontrolloni ato dëshira ushqimore. Sheqeri i tryezës shkakton uri, edhe nëse trupi juaj nuk ka nevojë me të vërtetë për ushqim. Përkundrazi, mjalti rregullon oreksin tuaj dhe ju bën të ndiheni të uritur kur trupi juaj vërtet ka nevojë.

Zëvendësimi i sheqerit me mjaltë mund të shkojë shumë. Vendosni mjaltë në çajin ose kafenë tuaj. Përdoreni atë në salcën tuaj të sallatës dhe shtojeni atë në kosin ose granolën tuaj.

Provoni farën e lirit për t’ju ndihmuar të ndiheni më të ngopur më gjatë.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Kapil Ka Kitchen (@kapilkakitchen) in data:

Është e pabesueshme se çfarë mund të bëjë një lugë gjelle farë liri për të ndihmuar në rënien në peshë. Ky superushqim është shumë i pasur me fibra që do të balancojë oreksin tuaj dhe do t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur deri në vaktin tuaj të ardhshëm. Ndihmon gjithashtu në nxitjen e metabolizmit tuaj, rrit tretjen tuaj dhe rregullon lëvizjet tuaja të zorrëve. Kjo është pikërisht ajo që ju po kërkoni kur përpiqeni të humbni peshë.

Shtimi i farës së lirit në dietën tuaj është e thjeshtë sepse është e lehtë dhe nuk e ndryshon shijen e ushqimit tuaj. Shtojeni atë në gojëmjaltat, shtrëngimet dhe lëngjet e frutave. Mund ta spërkatni edhe me sallatat ose supat tuaja dhe ta shtoni në recetat tuaja të bukës.

Balanconi metabolizmin tuaj me chia.

Ky superushqim është plot me fibra. Ngrënia e 2 lugëve chia do të thotë që keni konsumuar tashmë 40% të marrjes së fibrave të nevojshme. Kjo ju mban më të ngopur, aktivizon metabolizmin tuaj dhe rregullon zorrët tuaja.

Ato gjithashtu janë të pasura me proteina të cilat, si fibra, ju ndihmojnë të humbni peshë natyrshëm, sepse një marrje e lartë e proteinave zvogëlon oreksin tuaj, duke ju bërë më të fortë ndaj atyre dëshirave për çokollatë.

Ju mund të përfshini farat chia në dietën tuaj në mënyrën më të pakomplikuar. Ashtu si fara e lirit, shtojeni atë në vaktet tuaja të zakonshme dhe shijoni mirësinë e këtij superushqimi.

Ndihmoni trupin tuaj të djegë dhjamin me çaj jeshil

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Наталья Куприна (@kuprinanatala31) in data:

Çaji jeshil është përdorur për shekuj me radhë si një ilaç tradicional kinez për të trajtuar gjendje të shumta, por sot është i famshëm për vetitë e tij të humbjes së peshës. Çaji jeshil përmban kafeinë, edhe pse jo aq sa kafeja.

Por ende njihet si një stimulues për të ndihmuar djegien e dhjamit. Është gjithashtu plot me antioksidantë specifik që rrisin metabolizmin tuaj dhe ju ndihmon të humbni dhjamin. Pirja e rregullt e 2 deri në 3 filxhanë çaj jeshil do t’i ndihmojë përpjekjet tuaja për të arritur atë trup të shëndetshëm dhe të bukur për të cilin po përpiqeni!

Bëni gjumin tuaj të bukurisë duke përdorur qershi.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Bek & Veggie (@bekandveggie) in data:

Qershitë përmbajnë nivele të larta të melatoninës, hormonit kryesor për një gjumë të shëndetshëm. Ndoshta nuk duket e rëndësishme për humbjen e peshës, por në fakt është thelbësore që të keni një gjumë të mirë gjatë natës, sepse nëse nuk pushoni si duhet trupi juaj përfundon duke dëshiruar ushqime me shumë kalori. Dhe meqenëse jeni lodhur sepse nuk keni fjetur mirë, nuk do të jeni aq të fortë sa t’i thoni jo asaj qumështorës.

Ju mund të hani disa qershi disa orë para se të shkoni në shtrat dhe të përgatiteni për gjumin tuaj të bukurisë.