© zenden / Instagram, © thaligarcia / Instagram

Ndonjëherë një detaj i vogël mund të sjellë një ndryshim si nata me ditën, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për modën.

Sot, ne jemi duke u përqëndruar në dekolte, dhe më konkretisht, se si mund të zgjedhim llojin e duhur të dekolteve sipas llojit tonë të trupit. Nuk ka të bëjë me krijimin e rregullave që duhet të ndiqen – ka të bëjë më shumë me ekspozimin e disa trukeve që mund t’i përdorni në avantazhin tuaj për të përcjellë imazhin që dëshironi.

Të paktën këtë po thonë ekspertët.

Një dekolte e rrumbullakët

© emrata / Instagram, © thaligarcia / Instagram

Ky është një dizajn klasik në një formë të rrumbullakët. Është afër qafës dhe kryesisht tërheq vëmendjen e njerëzve në fytyrë dhe shpatullat tuaja. Afërsia e saj me mjekrën krijon iluzionin e gjinjve më të mëdhenj dhe një qafe më të shkurtër.

Për kë rekomandohet:

Gratë me qafë të gjatë dhe fytyra të holla, si dhe ato me shpatulla të gjera ose me gjoks të mesëm ose të vogël, mund të përfitojnë nga kjo dekolte sepse ndihmon në nxjerrjen e bukurisë së tyre natyrore.

Një dekolte katrore

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Anna Kendrick (@annakendrick47) in data:

Kjo dekolte në stilin e cilësisë së mirë është gjithmonë një mundësi e mirë për të shtuar një prekje të veçantë, argëtuese në veshjen tuaj. Përveç kësaj, forma e saj katrore mund të ndihmojë në krijimin e një grimë kontrasti, i cili mund të përdoret për të nxjerrë në pah format tuaja.

Për kë rekomandohet:

Ky dizajn është perfekt për vajzat me gjoks më të madh sepse zbulon mjaft lëkurë pa treguar shumë. Mund të përdoret gjithashtu për të dhënë përshtypjen se keni një qafë më të madhe ose shpatulla më të gjera pasi e gjithë ideja pas saj është pikërisht të krijoni këtë lloj kontrasti midis gjinjve dhe qafës.

Qafa V

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Alexandra Pomales (@alexandrapomales) in data:

Ky është një model tradicional që favorizon të gjitha llojet e trupit, por gjithmonë duhet të merrni parasysh thellësinë e vijës së qafës.

Për kë rekomandohet:

Një qafë V e shkurtër është ideale për gratë me gjoks të vogël që duan të tërheqin më shumë vëmendje në fytyrat e tyre, ndërsa një qafë V më e thellë do të zgjasë bustin e grave me gjinj më të mëdhenj. Është gjithashtu një aleate e shkëlqyeshme për vajzat me shpatulla të gjera dhe bust pasi krijon një pamje më të drejtë. Më në fund, gratë me qafë më të vogël do të vërejnë se qafat V do t’i bëjnë ato të ndihen më të gjata.

Një dekolte me jakë

© zendaya / Instagram, © gigihadid / Instagram

Ky është mbase stili më tradicional në listë dhe i përshtatet të gjitha llojeve të trupit. Nëse dëshironi të arrini një pamje klasike, femërore që ka edhe një elegancë, ky është opsioni i duhur.

Për kë rekomandohet:

Kjo dekolte e lirshme favorizon gratë me gjoks të madh, duke lënë hapësirë për vendosjen e gjinjve, duke krijuar një pamje të butë. Vajzat me gjoks të mesëm ose të vogël lehtë mund të zgjedhin një veshje më të ngushtë dhe përsëri mund të tërheqin vëmendje. Ato me qafë shumë të hollë mund të përdorin jakën për të dhënë përshtypjen se kanë një qafë më të gjatë.

Një dekolte me shpatulla jashtë

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da 𝓨𝒖𝒚𝒂 (@yuyacst) in data:

E njohur gjithashtu si një jakë “Bardot”, është një stil femëror dhe flirtues që nxjerr në pah kockën e jakës dhe fytyrën tuaj.

Për kë rekomandohet:

“Bardot” është ideale për vajzat me shpatulla të ngushta pasi i zgjat ato horizontalisht. Është gjithashtu një zgjedhje e mirë për gratë me gji të mesm ose të vogël.

Një dekolte asimetrike

© thaligarcia / Instagram, © iskra / Instagram

Kjo dekolte avangarde është zgjedhja perfekte për të zbukuruar një veshje pa humbur vërtet seriozitetin e saj ose sakrifikuar në dramë. Kjo kthesë e papritur mund ta bëjë një veshje të paharrueshme.

Për kë rekomandohet:

Gratë me shpatulla të ngushta dhe krahët e hollë që duan të zgjerojnë këto pjesë të trupit për një rast të veçantë duhet të zgjedhin këtë dekolte. Plus, ajo vë një kthesë origjinale në forma.

Një qafë breshke

© selenagomez / Instagram, © taylorswift / Instagram

Një dekolte që shtrihet disa centimetra lart, pothuajse duke prekur mjekrën tuaj, referohet si një qafë breshke. Është një mënyrë elegante për të çuar çdo veshje në nivelin tjetër. Mund të vishet edhe me xhinse ose një minifund.

Për kë rekomandohet:

Kjo është një nga sekretet më të ruajtura për vajzat që mendojnë se kanë fytyra ose qafa më të gjata. Nëse shqetësoheni për gjatësinë e qafës tuaj, këtu është një hile që mund ta përdorni gjithmonë. Zgjidhni një bluzë ose visheni me një qafë breshke që nuk është shumë e lartë. Duhet të ketë disa centimetër lëkurë të pambuluar midis mjekrës dhe veshjes.

Një dekolte e zemrës

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da camila (@camila_cabello) in data:

Romantike dhe joshëse, ky stil i dekoltesë në formë zemre i përshtatet shumë llojeve të ndryshme të trupit.

Për kë rekomandohet:

Hapja e saj tërheq vëmendjen në kthesat e gjoksit të grave me gjoks të madh, por gjithashtu ndihmon në krijimin e më shumë vëllimi për gratë me gjoks më të vogël. Përveç kësaj, kjo dekolte mund të përdoret për të zgjatur siluetën tuaj. Kjo, nga ana tjetër, mund të ju bëjë të dukeni më të dobëta, kështu që është perfekte për njerëzit që duan të kenë një pamje më të hollë.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Romee Strijd (@romeestrijd) in data:

Qafa e anijes është një tjetër mundësi e sofistikuar, klasike për vajzat që duan të shtojnë një nuancë dhe origjinalitet në veshjen e tyre. Është një dekolte më e gjerë që shkon nga shpatulla në shpatull, deri në kockën e jakës.

Për kë rekomandohet:

Meqenëse tregon lëkurën në pjesën e sipërme të gjoksit, ajo tërheq vëmendjen te shpatullat. Vajzat me shpatulla të ngushta dhe krahët e hollë do të shkëlqejnë me këtë pamje, si dhe ato me ije më të gjera sepse sjell më shumë ekuilibër në figurën e tyre.

Halter

Ky është një dizajn i freskët dhe jo aq i zakonshëm që i shton pak befasi një veshjeje. Është mënyra më e mirë për t’u dukur moderne dhe me stil në të njëjtën kohë.

Për kë rekomandohet:

Ky stil është ideal për gratë me shpatulla të gjera, sepse drejton vëmendjen e njerëzve deri në qendër të qafës. Kjo jep përshtypjen se shpatullat janë në mënyrë të përsosur në ekuilibër. Ajo gjithashtu rrit kthesat, kështu që rekomandohet për gratë me bel shumë të hollë.

Pa rripa

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Reese Witherspoon (@reesewitherspoon) in data:

Një këmishë ose fustan pa rripa lë një pjesë të madhe të pjesës së sipërme të trupit të zbuluar, duke tërhequr vëmendjen e njerëzve drejtpërdrejt në atë zonë. Është pak më rastësore dhe më e guximshme.

Për kë rekomandohet:

Gratë me qafë të gjatë mund ta tregojnë vërtet këtë pamje. Gratë me krahë të hollë do të dallohen për shkak të muskujve të tyre të tonifikuar, dhe ato me shpatulla të ngushta do të jenë në gjendje t’i bëjnë krahët e tyre të duken më të gjatë dhe të arrijnë një imazh shumë të ekuilibruar. Zakonisht është më i përshtatshëm për vajzat me gjinj të mesëm ose të vegjël pasi nuk ju nevojitet aq suport nga sytjena që zakonisht kërkon rripa.