Sunday, December 4, 2022
BallinaKëshilla10 Gabime në Rinovimin e Dhomës së Dushit që Nuk Duhen Përsëritur

10 Gabime në Rinovimin e Dhomës së Dushit që Nuk Duhen Përsëritur

Është një nga vendet më të vështira për t’u rinovuar në një apartament.

Në një hapësirë ​​shumë të kufizuar, ju duhet të vendosni një tualet, një lavaman, një vaskë, një dhomë për ruajtje dhe t’i bëni të gjitha të duken bukur dhe komode. Është një detyrë e vështirë edhe për dizajnerët më profesionistë, dhe kur planifikoni një rinovim për herë të parë, është pothuajse e pamundur të shmangni gabimin.

Këto janë gabimet më të njohura dhe si t’i shmangni ato.

Ngrohëse peshqiri, e lidhur me ngrohjen qendrore

© Arroww / Shutterstock.com, © Nataliia Sydorova / Shutterstock.com

Në shtëpitë e shumicës së njerëzve, ngrohësit e peshqirëve janë të lidhur me sistemin e ngrohjes qendrore. Duket si zgjidhja më e thjeshtë dhe më e lirë, dhe kjo është ajo që ofrojnë shumica e ndërtuesve, pasi këto ngrohës peshqirësh nuk kërkojnë ndonjë kosto shtesë.

Por ka një problem të madh me ngrohës të tillë: ato funksionojnë vetëm kur nxehtësia është ndezur, kështu që kur është e fikur, banjo bëhet e ftohtë dhe e lagësht.

Profesionistët rekomandojnë blerjen e ngrohësve elektrikë sepse janë shumë më të sigurt. Mund t’i ndizni dhe t’i fikni kur të dëshironi dhe nuk do të rrjedhin kurrë. Nëse dëshironi, mund të blini një ngrohës 2 në 1 që përdor ngrohje qendrore në dimër dhe energji elektrike në verë.

Fuga rreth vaskës

Duke përdorur funde dhe ngjitës, njerëzit zakonisht përpiqen të rregullojnë gabimet me paraqitjen. Për shembull, kur banjo është pak më e gjerë se vaska, kështu që pjesa tjetër duhet të mbulohet me një dërrasë plastike. Ose kur fuga midis vaskës dhe pllakave kërkon një izolues.

Zgjidhje të tilla shpesh do të çojnë në konflikte me fqinjët tuaj. Uji përfundimisht do të rrjedhë nëpër dysheme dhe do të krijojë një problem uji ose lagështie. Dërrasat e fundeve janë edhe më të rrezikshme: ato nuk rrjedhin menjëherë, por fillojnë të rrjedhin me kalimin e kohës.

Për të shmangur këto probleme, është më mirë të planifikoni banjën tuaj duke pasur parasysh madhësinë e saktë të vaskës. Fillimisht, instaloni vaskën dhe vetëm atëherë vendosni pllakat sipër saj. Kjo është mënyra e vetme për të arritur vulosjen e duhur dhe estetikën më të mirë.

Tapë gome

© Brett_Hondow / Pixabay

Gjatë instalimit të lavamanëve, ndërtuesit shpesh përdorin vula gome për t’u siguruar që pllakat dhe lavamani të mos rrjedhin. Pas disa vitesh, këto vula fillojnë të zverdhen dhe të duken keq dhe gjithsesi fillojnë të rrjedhin.

Për të shmangur këto probleme, mund të përdorni ngjitës me ngjyrë pllakash. Ata nuk ndoten dhe edhe nëse fillojnë të rrjedhin, gjithmonë mund të vendosni një shtresë të re.

Nuk ka ventilim të mjaftueshëm

Edhe nëse ajrimi është i mirë, mund të mos jetë i mjaftueshëm për banjën. Për shkak të qarkullimit të dobët të ajrit, dhoma do të jetë gjithmonë e lagësht, gjë që mund të çojë në shfaqjen e mykut. Për më tepër, nëse keni mobilje prej druri ose chipboard, ato mund të fillojnë të deformohen.

Një zgjidhje më e mirë është instalimi i një ventilatori ekstraktues që mund ta ndizni dhe fikni sa herë të dëshironi.

Pllaka me shirita në mure

Pllakat me teksturë mund të duken shumë të pazakonta dhe të këndshme kur janë në raft në dyqan. Por sapo të vendosen në mure, do të vini re menjëherë të gjitha disavantazhet. Larja e këtyre pllakave është tepër e vështirë, dhe heqja e të gjithë papastërtive është pothuajse e pamundur. Pas ca kohësh, do të hiqni dorë dhe do të shfaqet myku.

Është më mirë të përdorni pllaka të lëmuara që janë shumë më të lehta për t’u larë dhe që reflektojnë dritën shumë më mirë – kjo do të zgjerojë vizualisht hapësirën në banjë.

Pllaka të lëmuara në dysheme

Kur bëhet fjalë për pllakat e dyshemesë, është më mirë të blini pllaka me një strukturë. Ato janë shumë më të sigurta sepse pllakat e lëmuara me ujë mbi to janë shumë të rrëshqitshme. Edhe pse ato lahen më lehtë, siguria duhet të jetë e para.

Gjithashtu, dyshemetë e banjove lahen më shpesh se muret, kështu që gjithsesi nuk do të jenë aq të ndotura.

Vetëm instalimi i ndriçimit në tavan

Mungesa e burimeve shtesë të dritës mund të çojë në 2 probleme të kundërta. Nga njëra anë, drita e sipërme mund të mos jetë e mjaftueshme dhe qoshet do të jenë ende në hijet e mobiljeve.

Nga ana tjetër, mund të ketë shumë dritë në tavan kur thjesht dëshironi të relaksoheni në vaskë. Sigurisht, mund të ndizni disa qirinj, por një zgjidhje më praktike do të ishte marrja e burimeve shtesë të dritës. Dritat LED në pasqyrë ose në disa mobilje mund të krijojnë një atmosferë komode dhe t’ju ndihmojnë të rruheni ose të bëni grimin.

Tuba të dukshëm

Shumë pronarë apartamentesh vendosin të lejojnë tubat të jenë të dukshëm, duke pasur parasysh sigurinë. Nëse diçka fillon të rrjedhë, ajo do të jetë e dukshme menjëherë dhe e lehtë për t’u rregulluar.

Në realitet, kjo zgjidhje shkatërron të gjithë pamjen e banjës. Tuba që janë bërë nga materiale moderne dhe të instaluara nga profesionistë do të funksionojnë për dekada pa asnjë rrjedhje. Sigurisht, ju ende duhet të mendoni për panelet e hyrjes për të kontrolluar pjesët më të rëndësishme të sistemit të ujit.

Panele aksesi të bardhë

Njerëzit e guximshëm që vendosin të fshehin tubat në mure, ende shqetësohen për to, kështu që ata bëjnë panele të mëdha aksesi për të qenë në gjendje të rregullojnë disa gjëra kur nevojitet. Këto vrima shpesh mbulohen me dyer metalike ose plastike që duken vërtet të pavend.

Një zgjidhje shumë më e mirë është të bëni një kapak të vogël dhe ta mbuloni me të njëjtat pllaka që përdorni për banjën. Do të jetë e pamundur të vërehet, dhe do të duket akoma e mrekullueshme.

Nuk ka pllaka shtesë

Gjithmonë ekziston mundësia që të thyeni një pllakë të vetme dhe të prishni të gjithë pamjen e dhomës. Dhe kush dëshiron të ridekorojë të gjithë dhomën mbi një çarje të vetme? Epo, thjesht mund të ndodhë që pllakat që keni përdorur nuk janë në gjendje dhe nuk mund të blihen.

Vendimi më i mirë është të blini disa pllaka shtesë dhe t’i mbani ato anash për çdo rast. Është gjithmonë më mirë të mbash shtesa.

Nuk përdorni sensorë rrjedhjeje

Pasi keni investuar shumë para në banjën tuaj, gjëja e fundit që dëshironi të bëni është të mbuloni shpenzimet për fqinjët tuaj në katin e poshtëm, sepse ju keni prishur rinovimin e tyre. Njerëzit shpesh harrojnë sensorët e rrjedhjeve. Ato nuk janë shumë të shtrenjta dhe modelet moderne mund të dërgojnë njoftime në smartphone tuaj dhe të bllokojnë ujin.

Sigurisht, nuk ju nevojiten vetëm sensorë, por edhe valvola speciale në tuba. Në këtë mënyrë, nuk do të duhet të shqetësoheni për asgjë, edhe kur jeni larg shtëpisë.

Plus: Xhami në vend të perdes së dushit

© Klaise / Pixabay

Shumë njerëz i konsiderojnë perdet e dushit si një zgjidhje të vjetëruar, dhe qelqi – një zgjedhje e shkëlqyer dizajni. Në fakt, perdja e vjetër e mirë nuk është vetëm zgjedhja më e lirë, por edhe mënyra më e mirë për të mbrojtur hapësirën nga uji. Dyert e xhamit kanë shumë disavantazhe për të cilat njerëzit ankohen.

Xhami i vogël nuk ju mbron nga uji, xhami i madh e bën të pakëndshme hyrjen në vaskë. Ju mund të përdorni një derë rrëshqitëse, por ato thyhen shumë shpesh, dhe ju duhet ta lani xhamin pas çdo herë që e përdorni, përndryshe duket e çrregullt.

Për shumë njerëz, perdet janë shumë më të rehatshme. Nuk mund ta thyesh, nuk mund të të lëndojë dhe mund ta vendosësh gjithmonë në lavatriçe.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments