Tuesday, January 31, 2023
BallinaLifestyle10 Gjëra për të Cilat na Dhimbsen Paratë Por Prej Tyre Varet...

10 Gjëra për të Cilat na Dhimbsen Paratë Por Prej Tyre Varet Rehatia Jonë

Ndonjëherë dëshironi të kurseni në diçka të thjeshtë, të tilla si një kapele ose çorape.

Sidoqoftë, mallrat buxhetore shpesh bëhen nga materiale jo të cilësisë më të lartë, të cilat më pas mund t’i kthehen më shumë se një herë. Ne numëruam të paktën 10 gjëra për të cilat ia vlen të shpenzojmë para për të falënderuar veten në të ardhmen.

Çorape të ngrohta

© barb howe / Flickr, © CC BY 2.0

Çorapet janë krijuar për të ngrohur këmbët tuaja në mot të ftohtë dhe për të thithur djersën. Disa njerëz preferojnë madje edhe pantoflat e tyre të shtëpisë, kështu që ju duhet t’i qaseni zgjedhjes me mençuri.

Do të jetë më mirë të ngrohni një përzierje leshi dhe akriliku në dimër. Dhe ka edhe çorape të bëra nga leshi merino – ato ruajnë në mënyrë të përkryer nxehtësinë, thithin dhe heqin lagështinë nga lëkura. Ky është një opsion ideal, megjithëse produktet e bëra nga fije të tilla nuk janë të lira.

Produktet e pastra të leshit, natyrisht, janë të ngrohta, por është një material i ashpër, shpesh me gjemba – këmbët në to do të kruhen. Dhe, për shembull, çorapet e bëra prej pëlhure prej pelushi (që përmban poliestër), megjithëse të këndshme në prekje, nuk ngrohen vërtet.

Shollat e këpucëve

© Toshiyuki IMAI / Flickr, © CC BY-SA 2.0

Shpesh njerëzit nuk mendojnë fare për cilësinë e shtrojave në këpucët e blera. Ata ecin siç është, dhe më pas blejnë çdo shtrojë kur ato të fabrikës tashmë janë konsumuar. Meqë ra fjala, shumë prodhues të këpucëve nuk shqetësohen as. Si rregull, ata bëjnë shtrojë me mbështetje minimale të këmbës. Për shkak të kësaj, këmbët mund të lodhen dhe këpucët të konsumohen më shpejt.

Nëse vishni këpucë nga dyqani, jo të përshtatura, ka kuptim të blini shtroja të mira. Si rregull, ato zgjidhen me një konsulent në një dyqan të specializuar apo edhe me një mjek (për shembull, nëse ka probleme me këmbët).

Sigurisht, do të duhet të shpenzoni para për një blerje të tillë, por këmbët tuaja do të jenë të rehatshme. Dhe për dimrin e ftohtë ka edhe shtroja të veçanta leshi, me të cilat do të jetë e ngrohtë dhe komode.

Mbrojtëse smartfoni

Telefonat inteligjentë modernë zakonisht nuk janë të lirë. Prandaj, pajisja ka nevojë për një kasë të mirë, nuk duhet të kurseni në mbrojtjen e pajisjes. Ftohtë nëse kutia është e rehatshme dhe e këndshme në prekje, por materiali nga i cili është bërë meriton vëmendje të veçantë.

Silikoni dhe goma kanë më shumë gjasa t’i “merrnin goditje” vetes kur telefoni bie. Por kutitë plastike nuk thithin mirë goditjet, kështu që ato nuk do të ofrojnë mbrojtjen e nevojshme.

Krem për fytyrë

Pothuajse çdo lëkurë, madje edhe e yndyrshme, ka nevojë për hidratim, veçanërisht në dimër. Është më mirë të mos kurseni para dhe të blini një krem më të dendur për sezonin e ftohtë, i cili përmban lëndë ushqyese në sasinë e duhur. Opsionet buxhetore thjesht mund të jenë të padobishme.

Në dimër, shumë njerëz harrojnë mbrojtjen nga dielli. Edhe në stinën e ftohtë, rrezet e diellit mund të ndikojnë negativisht në gjendjen e lëkurës. Disa hidratues përmbajnë SPF. Po, mund të kushtojnë më shumë se zakonisht, pa mbrojtje nga rrezet ultraviolet, por shëndeti është më i rëndësishëm.

Karrige kompjuteri

© osseous / Flickr, © CC BY 2.0, © Karl Baron / Flickr, © CC BY 2.0

Një karrige e rehatshme nevojitet jo vetëm në punë, por edhe në shtëpi. Në fund të fundit, shpesh pas përfundimit të ditës sonë të punës, ne ulemi përsëri në kompjuter ose laptop. Dhe për ata që punojnë në distancë, është një domosdoshmëri.

Një karrige e pakëndshme mund të çojë në probleme me shpinën, qafën dhe shpatullat. Para së gjithash, ia vlen t’i kushtohet vëmendje mbështetëses së rregullueshme, mbështetjes së mesit dhe materialit të tapiceri. Pëlhura duhet të jetë e frymëmarrjes, jo shumë e ngurtë, por edhe jo shumë e butë.

Tenxhere

Shumë njerëz nuk shohin asgjë të keqe për të kursyer në tenxhere – duke blerë pjata më të lira ose duke përdorur ato që kanë ardhur nga gjyshja e tyre. Por edhe kuzhinierët jo-profesionistë do të jenë në gjendje të vërejnë se gatimi në tenxhere premium është shumë më i përshtatshëm.

Në kontejnerë të lirë, ushqimi shpesh ngjitet dhe digjet, pasi ngrohja është e pabarabartë. Përveç kësaj, tenxheret e mira do të zgjasin me vite, dhe gatimi do të jetë një gëzim.

Kur blini një tigan, është e nevojshme të merret parasysh materiali – nëse është i përshtatshëm për një pllakë të veçantë. Për shembull, në pllaka elektrike ose qeramike, nuk duhet të gatuani në enë bakri.

Liri krevati

Shumë njerëz zgjedhin pambukun, sepse është natyral dhe është relativisht i lirë. Mjerisht, të brendshmet e bëra nga ky material nuk janë aq të mira sa duket. Pambuku thith në mënyrë të përsosur lagështinë, duke krijuar një mjedis të rehatshëm për riprodhimin e mikroorganizmave të ndryshëm (përshëndetje, alergji). Përveç kësaj, ky material konsumohet shpejt.

Është më mirë të zgjidhni liri krevat mëndafshi. Po, është më i shtrenjtë, por materiali është hipoallergjik dhe më i qëndrueshëm, dhe gjithashtu shumë i këndshëm në prekje.

Lagështues

© Bill Smith / Flickr, © CC BY 2.0

Gjatë sezonit të ngrohjes, ajri në shtëpi bëhet i thatë. Në kushte lagështie shumë të ulët, shumë mikroorganizma përhapen më shpejt. Prandaj, në stinët e ftohta, lagështuesi është një shkop magjik. Shumë njerëz tashmë e kanë atë, por jo të gjithë i kanë vënë re avantazhet. Ndoshta vetë pajisja u zgjodh pa sukses?

Ju nuk duhet të blini lagështuesit më të thjeshtë të lirë – është më mirë të zgjidhni modelet më moderne. Ata janë më pak të zhurmshëm, disa madje kanë një sensor të lagështisë së ajrit dhe fiken kur arrihet vlera optimale.

Perde

© Tnarik Innael / Flickr, © CC BY-SA 2.0, © Glen Bowman / Flickr, © CC BY-SA 2.0

Perdet e mira të trasha janë një gjë shumë e nevojshme, por shumë njerëz nuk e mendojnë këtë. Truri i njeriut e percepton dritën edhe gjatë gjumit – nëse ajo hyn shumë në dhomë, rrahjet e zemrës rriten. Dhe kjo tashmë mund të çojë në pasoja negative shëndetësore.

Është më mirë të zgjidhni perde të errëta – ato pothuajse nuk e lënë dritën të kalojë nga rruga. Kjo do ta bëjë më të lehtë për të fjetur, dhe sytë do të relaksohen sa më shumë gjatë gjumit.

Kapelë

© Lucky Lynda / Flickr, © CC BY 2.0

Kapelja, sigurisht, mund të jetë një aksesor i modës, por në sezonin e ftohtë detyra e saj kryesore është të mbajë ngrohtë. Një kapele prej leshi ose pambuku do t’ju ngrohë më së miri. Por leshi i pastër është mjaft i ashpër, mund të shkaktojë acarim, i cili do të shkaktojë kruarje të ballit. Mbajtja e një kapele pambuku është e keqe për flokët tuaj. Opsioni ideal është leshi merino.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments