Tuesday, January 31, 2023
BallinaKëshilla10 Këshilla për t'u Veshur Ngrohtë edhe në Ditët më të Ftohta

10 Këshilla për t’u Veshur Ngrohtë edhe në Ditët më të Ftohta

Veshja me stil në dimër është një detyrë tjetër. Por të vishesh në mënyrë që rrobat të duken luksoze dhe të ngrohta duket si diçka nga kategoria e fantazisë.

Sidoqoftë, jo gjithçka është aq e ndërlikuar. Ne kuptuam në detaje se si dhe me çfarë të dilnim jashtë në të ftohtë, në mënyrë që të mos stopohemi nga ngrica në mes të semaforit.

Kapuç me buzë

Domosdoshmëri në mot të ftohtë me erë – një xhiboks me një kapuç mbi të cilin është qepur leshi. Sigurisht, leshi nuk duhet të jetë i vërtetë, leshi artificial është gjithashtu mjaft i përshtatshëm, veçanërisht pasi nuk duket keq. Dhe ai të mbron kështu: bordi krijon një pengesë ndaj erës dhe mbron fytyrën nga rrjedhat e saj të ftohta. Prandaj, nëse pemët lëkunden jashtë dritares dhe bora zbardh, nuk do të jetë e tepërt të zgjidhni një xhiboks me një kapuç “me gëzof” për dalje.

Indet që reduktojnë lagështinë

Nëse djersiteni papritur në të ftohtë, është shumë e rëndësishme që pëlhura që i përshtatet lëkurës të mos e thithë këtë lagështi, përndryshe do të jeni shumë të ftohtë. Prandaj, është më mirë t’i kushtoni vëmendje leshit, mëndafshit apo edhe sintetikës. Por pambuku, përkundrazi, thith shpejt lëngjet dhe nuk do të jetë zgjidhja më e mirë në të ftohtë. Një triko prej leshi natyral me një fyt të lartë është një opsion ideal.

Shumështresore

Nëse vishni disa veshje të ndryshme, mes të cilave ajri do të qarkullojë lirshëm, do të jeni më të ngrohtë se sa në një bluzë të trashë dhe një pallto leshi. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend se rrobat nuk duhet të shtypen fort pas trupit, duhet të ketë hapësirë ​​midis lëkurës dhe shtresave të indeve.

Dorashka, jo doreza

Përkundër faktit se dorezat janë më të përshtatshme dhe më të lehta për të manipuluar gjërat e vogla (për shembull, numëroni paratë ose përgjigjeni një telefonate), dorashkat do t’i mbrojnë më mirë duart tuaja nga i ftohti. Fakti është se gishtat që vijnë në kontakt të lirë me njëri-tjetrin do të lëshojnë dhe mbajnë më shumë nxehtësi sesa të ndara nga njëri-tjetri nga shtresat e pëlhurës së dendur. Sidomos tani ju mund të zgjidhni dorashka për çdo shije dhe buxhet.

Kapuç prej qethi

Zgjedhja e kapelës së duhur do të thotë me siguri të mos lini kokën dhe veshët të ngrijnë, dhe gjithashtu do t’i shtojë kompletimin dhe stilin e imazhit. Çfarë lloj kapelesh ka: lesh natyral, leshi, kapele me vesh, beretë, kapele. Por pothuajse zgjidhja më e mirë do të jetë një kapelë prej qethi. Kapelet e bëra nga ky material janë po aq të ngrohta sa kapelat e leshit, por janë më të buta, më të lehta për t’u larë dhe nuk thithin lagështi as nga jashtë (në rast të reshjeve të borës, për shembull) dhe as nga brenda (nëse koka djersitet papritur).

Kapelë bejsbolli

Nëse duhet të dilni në acar të fortë dhe dielli shkëlqen verbues, është e rëndësishme të kujdeseni për sytë dhe qerpikët. Këtu një kapelë me një vizore të madhe apo edhe një kapak bejsbolli që mund të vishen nën kapelën kryesore do të vijë në shpëtim. Nëse sytë nga dielli i ndritshëm ose era lotojnë, lotët mund të ngrijnë në qerpikët dhe ka një shans për t’i dëmtuar ato. Mbrojtëset e kapelës së bejsbollit do të ndihmojnë në parandalimin e kësaj.

Çizme me thembra të trasha

Taka e çizmeve dimërore shpesh është prej gome dhe kjo është logjike, sepse është e papërshkueshme nga uji dhe nuk rrëshqet. Por një faktor i rëndësishëm është trashësia e saj, ia vlen t’i kushtohet vëmendje kur blini këpucë. Në fund të fundit, sa më e trashë të jetë thembra (e jashtme ose e brendshme), aq më larg është këmba juaj nga toka e ftohtë dhe, në përputhje me rrethanat, aq më pak ngrin.

Pantallona të gjera

Xhinset e ngushta, edhe të izoluara brenda me disa astar, nuk janë zgjidhja më e mirë për të ecur në ajrin e ftohtë. Ka të bëjë me të njëjtën shumështresore. Është shumë më mirë të vishni geta të ngrohta, dhe sipër pantallona pak a shumë të lirshme, atëherë midis shtresave të rrobave do të ketë vend për ajër që do të ngrohë lëkurën tuaj.

Gatera

Nëse ka një shans për të ecur përgjatë shtigjeve me dëborë, është e rëndësishme që bora të mos futet në këpucë dhe të mos bjerë nën pantallona. Prandaj, nuk do të jetë e tepërt të vishni një palë çorape të gjata të ngrohta mbi çorape të zakonshme – ato do të jenë një shtresë shtesë që mbron këmbët tuaja nga bora dhe në disa raste do të ndihmojë në diversifikimin e veshjes.

Të brendshme termike

Kjo listë do të ishte e paplotë pa të brendshme termike. Këto rroba janë si një lëkurë e dytë, dhe zakonisht janë bërë nga materiale që ndihmojnë në rregullimin e temperaturës së trupit dhe kursejnë nxehtësinë e nevojshme. Të brendshmet termike do t’ju ndihmojnë t’i mbani duart, këmbët dhe bustin tuaj të ngrohtë dhe të thatë. Këto të brendshme janë veçanërisht të mira për situatat ku temperatura ndryshon vazhdimisht, për shembull, kur shpesh dilni në të ftohtë dhe ktheheni prapa.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments