Wednesday, March 22, 2023
BallinaKëshilla10 Mënyra Shtëpiake për t'u Dhënë Bukuri Thonjve Tuaj

10 Mënyra Shtëpiake për t’u Dhënë Bukuri Thonjve Tuaj

Thonjtë e njeriut janë po aq të fortë sa thundrat e kalit, sipas hulumtimeve. Por megjithatë, ne vazhdojmë t’i thyejmë ato!

Plasaritja e thonjve është një problem mjaft i zakonshëm dhe mund të shkaktohet nga thatësia, lagështia e tepërt, përdorimi i tepërt i pastruesit të manikyrit etj. Fatmirësisht, ka shumë ilaçe të thjeshta natyrore që mund t’ju ndihmojnë të arrini grupin e thonjve që dëshironi pa shkuar në sallone.

Ne kemi mësuar për disa nga këto ilaçe për lexuesit tanë. Hidhini një sy më poshtë!

Aplikoni kastravec.

© shutterstock.com, © Pixabay.com

Nëse vuani shpesh nga thonjtë e brishtë, mund ta largoni natyrshëm problemin duke aplikuar kastravec. Ai nuk është vetëm i pasur me vitamina A, E, B1, B2, B3 dhe C, por gjithashtu përmban kalcium dhe hekur. Thjesht lagni thonjtë tuaj në ekstraktin e lëngut të kastravecit për 5 minuta.

Përdorni Vicks VapoRub.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Edhe pse ky pomadë njihet për shërimin e kollës dhe ftohjes, mund të bëjë mrekulli edhe kur bëhet fjalë për mykun e thonjve. Një studim i botuar në Journal of the American Board of Family Medicine pretendon se përdorimi i Vicks Vaporub mund të kurojë thonjtë e brishtë dhe të luftojë kërpudhat. Mund ta aplikoni në zonën e prekur një herë në ditë.

Fërkoni mbi to vajin e pemës së çajit.

© depositphotos.com, © Pixabay.com

I njohur për vetitë e tij të mahnitshme antifungale, vaji i pemës së çajit gjithashtu ndihmon në mbajtjen e thonjve të shëndetshëm. Ju mund ta përdorni këtë vaj esencial nëse keni problem me mykun e thonjve duke e aplikuar me shtupë pambuku.

Pastroni me lëng limoni dhe sodë buke.

© Ienjoylongwalks / Reddit, © depositphotos.com

Për të anashkaluar sallonin dhe për të zbardhur thonjtë në shtëpi, fërkoni thonjtë me një pykë limoni ose aplikojeni me pambuk dhe lëreni të veprojë për 10 minuta. Për pastrim më të thellë, përzieni lëngun e limonit me sodë buke për të formuar një pastë të hollë dhe pastroni thonjtë me të duke përdorur një furçë dhëmbësh.

Konsumoni çaj bisht kali.

© hannahdelrey / Reddit, © depositphotos.com

Bishti i kalit është vërtetuar se ka veti antioksidante dhe anti-inflamatore. Pirja e 2 filxhanëve me çaj bisht kali është një mënyrë e thjeshtë dhe e lehtë për të mbajtur thonjtë e fortë dhe për t’i mbajtur ata që të mos thyhen shumë shpesh.

Aplikoni vajin e rigonit.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

I disponueshëm lehtësisht në një supermarket pranë jush, vaji i rigonit mund të përdoret për të mirëmbajtur thonjtë si një alternativë ndaj vajit të pemës së çajit. Ky vaj përmban timol, i cili është vërtetuar se ka veti të mahnitshme anti-bakteriale. Nëse vuani nga kërpudhat e thonjve ose problemet bakteriale, fërkojini thonjtë tuaj me shtupë pambuku të zhytur në vaj rigon.

Konsumoni ushqime të pasura me biotinë.

© shutterstock.com, © Pixabay.com

Për t’i bërë thonjtë tuaj të rriten më shpejt, është thelbësore të konsumoni ushqime të pasura me biotinë, një lloj vitamine B. Sipas një studimi, biotina është në gjendje t’i kthejë thonjtë e dobët në të fortë në vetëm disa javë. Disa ushqime që përmbajnë këtë vitaminë janë arrat, lulelakra, vezët e ziera, bananet dhe kërpudhat. Përfshijini ato në dietën tuaj të përditshme.

Masazhoni me vaj kokosi.

© nelly_ / Reddit, © depositphotos.com

Vaji i kokosit mund të ushqejë dhe hidratojë thonjtë tuaj dhe të mbajë kutikulat tuaja të shëndetshme. Merrni disa pika vaj kokosi dhe masazhoni thonjtë me të derisa të përthithet. Duke vepruar kështu do të shëroni shtretërit tuaj të thonjve dhe do t’i bëni ato të forta.

Zhyteni në uthull molle dhe ujë.

© shutterstock.com, © depositphotos.com

Për të trajtuar thonjtë e infektuar, thithini ato në një tretësirë ​​të bërë nga pjesë të barabarta të ujit dhe uthullës së mollës. Mbani thonjtë tuaj të njomur për rreth 30 minuta. Ose për një ilaç më të shpejtë, mund të aplikoni uthull molle në thonjtë tuaj të infektuar me shtupë pambuku.

Përdorni hudhër.

© shutterstock.com, © Pixabay.com

Ka shumë përdorime të hudhrës për t’u shënuar në një listë, por diçka për të cilën është e mrekullueshme është shërimi i kërpudhave të thonjve. Thelpinjtë e hudhrës përmbajnë veti antimikrobike që mund të mbajnë larg kërpudhat e bezdisshme. Thërrmoni disa thelpinj hudhër dhe bëni një pastë, më pas aplikojeni në zonën e infektuar.

Thonjtë e dobët mund të jenë gjithashtu një shenjë e një gjendjeje themelore. Nëse nuk jeni të sigurt nëse problemi juaj është thjesht kozmetik, këshillohet të konsultoheni me një mjek përpara se të provoni këto ilaçe natyrale.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments