Thursday, February 2, 2023
BallinaKuriozitete10 Veçori të Çuditshme të Gjërave të Zakonshme që i Shohim Çdo...

10 Veçori të Çuditshme të Gjërave të Zakonshme që i Shohim Çdo Ditë

Është e lehtë t’i marrësh gjërat në botën tonë si të mirëqena. Ne kalojmë pranë tyre çdo ditë dhe nuk i mendojmë shumë.

Por ndonjëherë, kur shikon diçka me sy të freskët, mund të jetë e habitshme. Këtu janë disa nga faktet më befasuese për disa nga gjërat më të zakonshme që shohim rregullisht.

Crackers kanë vrima për një arsye.

© C****xYumYum / Reddit

Kur mendoni për këtë, është shumë e çuditshme që shumica e krisurave kanë vrima në to. Përgjigja qëndron në shkencën pas pjekjes, dhe gjithçka ka të bëjë me avullin. Ato vrima lejojnë që avulli të dalë gjatë gatimit, gjë që parandalon formimin e flluskave të ajrit dhe prishjen e krisurave.

Kastravecat janë manaferra.

© guyhartstein / Reddit

Kastravecat në fakt klasifikohen si manaferrat brenda familjes së frutave, sepse ato rriten nga një lule e vetme me vetëm një vezë. Mjedrat, megjithëse nuk janë manaferrat e vërteta, formohen nga lule të shumta që secila zhvillon farat e veta.

Elefanti është i vetmi gjitar që nuk mund të kërcejë.

© kruger_explorer / Reddit

Elefantët janë gjitarët e vetëm që nuk mund të kërcejnë. Arsyeja është se këmbët e tyre janë të ndryshme nga këmbët e shumicës së gjitarëve – ata nuk kanë asnjë “nyje” në to, kështu që ata nuk mund të shtyhen nga toka.

Llapa e veshit të pulës mund të parashikojnë se çfarë ngjyre veze do të bëjnë.

© Chicken-of-Wisdom / Reddit

Ngjyra e një veze përcaktohet nga ngjyra e llapës së veshit të pulës. Pulat me llapë veshësh të bardhë bëjnë ekskluzivisht vezë të bardha, ndërsa zogjtë me lobe të errëta bëjnë vezë kafe.

Gomat fshirëse nuk punojnë vetëm me forcën e dorës.

© KovarD / Reddit

Lapsat prodhojnë shenja në letër sepse grafiti në to reagon me fibrat që përbëjnë letrën. Për shkak se grimcat e gomës janë ngjitëse, ato mbledhin grafit nga lapsat kur fërkohen kundër tyre. Prandaj, është një reaksion kimik dhe jo manual.

Ju mund të nuhasni shiun për një arsye.

© oldboy_and_the_sea / Reddit

Era e shiut është tepër e fortë. Edhe pse mund të jetë e vështirë të emërtohen aromat individuale që lëshojnë këtë aromë, ne e dimë aromën e saj të pagabueshme kur marrim një erë.

Bakteret, bimët dhe vetëtimat mund të kontribuojnë në aromën e freskët që shoqëron një stuhi shiu. Aroma njihet si petrichor dhe shkencëtarët janë intriguar prej kohësh nga tërheqja e saj e qëndrueshme.

Kokrrat e kafesë në fakt nuk janë kokrra.

© offtheplug*** / Reddit

Kokrrat e kafesë janë fara nga frutat e kafesë, një kokërr e kuqe ose vjollcë që rritet në pemë. Kokrra e kafesë, fara e bimës së kafesë, gjendet brenda asaj që quhet “qershia e kafesë”, e cila është mishi i kuq i frutave të pjekura dhe me lëng të kafesë.

Zgjohemi duke ndjerë të ftohtë për një arsye.

© when_i_remember / Reddit

Kur zgjohemi, fillimisht vërejmë se dhoma është paksa e ftohtë. Ne nuk e kuptojmë këtë në fillim. Megjithëse temperaturat bazë të trupit tonë bien pak gjatë gjumit, ne zakonisht nuk ngrohemi aq sa duhet për të arritur temperaturën tonë normale për disa orë pas zgjimit.

Pra, megjithëse jemi plotësisht të vetëdijshëm, mund të dridhemi dhe të ndihemi pak si ftohtë.

Bananet janë radioaktive.

© martia_larts / Reddit

Ndërsa kaliumi është një lëndë ushqyese jetike për njerëzit, ai mund të jetë i dëmshëm kur merret në sasi të mëdha. Është gjithashtu radioaktive, kështu që nuk është për t’u habitur që banania është raportuar të jetë një burim ekspozimi ndaj rrezatimit.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments