Sunday, December 4, 2022
BallinaLifestyle10 Veshje që na Mbulojnë Belin si pa e Kuptuar... Por...

10 Veshje që na Mbulojnë Belin si pa e Kuptuar… Por Ne e Dimë se si t’i Zëvendësojmë Ato

Të gjitha vajzat kanë lloje të ndryshme formash dhe përdorin stile të ndryshme.

Ekziston një stereotip që vetëm gratë e dobëta mund të mburren me një bel të hollë. Për fat të mirë, nuk është kështu, sepse me ndihmën e disa trukeve një grua e çdo ndërtimi mund të bëjë një siluetë të gdhendur.

Dhe as nuk keni nevojë të përdorni plastikë, dieta apo të blini të brendshme të shtrenjta shtrënguese.

Pantallona ose funde me bel të ulët

Është e mundur të tregoni belin me pantallona të ulëta vetëm nëse barkun e keni të zhveshur, por nuk është gjithmonë në vend. Nëse, përkundrazi, fusni këmishën brenda, silueta do të duket cilindrike, do të “vjedhë” belin.

Stilistët ju këshillojnë të zgjidhni pantallona dhe funde të larta për ta bërë vizualisht belin më të hollë: ky imazh do ta skalit atë.

Fustani është shumë i ngushtë

Ndonjëherë duket se asgjë nuk do ta tregojë belin si një fustan i ngushtë. Por ka edhe stile të tjera që do ta theksojnë shumë më mirë siluetën. Ky është një fustan me një majë të ngushtë dhe një fund të ndezur. Në përgjithësi, të dy stilet e bëjnë siluetën të gdhendur falë përshtatjes në zonën e belit dhe pjesës së poshtme të lirë, e cila zgjeron ijet.

Rregulli “sipër e bardhë – fundi i zi”

Duhet mbajtur mend se e bardha zgjerohet vizualisht, dhe e zeza, përkundrazi, ngushtohet. Prandaj, rregulli “sipër e bardhë – fundi i zi” duhet të përdoret saktësisht e kundërta: një hije e errët nga lart do të ngushtojë bustin, dhe një e lehtë nga poshtë do të zgjerojë vizualisht ijet. Kjo do ta bëjë belin më të theksuar.

Një tjetër mashtrim është të zgjidhni një fund me një printim të lehtë: gjithashtu do të tërheqë më shumë vëmendje tek ijet dhe do ta bëjë belin vizualisht më të ngushtë.

Fustane njëngjyrëshe

Blloku i ngjyrave (disa ngjyra në një artikull gardërobë) mund ta bëjë vizualisht figurën më të gdhendur. Rekomandohet veçanërisht përdorimi i ngjyrave të errëta në vendet e kthesave: ato mund të theksojnë në mënyrë shumë të favorshme belin.

Ka edhe modele fustanesh tek të cilët pjesa e sipërme apo fustani sipër është një ngjyrë dhe poshtë një tjetre. Efekti i tyre nuk është aq i fortë sa i një fustani me futje anash, por një gjë e tillë do të theksojë edhe belin dhe nuk do të bie në sy.

Prerje e gabuar e fustanit

Gjërat pa formë nuk lënë asnjë shenjë të belit. Stilistët këshillojnë të zgjidhni veshje me siluetë të theksuar. Gjëja nuk duhet të jetë e ngushtë, por një produkt pak i montuar do ta bëjë imazhin më të montuar.

Një zgjidhje e mirë mund të jenë shigjetat në gjoks. Ata gjithashtu theksojnë figurën.

Bluza dhe këmisha për lirim

Rekomandohet të ngjitni bluza dhe këmisha – në mënyrë që silueta të marrë një formë më të favorshme. Vlen të mbushni me pëlhura të dendura të ngushta dhe ato të lehta fluturuese. Ka një truktë vogël jete me këtë të fundit: duhet të ngjitni bluzën dhe më pas të ngrini duart lart. Pra, pëlhura nuk do të shtrihet, dhe silueta do të jetë më e relaksuar.

Mungesa e bizhuterive

Aurelie Dupont attends the Opening Season Paris Opera Ballet Gala as part of the Paris Fashion Week Womenswear Spring/Summer 2019 at Opera Garnier on September 27, 2018 in Paris, France.

Bizhuteritë mund të ndihmojnë në formimin e një siluete. Kështu, vathët e gjatë dhe një gjerdan do të theksojnë supet, dhe byzylykët në krah do të tërheqin vëmendjen te ijet. Kështu, këto 2 pjesë të trupit do të zmadhohen vizualisht, duke krijuar efektin e një beli aspen.

Xhaketë ose triko të lidhur

Nëse xhaketa apo pulovra nuk është e vendosur, atëherë t’i fiksoni do të thotë t’i thoni lamtumirë belit të hollë, sepse atëherë nuk do të shprehet fare nën rroba të drejta. Prandaj, stilistët rekomandojnë veshjen e veshjeve të tilla të zbërthyera: pëlhura do të kornizojë kthesat në anët, duke e bërë pjesën e përparme të trupit shumë më të ngushtë.

Një rrip i zgjedhur jo sipas llojit të formës

Kur zgjidhni një rrip, duhet të mbështeteni në llojin tuaj të figurës. Kështu, vajzat me bust të gjatë mund të mbajnë një rrip të gjerë, një rrip më i gjatë është i përshtatshëm për një bust të shkurtër, sepse vizualisht ka më pak hapësirë ​​në trup për të. Gjithashtu nuk rekomandohet të vishni një rrip të gjerë për vajzat me një bust të harlisur: ai do të fokusohet edhe më shumë në këtë pjesë të trupit.

Qafa është shumë e lartë

Jaka e verbër e fustanit shpesh fsheh tiparet e figurës, busti i sipërm duket më i sheshtë për shkak të bllokut të një ngjyre të fortë. Në këtë rast, është më mirë të kujdeseni për mënyra të tjera për të treguar belin, për shembull, për të zgjedhur një gjë me një skaj të ndezur. Por ju thjesht mund ta ndani bllokun e ngjyrave në pjesën e sipërme të trupit nëse zgjidhni rroba me një qafë më të ulët, dhe në mënyrë ideale një jakë V.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments