Wednesday, February 1, 2023
BallinaKuriozitete11 Gjëra për Kinën që As Blogerët e Njohur Nuk i Tregojnë

11 Gjëra për Kinën që As Blogerët e Njohur Nuk i Tregojnë

Kina tërheq me shkëlqimin dhe origjinalitetin e saj. Mjafton të mendosh se tashmë di shumë për këtë vend, pasi ka diçka të re. Sot do të tregojmë pak më shumë për veçoritë e jetës në Perandorinë Qiellore që janë të çuditshme për banorët e vendeve të tjera.

Ekziston një “hierarki” e qartë e gjërave për t’u larë

Ka gjëra që nuk është zakon të “futen” në një makinë larëse në shtëpi. Për shembull, brekët. Ato lahen me dorë në një legen të veçantë me një mjet të veçantë që gjoja vret të gjitha mikrobet dhe bakteret. Dhe ajo që nuk mund të bëni fare është të lani të brendshmet së bashku me çorapet tuaja.

Në Kinë, ekziston një gradim i caktuar i veshjeve, sipas të cilit çorapet janë në nivelin “më të ulët”. Ata janë më të pisët dhe thjesht nuk kanë të drejtë të jenë pranë frikacakëve.

Kllafat e thella konsiderohen si shenjë e bukurisë

Në Kinë, sfidat që lidhen me klavikulat janë të njohura. Vajzat ose derdhën ujë në fosën klavikulare dhe hodhën një peshk të vogël atje, ose vendosën monedha – ishte e nevojshme që ato të qëndronin. Dhe gratë kineze vendosin buzëkuq apo edhe një vezë pule në klavikulat e tyre.

Pse e bëjnë? Besohet se një fosë e thellë klavikulare tek një vajzë është një shenjë e bukurisë.

Takat janë jashtë pëlqyeshmërisë në punë

Në punë dhe, le të themi, në një ambient zyrtar, gratë kineze duhet të veshin këpucë ose me thembra të sheshta ose me taka shumë të ulëta. Ka përjashtime: takat e larta mund të vishen, për shembull, në një pritje zyrtare me një diplomat të huaj.

Dekolteja dhe barku duhet të fshihen nga sytë kureshtarë

© davegoudreau / Unsplash

Në Perandorinë Qiellore, nuk është zakon të vishni një qafë të thellë ose të tregoni stomakun. Është veçanërisht tabu të tregosh dekoltenë. Gratë që thyejnë këto rregulla konsiderohen ose rebele ose kolege profesionale të personazhit të Julia Roberts në Pretty Woman.

Disa vajza veshin majat e prera – kjo është ende e pranueshme, por jo aq popullore. Por të veshësh pantallona të shkurtra dhe të tregosh këmbët konsiderohet normale.

Për të mos u futur në telashe, duhet të dini gjuhën e shenjave

Kinezët përdorin gjeste që me shumë mundësi nuk do të kuptohen nga banorët e vendeve të tjera. Për shembull, nëse në një restorant një vizitor godet gishtin tregues dhe të mesëm në tavolinë, kështu ai shpreh mirënjohjen ndaj kamarierit. Ky gjest është përdorur në kohët e lashta gjatë ceremonisë së çajit.

Pasi u transferova në Kinë dhe duke mos ditur gjuhën, shpresoja për gjeste. Dhe më kot. Pas darkës, tezja e burrit doli dhe filloi të përkëdhelte pjesën e poshtme të barkut me një pyetje memece në sy. Mendova se ajo po më pyeste nëse isha shtatzënë. Unë tund kokën: “Jo!” Ajo tregon një gjest – dy gishta në gojë. Unë jam në hutim. Ajo më kap nga krahu dhe më tërheq përsëri në tavolinë. Rezulton se ajo po pyeste nëse isha plot. © Luda / YouTube

Kremi BB për meshkuj është në rritje

© Ni shi wo de rong yao / Tencent Penguin Pictures

Ka një numër në rritje të grave të pavarura financiarisht në vend që duan që partneri i tyre, ndër të tjera, të jetë i bukur. Edhe punëdhënësit u japin përparësi njerëzve të pashëm: 95% e të rinjve thanë se pamja e tyre ndikon drejtpërdrejt në pagat e tyre. Nuk është çudi që 20% e të rinjve përdorin krem ​​BB.

Por meshkujt nuk dëshirojnë që rregullimi i tyre të lidhet me diçka tipike femërore. Prandaj, prodhuesit dalin me emra të ndërlikuar për produktet e tyre. Pra, kremrat BB për të barazuar tonin e lëkurës dhe për të fshehur aknet quhen “krem tonik” (në gjuhën kineze, fjalë për fjalë është “krem pa grim”). Dhe buzëkuqi quhet “një balsam që rigjallëron ngjyrën e buzëve”.

Rrobat duhet të thahen në diell

“Për ne kinezët, tharja e rrobave në diell është një nga 5 gjërat kryesore që na duhen për të jetuar një jetë të lumtur. Ne nuk mund të jetojmë pa këtë erë të këndshme nga rrobat pas diellit. Edhe pas tharjes së rrobave në makinë tharëse, nga zakoni, shumë i varin në rrugë”, shpjegon Menxue, një grua kineze.

Vendasit kanë shenjat e tyre shumëngjyrëshe

© xuduo_shanghai / Unsplash

Nëse veshët e një kinezi bëhen të kuq, ai do të shikojë orën e tij. Sepse ai di për shenjën popullore. Nëse veshët digjen nga ora 23:00 deri në 13:00, kjo do të thotë që një burrë dhe gruaja e tij do të kenë një marrëdhënie harmonike. Epo, nëse kjo ndodh midis orës një dhe 3 pasdite, atëherë prisni të ftuarit.

Kinezët janë rritur shumë në gjatësi

© xuduo_shanghai / Unsplash

Ekziston një mendim se njerëzit në Kinë janë të shkurtër. Por si ju pëlqen ky fakt: në 35 vjet, gjatësia mesatare e meshkujve kinezë është rritur me 9 cm? Tani lartësia mesatare e djemve 19-vjeçarë është 175.7 cm, dhe vajzave – 163.5 cm.

Grupe të ndryshme etnike jetojnë në Kinë

© hanfulove / Flickr / Wikimedia Commons, © CC BY 2.0, © Thomas Schoch / Retas / Wikimedia Commons, © CC BY-SA 3.0

Kina është një vend multietnik, grupi më i madh etnik këtu janë kinezët Han. Ata përbëjnë 92% të popullsisë. Vajza në të verdhë dhe jeshile në foton e mësipërme, në të majtë, ka veshur një hanfu, një veshje tradicionale Han, shumë e ngjashme me mantelin që mund të shihni në dramat me kostum kinez.

Por në përgjithësi, më shumë se 50 grupe etnike jetojnë në Kinë, një prej tyre është populli Miao. Siç mund ta shihni (në foton në të djathtë), veshja e Miao është shumë e ndryshme nga Hanfu.

Vendasit duan kek me xhenxhefil me mish

© misbehave / Flickr / Wikimedia Commons, © CC BY 2.0

Në Kinë, ekziston një Festival i mesit të vjeshtës kushtuar hënës. Banorët e admirojnë ndriçuesin e natës dhe hanë bukë me xhenxhefil të veçantë, “hënë” yuebin. Brenda mund të jetë çdo gjë: paste fasule e ëmbël, pastë fara zambak uji, lychee dhe ananas. Megjithatë, mbushja më e njohur janë arrat dhe mishi i derrit të skuqur.

Cilën prej këtyre nuk e kishe dëgjuar mëparë në lidhje me Kinën…

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments