Wednesday, February 1, 2023
BallinaLifestyle11 Gjëra për të Cilat Gratë Italiane Nuk Kursejnë Kurrë, edhe Nëse...

11 Gjëra për të Cilat Gratë Italiane Nuk Kursejnë Kurrë, edhe Nëse Pastaj Duhet të Hanë Vetëm Makarona

Të gjithë ata që kanë qenë ndonjëherë në Itali e dinë se “jeta e ëmbël” nuk është një lojë fjalësh, por një mënyrë jetese.

Në këtë vend të ndritshëm, gjithçka duket se është e mbushur me qetësi, temperament dhe aromë ushqimesh të shijshme.

Dhe sigurisht, ky vend njihet për femrat e tij magjepsëse. Në fund të fundit, femrat italiane dinë saktësisht se si të magjepsin të tjerët. Dhe për këtë ato kanë disa sekrete me të cilat krijojnë me mjeshtëri një imazh kaq frymëzues.

Bizhuteri masive

Карли Паоли / agefotostock / East News

Zinxhirët masivë prej ari mund të jenë në modë tani, por në sytë e zonjave me stil italiane ato kanë qenë gjithmonë të lezetshme. Shumica e femrave italiane besojnë se rrathët e artë, gjerdanët dhe unazat spektakolare që dallohen për pamjen e tyre janë gjëra të njohura, veçanërisht nëse i mbani bashkë.

Vaj ulliri

Vaji i ullirit është një burim vitaliteti i italianëve dhe përdoret jo vetëm në kuzhinë. Mund të aplikohet në fytyrë, trup dhe madje edhe në flokë. Pothuajse çdo grua italiane e di për avantazhet e këtij produkti. Është i pasur me vitaminë E, kështu që edhe një sasi e vogël vaji në majat e flokëve do të ndihmojë në rikthimin e shkëlqimit. Dhe kur aplikohet në lëkurë, vepron si një antioksidant.

Krem hidratues

©Voyagerix, 0000001 / Reporter / East News

Hidratimi ditor është i detyrueshëm si në mëngjes ashtu edhe në mbrëmje. Femrat italiane i kushtojnë jo më shumë se 10 minuta në ditë grimit dhe preferojnë minimumin e kozmetikës. Por ata e kalojnë kohën e tyre duke hidratuar trupin nga koka te këmbët. Prandaj, në banjën e këtyre shenjave mund të gjeni një tufë kavanozësh me kremra, qumësht dhe maska ​​të ndryshme.

Funde dhe fustane të shkurtra

©Szymon Brzoska / East News, virin / easyfotostock / East News

Gratë italiane pranojnë se mini është fati jo vetëm i vajzave të reja, por edhe i grave të çdo moshe. Dhe për të mos u dukur e papërshtatshme, ia vlen të ndiqni disa rregulla.

Së pari, investoni në modele luksoze si një fustan me këllëf prej leshi ose një fund mëndafshi. Së dyti, shmangni siluetat shumë të ngushta ose një numër të madh kërcimesh. Së treti, për të kuptuar se mini nuk do të thotë aspak diçka super e shkurtër: një fund apo pantallona të shkurtra mund të jenë vetëm disa centimetra të gjata mbi gjunjë. Dhe sigurisht, një ecje e sigurt as nuk do të dëmtojë.

Balta Umbriane

©Woman applies a mask / Voyagerix

Ky produkt bukurie është një legjendë e vërtetë. Italianët përdorën argjilën pothuajse për çdo gjë: nga shërimi i prerjeve deri te qetësimi i skuqjeve tek foshnjat e shkaktuara nga pelenat. Kjo është arsyeja pse gratë vendosën ta aplikojnë atë në fytyrën e tyre. Maska e bërë nga argjila Umbriane është e njohur për heqjen e papastërtive dhe pastron lëkurën.

Syze magjepsëse

©Джонатан Пациулло / SIPA / SIPA / East News, East News

Një nga bukuroshet më të famshme të Italisë, Sophia Loren, është një shembull i gjallë se si të vishni syze dielli. Shumica e femrave në këtë vend me diell nuk kufizohen vetëm në muajt e verës, por veshin syze gjatë gjithë vitit dhe i konsiderojnë ato një shtesë me stil për çdo imazh.

Kondicioner për flokët

©perig76

Flokët e trashë dhe kaçurrela janë një tjetër tipar dallues i femrave italiane. Dhe kaçurrelat e tilla kërkojnë “zbutje” të vazhdueshme. Prandaj, rekomandimet për sasinë e përdorimit të kondicionerit të specifikuar në udhëzime nuk vlejnë për këto vajza. Ata e derdhin produktin me bujari në flokë, kështu që stoku në raft në banjë duhet të jetë i mjaftueshëm.

Spërkaten me ujë trëndafili

©Wiese / face to face / FaceToFace / REPORTER / East News

Femrat italiane e veshin këtë kozmetikë gjatë gjithë kohës me vete dhe është përgjigja sesi Signorinat arrijnë të duken të freskëta edhe në ditën më të nxehtë. Një produkt i lirë që mund të fshihet lehtësisht në një çantë, njëkohësisht qetëson dhe ftoh lëkurën, si dhe hidraton, duke i dhënë asaj një shkëlqim të shëndetshëm në sekonda. Si rregull, ai përbëhet nga përbërës natyralë, gjë që është gjithashtu e rëndësishme.

Çokollatë e hidhur

Një nga këshillat kryesore të ekspertëve të bukurisë italiane është të përkëdhelni veten me çokollatë të zezë. Një copë çokollatë e zezë rrit menjëherë nivelin e endorfinës dhe serotoninës në tru dhe ul nivelin e kortizolit, një hormon stresi. Dhe një fytyrë e lumtur tërheq gjithmonë, siç besohet këtu.

Gjëra të ndritshme dhe të shkëlqyera

© AndreaA

Gratë italiane i përmbahen rregullit që nuk kanë nevojë të ruani gjërat e tyre më të ndritshme ekskluzivisht për ndonjë ngjarje. Në fund të fundit, pse të shpenzoni shumë para për një gjë nëse nuk do ta vishni atë? Artikuj të tillë gardërobë mund t’i shtohen gjithmonë pamjes suaj të përditshme.

©Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Për shembull, çizmet e arta mund të duken të shkëlqyera me një veshje bardh e zi, dhe një fund me tema të kompletuara me një bluzë të zezë është mjaft i përshtatshëm për punën e përditshme.

Hudhra

Sipas traditës popullore italiane, aknet duhen trajtuar menjëherë, duke mos shpresuar se do të kalojnë vetë. Prandaj, femrat italiane kanë gjithmonë hudhër në kuzhinë, e cila përdoret edhe si një emergjencë për të luftuar aknet. Rekomandohet të lubrifikoni skuqjet me një thelpi hudhër ose lëng hudhre çdo 30-40 minuta. Disa studime theksojnë vetitë antimikrobike dhe anti-inflamatore të hudhrës, të cilat ndihmojnë në përballimin e akneve.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments