Sunday, December 4, 2022
BallinaKuriozitete11 Veçori të Veshjeve të Stjuardesave që Duhet t'i Përdorim edhe Ne

11 Veçori të Veshjeve të Stjuardesave që Duhet t’i Përdorim edhe Ne

Punonjësit kompetentë vlerësohen në çdo profesion. Megjithatë, ka industri ku jo vetëm profesionalizmi është i rëndësishëm, por edhe pamja.

Uniformat e stjuardesës janë pjesë përbërëse e imazhit të çdo kompanie ajrore. Me kalimin e kohës, kërkesat ndryshojnë në këtë fushë, kështu që në shekullin e 21-të, një larmi e madhe mund të shihet në veshjet e punëtorëve të avionëve. Ne vendosëm të zbulojmë se cilat detaje të modës të kostumeve të tyre mund të përdoren në tokë.

Fjongo si zbukurim

Pika kryesore e uniformës së punonjësve të linjës ajrore italiane ishte shiriti i markës kuq-jeshile me logo në bel, si dhe butonat ngjyrë ari me shkronjën A të gdhendur. Përveç këtyre elementeve, kompania mban shalle mëndafshi dhe kravata rreth qafës. Gratë mund të zgjedhin se çfarë të veshin: një fund, pantallona apo një fustan.

Pëlhura natyrale

Përdorimi i pëlhurave natyrale është ende një trend i modës në sezonin 2022/2023. Ky trend nuk është lënë pas dore as në ajër. Për shembull, në linjën ajrore THAI, uniforma për stjuardesat ishte qepur nga mëndafshi Thai.

Klasike ose vintage

teamtime / Depositphotos, teamtime / Depositphotos

Një shembull i mrekullueshëm i klasikëve të përjetshëm është uniforma e ekuipazhit të kabinës së Emirateve. Veshja e tyre është pothuajse e pandryshuar që nga viti 1997 dhe përbëhet nga një kapele me shall dhe një xhaketë me një fund ngjyrë çokollate të lehtë me vija të holla burgundy për femra dhe një kostum pantallonash për meshkuj. Duket se kanë kaluar 25 vjet, dhe stjuardesat dhe stjuardesat janë ende elegante dhe luksoze. Ndoshta edhe ju keni diçka vintage në gardërobën tuaj.

Rrobaqepësi individuale

teamtime / Depositphotos

Mungesa e madhësive universale është sekreti i uniformave të Singapore Airlines. Kostumet rrinë fiks tek stjuardesat, pasi ato janë të qepura në përmasa individuale.

Printimet dhe simbolika e ndritshme

Veshja e stjuardes së Hainan Airlines të kujton veshjen tradicionale kineze cheongsam. Jaka është zbukuruar me imazhin e reve, dhe në pjesën e poshtme të formës ka vizatime të detit dhe maleve. Këto fotografi kanë gjithashtu një kuptim: ato simbolizojnë një aeroplan që sapo është ngritur dhe zogun mitik Roc, i cili ka fuqi të madhe.

Kostum pantallonash në vend të fundit të zakonshëm

© Peter Treanor / Alamy Stock Photo

Punonjësit e KLM dolën jashtë imazhit të zakonshëm të stjuardesave në vitin 2010. Që atëherë, stjuardesat mund të zëvendësojnë një skaj të rreptë me laps me pantallona. Për krijimin e këtij kostumi ka punuar couturieri holandez Mart Visser, duke zëvendësuar Nina Ricci. Përveç pantallonave, Visser shtoi ngjyrën portokalli në tubacionet e xhaketës, një shirit në mëngën e stjuardes së lartë dhe njolla në shall.

Ndryshimi i modeleve të vjetra në një mënyrë të re

© catwalking / runways / Alamy Stock Photo

Kombinimi i traditës dhe modernitetit mund të shihet në uniformat e punonjësve të Etihad Airways. Formimi klasik, fundi me laps dhe elementët e kontrastit janë pjesë e veshjes së stjuardes së sotme, ndërsa jastëkët e shpatullave dhe bluzat me kopsa janë një gjë e së shkuarës.

Pëlhura të shtrenjta

© Jeffrey Isaac Greenberg 8+ / Alamy Stock Photo

Fakti që kjo industri nuk kursehet kur bëhet fjalë për paraqitjen e punonjësve, mund të shihet duke i kushtuar vëmendje uniformës së stjuardesave të së njëjtës linjë ajrore Etihad. Dizajneri i saj Ettore Bilotta i pëlqen pëlhurat e shtrenjta dhe zgjodhi një kombinim të guximshëm ngjyrë vjollce çokollate. Dhe gjithashtu nuk harroi për bluzën e hollë që vështronte nga poshtë xhaketës.

Aksesorë të ndritshëm

Gjatë ekzistencës së Air France, Cristobal Balenciaga, Christian Dior dhe madje edhe Pierre Cardin arritën të punonin në formën e stjuardesave. Në vitin 2005, Christian Lacroix kishte një dorë në kostumet. Ai krijoi një gardërobë që ju lejon të bëni kombinime të shumta. Kjo manovër mund të zbatohet në jetën e përditshme, për shembull, nëse merrni vetëm disa gjëra dhe i kombinoni me njëra-tjetrën në variacione të ndryshme.

Përveç kombinimeve të gjithanshme, mund të shihni aksesorë të ndritshëm në bordin e Air France: një rrip të kuq dhe doreza lëkure të kuqe. Manikyr i kuq plotëson imazhin e stjuardesat e linjave ajrore franceze.

Kombinime të theksuara të ngjyrave dhe vija të holla në figurë

© AMISOM Public Information / Flickr, © CC0 1.0

Punonjësit e JetBlue Airways veshin blu me mandarinë. Uniforma është projektuar nga Stan German dhe Michael Schwartz. Ata diversifikuan imazhin e rreptë dhe bënë disa opsione: një majë portokalli dhe një fund blu, ose një fustan blu me vija portokalli.

Linjat e holla mund të gjenden edhe në dizajnin e uniformave të Kenya Airways dhe Delta Air Lines. Të dyja kompanitë zgjodhën skemën e ngjyrave brenda së njëjtës nuancë. Në veshjet e punonjësve kenianë, vija blu të lehta janë të vendosura në një sfond blu të errët.

Terapia me ngjyra për çdo ditë dhe pëlhura teknologjike

Dizajneri që dizenjoi uniformën për Finnair zgjodhi si ngjyrën blu blu. Ajo ngjall një ndjenjë sigurie, thotë ajo. Pse të mos përdorni praktikën e terapisë me ngjyra në jetën e përditshme dhe të mos përfshini veshje të nuancave të caktuara në gardërobë? Për shembull, disa ngjyra kanë efektin e mëposhtëm:

  • e kuqja forcon,
  • bluja qetëson,
  • jeshile largon stresin,
  • e verdha përmirëson disponimin dhe kënaqet,
  • portokalli përmirëson disponimin dhe stimulon aktivitetin mendor.
  • Por kjo nuk është teknika e vetme e përdorur nga kompania. Pëlhura e bardhë e uniformës është trajtuar posaçërisht për të larguar papastërtitë.

Bonus: veshje speciale për festat e fundvitit

Gjatë festivalit të famshëm Oktoberfest, kompania gjermane Lufthansa vesh stjuardesat me kostume kombëtare. Uniforma festive është veshje tradicionale bavareze: gratë veshin një dirndl, burrat një lederhosen.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments