Wednesday, February 1, 2023
BallinaShtëpia Ime12 Gjëra të Vogla që i Kthejnë Rehatinë Shtëpisë Tuaj

12 Gjëra të Vogla që i Kthejnë Rehatinë Shtëpisë Tuaj

Nënvlerësimi i vogëlsirave është mjaft i rrezikshëm. Në fund të fundit, edhe shqetësimet më të vogla dhe të parëndësishme në shikim të parë, të grumbulluara në sasi të mëdha, tashmë mund të kenë një ndikim mjaft të fortë në cilësinë e jetës.

Ne besojmë se kjo nuk duhet lejuar në botën e sotme, tashmë plot stres. Prandaj, vendosëm të kuptojmë se cilat zgjidhje të vogla të zbatuara në apartament tani mund të kursejnë shumë kohë dhe nerva në të ardhmen.

Kavo televizori

© NiuTool / AliExpress, © NiuTool / AliExpress

Jo të gjithëve u pëlqen të varin televizorët në mur, kështu që ndonjëherë ata zënë vendin e tyre krenar në rafte ose piedestale të veçanta. Vetëm se pak njerëz janë që mendojnë se nuk është shumë e sigurt, sepse është mjaft e lehtë për t’u prekur dhe hedhur, dhe nëse ka fëmijë në shtëpi, rreziqe të tilla rriten me 2 herë.

Për të shmangur problemet e papritura, është më mirë të blini dhe instaloni paraprakisht fiksuesit më të thjeshtë, të cilët janë ngjitur në murin pas televizorit dhe nuk e lejojnë atë të përmbyset.

Anësore të fshehura

© khelse LED / AliExpress

Dërrasat standarde të skajeve janë një nga mbledhësit më të bezdisshëm të pluhurit, dhe megjithatë shumë prej nesh zakonisht vazhdojnë t’i instalojnë ato. Ndërkohë, ka prej kohësh opsione të fshehura shumë më të menduara. Për shkak të mungesës pothuajse të plotë të zgjatjeve dhe boshllëqeve, ato nuk grumbullojnë pluhur mbi veten e tyre.

Përveç kësaj, disa modele kanë ndriçim të integruar LED, i cili do të nxjerrë në pah pluhurin në dysheme dhe do ta bëjë pastrimin edhe më të mirë dhe më të lehtë.

Tharëse e padukshme

© CHAO WIN / AliExpress, © Smiple Life / AliExpress

Një tharëse rrobash është një gjë e nevojshme, por sa e bezdisshme është që zë shumë hapësirë, dhe gjithashtu kërkon hapësirë ​​për magazinim. Për fat të mirë, tani ka një numër të madh alternativash për një tharëse standarde: tharëse fizarmonike, pajisje të vogla me kapëse rrobash ose opsione krejtësisht të padukshme.

Për shembull, një pajisje e vogël e ngushtë, si në foton e mësipërme, është e varur në mur, dhe më pas, nëse është e nevojshme, një panel me litarë nxirret prej tij dhe ngjitet në murin e kundërt.

Pllaka me format të madh

Pllakat e vogla nuk janë një zgjidhje shumë e mirë për disa arsye. Së pari, bollëku i detajeve të vogla zvogëlon vizualisht hapësirën. Dhe së dyti, është jashtëzakonisht jopraktike, pasi një numër i madh i shtresave të pllakave kërkojnë mjaft kohë dhe përpjekje për t’u pastruar.

Pllakat e mëdha, përkundrazi, rrisin dhomën, por më e rëndësishmja – në të ardhmen thjeshton procesin e pastrimit, pasi formon shumë më pak nyje.

Tapeti i thellë i derës

Dyshekët e lartë të gomës nuk janë ndoshta opsioni më estetik, por sigurisht më praktiki. Në mot të lagësht, kur një sasi e madhe papastërtie ngjitet në këpucë, është e rëndësishme jo vetëm që ta gërvishtni në mënyrë efektive nga tabani, por edhe të mos përhapeni nëpër shtëpi. Nga dyshekët e zakonshëm, rëra e tharë mund të përhapet lehtësisht në korridor.

Në prani të një tapeti të thellë gome, papastërtia e hequr nga shputat në zgjatime dhe definitivisht nuk do të shkojë askund deri në momentin kur vendosni të fshini ose fshini dyshemenë.

Ndenjëse tualeti e ndashme shpejt

Ndoshta, pak njerëz nuk mërziten kur pastrojnë fiksimet standarde nga sedilja e tualetit, të cilat nuk ju lejojnë ta shkëputni lehtësisht nga hidraulika. Për shkak të kësaj, ju duhet të kallajoni shumë dhe të sofistikoheni për t’i larë ato dhe hapësirën afër. Për fat të mirë, është e lehtë të zgjidhet ky problem duke instaluar një sedilje me lëshim të shpejtë.

Në modele të tilla, vetëm mentesha të veçanta janë ngjitur në tas, dhe ka vrima në sedilje që mbillen lehtësisht dhe hiqen prej tyre. Kështu, larja e plotë e hidraulikës bëhet shumë më e lehtë.

Vijat e pllakave të errëta

Fino e bardhë është më e popullarizuara dhe shumica e njerëzve e preferojnë atë si pa zakon kur bëhet fjalë për riparime. Sidoqoftë, në jetën e përditshme, ky vendim, si rregull, i zhgënjen shpejt të gjithë, pasi qepjet ndoten shumë shpejt dhe duken plotësisht joestetike.

Prandaj, nëse madhësia e dhomës dhe shija juaj ju lejojnë t’i jepni përparësi finove të errëta – është më mirë ta bëni këtë në mënyrë që më pas të shijoni bukurinë e dhomës për një kohë të gjatë.

Mbushëse gome për boshllëqet në banak

© Kailang parts / AliExpress, © Kailang parts / AliExpress

Ndonjëherë kur instaloni një sobë ose lavaman, mbeten boshllëqe midis tyre dhe banakut. Duket se ky nuk është një problem aq i madh, por kur mendoni se sa të gjitha llojet e thërrimeve dhe mbeturinave mund të arrijnë atje gjatë gatimit dhe sa e vështirë është t’i hiqni të gjitha këto më vonë, nuk bëhet për të qeshur.

Pads speciale silikoni e zgjidhin lehtësisht këtë problem. Ata mbyllin fort boshllëqet, dhe nëse është e nevojshme, ato hiqen dhe lahen lehtësisht.

Kornizë e fshehur

Zona standarde të hapura qoshe që bezdisin një grumbullues pluhuri si bazamentet. Por kjo çështje gjithashtu zgjidhet lehtësisht duke instaluar një shufër perde të një lloji të fshehur. Në rastin e riparimeve globale, ajo mund të fshihet në kamare të përgatitura posaçërisht, domethënë, sikur të ndërtoni një perde në tavan.

Nëse po flasim për një zëvendësim të thjeshtë, atëherë një qoshe e sheshtë sipër e fshehur pas një shiriti dekorativ ose bazamenti është ideale, të cilat janë më të lehta për t’u fshirë sesa një shufër dhe grepa.

Kovë e palosshme për pastrimin e dyshemesë

© Shop911114163 / AliExpress

Ndarja e hapësirës për gjëra të tilla nuk është vetëm e vështirë, por edhe fyese – në fund të fundit, një kovë në një vend të dukshëm prish pamjen, dhe në dollap qëndron në mënyrë të sikletshme dhe disi krijon një rrëmujë. Për fat të mirë, tani është jashtëzakonisht e lehtë për ta rregulluar këtë falë kovave të palosshme, të cilat në formën e një “bordi” të sheshtë janë të lehta për t’u ngjitur kudo pa dëmtuar rendin dhe bukurinë.

Kompensues tape në vend të pragjeve

© VanoVasaio / Alamy Stock Photo

Problemi kryesor i pragjeve të brendshme klasike është se ato fryhen mbi nivelin e dyshemesë dhe mbledhin disi pluhur dhe mbeturina të vogla. Për shkak të kësaj, nuk mjafton vetëm larja sipër tyre me leckë dhe duhet t’i pastroni veçmas. Për të mos përmendur faktin se analogët plastikë gjithashtu mund të thyhen dhe shkërmoqen.

Me gjithë këtë, është shumë më e lehtë dhe më largpamëse të instaloni kompensues të veçantë ngjitës. Pra, hendeku në kryqëzim do të mbrohet, dhe pragu do të jetë i qetë.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments